Grabie wachlarzowe

Tekst: Anna Walczak

 

Grabie wachlarzowe to produkt niezwykle popularny. Dlaczego? Otóż wielkie znaczenie ma ich uniwersalność. – Dolna część grabi regulowana przez rączkę znajdującą się na trzonie umożliwia dostosowanie ich do każdej powierzchni. Można nimi wysprzątać zarówno mniejsze ogródkowe zakamarki, jak i kilkudziesięciometrowe trawniki – podkreśla Przemysław Przybylski, z Centrum Ogrodniczego Świat Zieleni. Na co jeszcze zwracają uwagę klienci wybierający grabie wachlarzowe? Na pewno na jakość ich wykonania. – Na rynku dostępne są grabie wykonane z tworzyw sztucznych, jak również z metalu. Jednak artykułem, który możemy szczególnie polecić, są grabie wykonane ze specjalnie przygotowanych elementów bambusowych – tłumaczy Tomasz Kalita, specjalista ds. obrotu towarowego firmy Planta Sp. z o.o. I właśnie po ten produkt coraz chętniej sięgają klienci. – Wprowadzenie ich do naszego centrum ogrodniczego było odpowiedzią na sygnały z rynku – podkreśla Mieczysław Borowski, właściciel Centrum Ogrodniczego Agra z Opoczna. – Grabie bambusowe są wykonane ze specjalnie przetworzonych i ukształtowanych konarów bambusa, dzięki temu część robocza, czyli tzw. trzonek, cechuje się dużą wytrzymałością i sprężystością. Elementem niezwykle istotnym jest niska waga w porównaniu do sprzętu tradycyjnego – uzupełnia wypowiedź poprzednika pan Tomasz.

 

Plastik-fantastic

– Najnowszym trendem wśród grabi wachlarzowych są grabie wykonane z plastiku, które charakteryzują się niezwykłą lekkością. Są wyjątkowo ergonomiczne; specjalnie profilowane, sprawiają że prace w ogrodzie wymagające czasu i wysiłku stają się przyjemne – podkreśla Damian Malinowski z Centrum Ogrodniczego PrimaFlora w Owińskach. Warto zauważyć, iż grabie są stosowane przez cały rok, z tego też względu nie może ich zabraknąć w ofercie centrum ogrodniczego. – Wiosną używa się ich do wyczesywania mchu, a jesienią do grabienia liści – podkreśla rozmówca. Doskonale nadają się do usuwania obumarłych źdźbeł trawy, liści oraz resztek roślin, których pozostawienie przyczynia się do powstania tzw. filcu, czyli warstwy, która blokuje dostęp tlenu i substancji mineralnych zawartych w nawozach.

 

Zgrabny metal
Niesłabnącą popularnością cieszą się tradycyjne grabie wykonane z metalu. – Poza grabiami z zębami sztywnymi warto zaopatrzyć się w grabie z zębami sprężystymi, wykonanymi ze specjalistycznego drutu lub taśmy stalowej. Bardzo przydatne są tzw. miotło-grabie, które sprawdzają się m.in. przy grabieniu trawnika oraz liści spod drzew i krzewów. Są bezpieczne dla roślin, gdyż nie uszkadzają ich korzeni – zaznacza Klaudia Kordys, pracownik administracji w firmie Romanik S.A.

Miejsce na grabie
Jak widać, kompleksowe zaopatrzenie półki z grabiami wachlarzowymi w centrum ogrodniczym wcale nie jest prostą sprawą. Zwłaszcza że produkty te różnią się między sobą ceną. – Oczywiście klienci nadal kupują grabie o wartości 12 czy 15 zł, ale widać wzrost sprzedaży grabi droższych, reprezentowanych przez znane marki – pointuje Damian Malinowski. O tym, że niemałą rolę przy ich sprzedaży odgrywa ekspozycja, nie trzeba nikogo przekonywać. Zatem warto wykorzystać oferowane przez większość producentów stojaki czy regały. Najdogodniejszym miejscem dla grabi wachlarzowych jest dział z narzędziami ręcznymi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: