granulowany obornik
Nawożenie obornikiem

Oborniki jako nawożenie jesienne. Czy warto mieć je w sprzedaży?

Jesień to specyficzna pora w centrach ogrodniczych, klienci powoli przygotowują swoje ogrody do zimy, dlatego warto przypomnieć im, że warto pod koniec jesieni zastosować w ogrodzie obornik by przygotować glebę do wiosny.

Obornik świeży czy granulowany? Co polecać kupującemu?

Obornik jako nawóz znany jest od dawna, już wiele lat temu ludzie powiązali dobre i obfite plony z nawożeniem obornikiem i stosowali je na polach. Obecnie jednak producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów stworzyli oborniki, które są podane w sposób czysty i bezzapachowy. Rozwiązaniem są oborniki granulowane w postaci suchych niepylących się granulek. Oborniki takie doskonale nadają się do jesiennego zasilenia ogrodu, a brak charakterystycznego zapachu pomaga podjąć decyzję do stosowania tego rodzaju nawozu.

Co to jest obornik granulowany?

Obornik granulowany to nawóz naturalny. Produkowany jest ze świeżego nawozu krowiego, końskiego czy kurzego. Najpierw nawóz razem ze słomą, poddaje się kompostowaniu. Następnie w specjalnych maszynach przefermentowany  obornik jest pozbawiany wody, suszony i granulowany. W porównaniu do  świeżego nawozu, obornik granulowany ma 10-krotnie mniejszą objętość.

Granulki obornika  pozbawione są nasion chwastów, jaj i larw owadów, nicieni oraz innych patogenów. Przykładowo, grzyby, które wywołują choroby m.in. buraków ćwikłowych i rzodkiewki, potrafią przetrwać w przewodzie pokarmowym krów, a potem w świeżym oborniku. W suchym granulacie zaś ich nie ma.

W granulowanym oborniku nie ma też konserwantów, barwników, chloru, sztucznych dodatków. Jest za to dużo naturalnej próchnicy, m.in. pochodzącej ze słomy, która jest popularną ściółką w oborach. To sprzyja rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów w glebie. Stwarza dobre warunki dla dżdżownic, które dodatkowo użyźniają i spulchniają ziemię.

Granulki obornika nie mają niemiłego zapachu, tak jak świeży nawóz odzwierzęcy.  Bez problemu obornik granulowany można przechowywać w pomieszczeniach, np. garażu, piwnicy czy domku narzędziowym. Nie zwabia gryzoni. Obornik granulowany łatwiej transportować i przechowywać. Granulki obornika są twarde. Kiedy zetkną się z ziemią pod wpływem wilgoci pęcznieją i powiększają swoją objętość stając się miękkie. W wyniku tego rozpadają się aby wolno uwalniać składniki pokarmowe.

Jesienne nawożenie obornikiem.

Nawożenie jesienne granulowanym obornikiem wykonuje się w październiku oraz listopadzie. Ma to na celu  przygotowanie gleby do kolejnych sezonów wegetacyjnych. Składniki które są zawarte w granulkach nawozu mają wystarczająco dużo czasu, by powoli zaszły w nich przemiany a co za tym idzie zaczęły swoją rolę nawozową. Dzięki temu, składniki pokarmowe stają się przyswajalne dla roślin od wczesnej wiosny. To, że nawozimy obornikiem jesienią ma wpływ na np. trawnik czy wczesne warzywa, które od razu po zimie zaczynają rosnąć. (…) cały artykuł przeczytasz w Biznesie Ogrodniczym.

REKLAMA