Grunt to podłoże

Rośliny domowe to duża i bardzo zróżnicowana grupa. Podłoże do roślin doniczkowych powinno być na tyle uniwersalne, aby zapewnić odpowiednie warunki rozwoju nawet tym najbardziej wymagającym gatunkom. Eksperci podpowiadają, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze najbardziej pożądanej przez klientów ziemi

 

Tekst: Anna Walczak

 

Ziemia do kwiatów powinna charakteryzować się przepuszczalnością i chłonnością. Ważne, by oprócz podstawowej dawki nawozów mineralnych (NPK) posiadała składniki zwiększające absorpcję wody oraz umożliwiające powolne uwalnianie substancji odżywczych odpowiedzialnych za prawidłowy wzrost i idealne kwitnienie – mówi Łukasz Tyliński, specjalista ds. mieszanek ogrodniczych firmy Wokas. – Piękna zieleń w domu to oczko w głowie klientów przez cały rok – dodaje Mateusz Krzewicki, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu firmy Comeco. Które podłoża sprawią, że zadowolony klient wróci do centrum ogrodniczego?

 

Niezbędne składniki
Podłoże ma ogromne znaczenie w przypadku uprawy doniczkowej. Prawidłowo skomponowana mieszanka powinna zawierać rozmaite składniki mineralne, piasek, glinę, wapń, a także składniki organiczne, takie jak próchnica. – Ziemia do kwiatów domowych musi zawierać wyselekcjonowane jakościowo torfy wysokie i niskie oraz perlit – mówi Łukasz Tyliński. – Dodatek glinki gwarantuje podwyższenie właściwości magazynowania składników pokarmowych, zapewniając roślinie bardziej stabilne środowisko – dodaje Maciej Pieniążek, doradca zarządu firmy Hollas. – Składniki te poprawiają właściwości fizykochemiczne i sorpcyjne podłoża. Materia organiczna zwiększa możliwość magazynowania wody, składników mineralnych oraz stanowi bufor chroniący przed przenawożeniem – zauważa Łukasz Tyliński.

 

Podłoże o wszechstronnym działaniu
– Ponieważ większość roślin pokojowych ma zbliżone wymagania, warto zastosować podłoże uniwersalne, charakteryzujące się dobrą przepuszczalnością i lekko kwaśnym odczynem w zakresie pH 5,5,-6,5 – zauważa Maciej Pieniążek. Zawarty w nim torf zapewnia odpowiednią pojemność wodno-powietrzną. Stwarza to dobre warunki do rozwoju korzeni roślin oraz gwarantuje prawidłową gospodarkę wodną. – Co ważne, tak skomponowane podłoże jest wolne od nasion chwastów. Ma to niebagatelne znaczenie w uprawie wszystkich roślin domowych – dodaje Maciej Pieniążek. Prawidłowo skomponowana ziemia do kwiatów nie może się zbijać czy tworzyć na wierzchu doniczki skorupy, która utrudnia podlewanie oraz wymianę gazów.

 

Całoroczna sprzedaż
Uniwersalność podłoża do roślin domowych sprowadza się również do możliwości ich całorocznego zastosowania. – Ziemia do roślin doniczkowych znajduje nabywców przez cały rok – zauważa Dorota Jończy-Piernik, sprzedawca w Centrum Ogrodniczym Fraś w Andrychowie. – Klienci coraz częściej decydują się na worki o większych litrażach. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, iż otwarta ziemia nie traci na wartości – dodaje Dorota Jończy-Piernik. – Dlatego też najpopularniejsze są worki 80-litrowe – pointuje. Zdaniem Jacka Filipowicza, koordynatora sprzedaży krajowej w firmie Kronen, warunkiem długiej przydatności ziemi jest czystość surowców, z których została wykonana: – Wpływ na to, czy podłoże po otwarciu zachowuje świeżość, ma również dodatek nawozu długo działającego, który skraca przydatność podłoża – mówi. – Szczególnie ważne, by większe opakowania znalazły się w centrach ogrodniczych w okresie wiosenno-letnim. To czas przesadzania roślin ze zbyt małych pojemników i sadzenia nowych – zauważa Maciej Pieniążek. – Natomiast w okresie jesienno-zimowym należy zamawiać więcej towaru w mniejszych litrażach, np. worki 5- czy 10-litrowe. W tym okresie klienci zwykle tylko uzupełniają podłoże w donicach – dodaje. – Dobrze, gdy konsument może zobaczyć lub dotknąć danego podłoża, dlatego w naszym centrum w dziale z podłożami zawsze znajduje się jeden otwarty worek z podłożem uniwersalnym dla roślin domowych – mówi Dorota Jończy-Piernik.

 

Jak zgodnie potwierdzają właściciele centrów ogrodniczych, klienci coraz częściej sięgają po podłoża znanych i sprawdzonych marek. Decyzja o zakupie danego podłoża podyktowana jest nie tylko kompleksową promocją i reklamą konkretnych firm. Nie bez znaczenia pozostają również wysokiej jakości składniki wykorzystywane przy komponowaniu substratu. Producenci zaś stawiają na długofalowe kontakty z placówkami detalicznymi oraz na systematyczne budowanie pozytywnego wizerunku firmy. Bez wątpienia taki stan rzeczy wpływa korzystnie na wzrost znaczenia kategorii podłoży, a wśród nich także tych do roślin domowych. Przekłada się to w bezpośredni sposób na rozwój całej branży ogrodniczej w Polsce.

 

 

 

 

 

Odpowiednio, czyli z nawozem
Maciej Pieniążek
Doradca Zarządu
Hollas

Podłoże uniwersalne powinno zawierać wieloskładnikowy nawóz mineralny, przeważnie w proporcji 14-16-18 NPK, oraz mikroelementy. W tym łatwo przyswajalne formy boru, miedzi, żelaza, manganu, molibdenu i cynku. Nawóz taki jest zwykle podawany w ilości wystarczającej na pierwsze 2-3 tygodnie uprawy. Po tym okresie należy kontynuować nawożenie, dostosowując je do fazy wzrostu rośliny. Należy tu zwrócić uwagę na wzrost wegetatywny, czyli przyrost masy zielonej oraz na wzrost generatywny, a więc kwitnienie i wydawanie owoców, a także na porę roku, gdyż w zależności od nasłonecznienia, temperatury powietrza i poziomu wilgotności roślina zużywa różne ilości składników pokarmowych.

 

Właściwy odczyn pH
Maciej Krajewski
Właściciel firmy
KiK Krajewscy

Podłoże do roślin domowych powinno umożliwiać wentylację korzeni, czyli dostarczać powietrza w celu zdrowego rozwoju korzeni, zaopatrywać roślinę w wodę, a więc mieć zdolności magazynujące ją, dostarczać składniki pokarmowe (zarówno makro-, jak i mikroelementy), a to może mieć miejsce tylko wtedy, gdy podłoże ma właściwy odczyn pH (kwasowość). Dla większości roślin doniczkowych pH wynosi 5,5-6,5. Ważną sprawą jest też odpowiednie stabilizowanie rośliny, aby się nie przewracała. Torfowe podłoża często po przeschnięciu trudno podlać, dlatego dobrze skomponowane podłoże do roślin doniczkowych powinno dać się łatwo nasączyć.

 

 

To, co najlepsze
Mariusz Hoszowski-Siarkiewicz
Dyrektor działu
Compo Consumer

Podstawowym składnikiem wszystkich podłoży do upraw hobbystycznych jest torf. Tak więc od jego jakości i właściwości fizykochemicznych zależy w głównej mierze jakość i parametry gotowego produktu. Zadaniem substratu torfowego jest stworzenie odpowiedniego środowiska do prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego roślin. To, co istotne jest zastosowanie torfu o odpowiedniej strukturze i porowatości, co umożliwia z jednej strony stabilne zakorzenienie się rośliny w podłożu, a z drugiej nie blokuje dostępu powietrza. Torf taki nie może również zawierać większych fragmentów roślin oraz zanieczyszczeń w postaci nasion chwastów, patogenów i grzybów chorobotwórczych. A więc jakość torfu zastosowanego do produkcji jest czynnikiem decydującym.

 

 

 

 

Profesjonalnie dla hobbystów
Mateusz Krzewicki
Wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu
Comeco

Podłoże do roślin domowych ma charakter uniwersalnego produktu torfowego. Popularną ziemię do kwiatów, której skład umożliwia zastosowanie jej do wielu roślin znajdujących się w każdym domu, można kupić w każdym sklepie ogrodniczym czy kwiaciarni. Warto, by w sklepach ogrodniczych dostępne były podłoża dla profesjonalistów, które z pewnością docenią hobbyści. Skład podłoża profesjonalnego doskonale odpowiada potrzebom większości roślin domowych i zgodnie z ich wymogami jest mieszanką wysokiej jakości torfu sphagnowego o odczynie pH w granicach 5,5-6,5. Profesjonale podłoże powinno zawierać optymalną dla wzrostu roślin dawkę nawozu PGMiX (14 N + 16 P + 18 K + 45 MgO + mikroelementy) oraz być nawilżone FIBA ZORB.

 

Świadomość klientów
Łukasz Tyliński
Specjalista ds. mieszanek ogrodniczych
Wokas

Podłoże do roślin domowych zdecydowanie powinno znajdować się w centrach ogrodniczych przez cały rok. Obecnie świadomość przeciętnego klienta zajmującego się uprawą tej grupy roślin jest na tyle duża, że zdaje on sobie sprawę z potrzeby regularnej wymiany podłoża, które po pewnym czasie użytkowania w pojemniku traci swoje właściwości i jest narażone na rozwój niebezpiecznych dla roślin grzybów i pasożytów.

 

Podstawą jest torf
Andrzej Antos
Właściciel firmy
Socha

Podłoże do roślin domowych powinno być żyzne, a jednocześnie musi charakteryzować się dobrą przepuszczalnością powietrzną. Podstawowym składnikiem większości podłoży jest torf. Warto przyjrzeć się podłożom dodatkowo wzbogaconym w biohumus, który zapewnia odżywienie roślin przez okres 4-5 tygodni oraz próchnicę kompostową bardzo dobrze przyswajalną przez rośliny.

 

 

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: