Grab Carpinus betulus 'Rockhampton Red’ najlepszy

Równolegle z targami Groot Groen w dniach 1-2 października odbyła się wystawa drzew alejowych Expo TCO w Dodewaard koło Opheusden. Najlepszą nowością został grab Carpinus betulus 'Rockhampton Red’

W tym roku już po raz trzeci szkółki z rejonu Opheusden, które w 2009 roku założyły organizację Tree Village, zdecydowały się zorganizować u siebie wystawę, aby przybliżyć kontrahentom swoją pracę i udowodnić, że są wiarygodnym partnerem biznesowym. Obecność drzew alejowych w Opheusden nie jest bowiem przypadkowa. Obszar znajduje się pomiędzy rzekami Ren i Waal, a żyzne gliny rzek są dobrym gruntem dla drzew.

Expo TCO uroczyście otworzyła Annie Schreijer-Pierik, posłanka do Parlamentu Europejskiego.
W swoim przemówieniu wyraziła zadowolenie z faktu, że sektor szkółkarski nie odczuł skutków konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Zwróciła jednocześnie uwagę, że konieczne jest w ramach wdrażania prawa europejskiego w obszarze ochrony środowiska poprawienie ustawodawstwa w dziedzinie pestycydów i herbicydów. Jej zdaniem rozbieżności w różnych sektorach oraz pomiędzy sąsiadującymi krajami są niezrozumiałe i muszą zostać właściwie uregulowane.

Podczas otwarcia została wręczona nagroda za najlepszą nowość pokazaną na targach, którą został grab Carpinus betulus 'Rockhampton Red’ o pięknych pomarańczowo-czerwonych liściach.

Nagroda Innowacji została przyznana maszynie do przycinania korzeni – Mark 2.0 Root Pruning Machine. Urządzenie ma szeroki zakres zastosowań i jest przyjazne dla środowiska.
Dotychczas  dostępna na rynku maszyna do przycinania korzeni drzew była dla wielu szkółek poza zasięgiem z powodu zbyt wysokiej ceny. Wersja Mark 2.0 jest prosta w obsłudze i w znacznie tańsza, dzięki czemu będzie dostępna dla mniejszych producentów, którzy produkują duże ilości roślin i zazwyczaj spędzają wiele godzin na ręcznych cięciach.

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: