Husqvarna CEORA™ – nowa era w profesjonalnej pielęgnacji trawników

W sierpniu tego roku firma Husqvarna, lider w dziedzinie automatycznego koszenia, wprowadziła na polski rynek robota koszącego CEORA™ do autonomicznej i wydajnej pielęgnacji dużych trawników o powierzchni nawet 75 tys. m². O innowacyjnych rozwiązaniach zastosowanych w tym robocie opowiedział nam Paweł Przywózki, menadżer sprzedaży maszyn do profesjonalnej pielęgnacji terenów zieleni w firmie Husqvarna Poland

Rozmawia: Michał Gradowski

Jakie są główne zalety nowego robota koszącego CEORA™?
Maszyna została stworzona na zupełnie nowej, modułowej platformie, w przełomowej technologii EPOS™ opartej na systemach satelitarnych nie wymagających instalacji przewodów ograniczających i doprowadzających. Przeznaczona jest do obsługi m.in.: boisk piłkarskich, pól golfowych, parków, terenów miejskich i komercyjnych. Zasilana akumulatorowo, cicha i bezemisyjna Husqvarna CEORA™ daje możliwość koszenia różnych obszarów, na różnych wysokościach, w różnych przedziałach czasowych oraz pracy na kilku obszarach odrębnych, oddalonych od obszaru głównego.
Precyzyjne koszenie dużych terenów jest prostsze dzięki CEORA™, która radzi sobie z rozległymi, jak również z rozdzielonymi terenami zieleni, zapewniając doskonałe rezultaty cięcia, co umożliwia firmom odpowiedzialnym za profesjonalne zarządzanie zielenią spełnianie wyższych wymogów w zakresie czasu pracy, jakości trawy i zrównoważonego rozwoju. Robot CEORA™ ze względu na szybkość poruszania się maszyny, szeroką głowicę tnącą i technologię może kosić większe obszary niż inne roboty koszące. Ponadto CEORA™ jest maszyną akumulatorową, pracuje cicho, nie zakłóca nikomu spokoju i nie wydziela szkodliwych spalin.

Czy wprowadzenie na rynek tego nowego modelu robota można uznać za krok milowy w dziedzinie kosiarek automatycznych?
Zdecydowanie tak. Firma Husqvarna od 1995 r. jest pionierem w świecie automatycznego koszenia. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów sukcesywnie rozszerza swoją ofertę cichych i wydajnych robotów koszących o kolejne maszyny i technologie do profesjonalnej pielęgnacji terenów zieleni. Dotychczasowa sprzedaż ponad dwóch i pół miliona robotów koszących na całym świecie potwierdza naszą pozycję lidera globalnego rynku technologii automatycznej pielęgnacji trawników.
Wiosną tego roku z sukcesem wprowadziliśmy na polski rynek robota Automower®, a robot CEORA™ jest kontynuacją tych działań i krokiem milowym dla firmy Husqvarna. To kolejna już generacja kosiarek automatycznych do profesjonalnego zarządzania zielenią i nowy standard wielkości pielęgnowanych trawników, o powierzchni nawet 75 tys. m². CEORA™ może pracować na obszarach, które wcześniej wymagały głośniejszych, dużych kosiarek do koszenia murawy z silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym. To pierwszy robot na rynku koszenia automatycznego, otwierający nowe możliwości dla architektów krajobrazu, zarządców obiektów sportowych, pól golfowych, obiektów publicznych i komercyjnych.

Zarówno Automower®, jak i CEORA™ działają w oparciu o technologię EPOS™. Na czym polega ta innowacja?
Przełomowa technologia EPOS™ (Exact Positioning Operating System), działająca na bazie systemów satelitarnych, umożliwia koszenie trawnika w oparciu o wirtualne granice obszarów roboczych, bez instalacji przewodów ograniczających i doprowadzających.
Ten nowy, innowacyjny system koszenia zwiększa elastyczność i zastosowanie profesjonalnych robotów Husqvarna CEORA™ do obsługi rozległych terenów zieleni, dzięki możliwości koszenia osobnych obszarów z indywidualnymi ustawieniami. Wirtualne granice można dostosowywać do stale zmieniających się warunków i potrzeb danego terenu. Dla jednego obszaru można ustawić koszenie poranne, a dla drugiego popołudniowe z niższą wysokością cięcia. Jeśli realizujemy nowe nasadzenia, uzupełniamy ubytki w murawie, organizujemy imprezę plenerową, reorganizujemy teren zieleni – nadal możemy używać kosiarki, wystarczy tylko stworzyć za pomocą aplikacji na smartfonie strefę wyłączoną. Brak przewodów ograniczających sprawia, że robot CEORA™ w technologii EPOS™ może efektywnie pracować na bardzo dużych obszarach i z łatwością przemieszczać się przez twarde powierzchnie (kostka, betonowe podjazdy czy alejki, asfaltowe ścieżki, itp.) lub takich, które są często przebudowywane. Wystarczy za pomocą aplikacji na smartfonie stworzyć maszynie tzw. ścieżki transportowe. Po zakończonej pracy kosiarka może samodzielnie trafić do punktu konserwacyjnego zarządcy, celem oczyszczenia z resztek trawy, o ile wydamy jej stosowną komendę za pomocą smartfona. Instalacja maszyny jest bardzo prosta i szybka, a brak fizycznych przewodów ułatwia aerację i wertykulację

Nowy robot jest naszpikowany nowymi technologiami. Jak wpływają one na komfort użytkowania?
Robotem CEORA™ można zdalnie zarządzać za pomocą aplikacji na smartfonie, dzięki Automower Connect. Usługa Husqvarna FleetServices™ umożliwia zarządzanie i lokalizację na mapie za pomocą smartfona, komputera czy tabletu, co zapewnia pełną kontrolę i ochronę przed ewentualną kradzieżą.
Maszyna może pracować zarówno w słońcu, jak i w deszczu, zapewniając niesamowite rezultaty nawet przy niesprzyjającej pogodzie. Bardzo prosto i szybko można wyznaczać obszary koszenia i zmieniać harmonogram pielęgnacji. Kosiarka automatyczna może kosić równolegle, zapewniając wyjątkową wydajność koszenia boisk piłkarskich czy innych obszernych trawników. Można również definiować obszary i harmonogram pracy z różnymi godzinami i wysokościami cięcia w zakresie 20-70 mm.
Ponadto sterowanie ruchem maszyny za pomocą aplikacji ogranicza konieczność przenoszenia ciężkiego sprzętu. Interfejs maszyny jest przyjazny dla użytkownika, przyciski są duże i podświetlane.
Dodatkowo oprogramowanie robota CEORA™ jest automatycznie aktualizowane za pośrednictwem systemu FOTA (bezprzewodowa aktualizacja oprogramowania sprzętowego).

Jakie możliwości daje innowacyjna, dzielona konstrukcja CEORA™?
Robot CEORA™ powstał na zupełnie nowej, modułowej platformie, dzięki czemu jego napęd można dopasować do specyfiki wykonywanych prac oraz wybrać elementy dostosowane do indywidualnych potrzeb. Innowacyjna konstrukcja składa się z modułu napędowego i wymiennego modułu przedniego. Posiada on możliwość montażu przystawek i akcesoriów takich jak m.in.: urządzenie tnące fairway, zbieracz do piłek golfowych, rozsiewacz nawozu, szczotka do sztucznej trawy czy urządzenie do malowania linii na boiskach.

Jednym z głównych motorów napędowych, które doprowadzają do powstawania innowacji, jest szukanie oszczędności. Czy dzięki robotowi CEORA™ potencjalny użytkownik może znacząco obniżyć koszty?
Jak najbardziej. CEORA™ stanowi oszczędne rozwiązanie zapewniające znakomitą wydajność pracy przy rezultatach koszenia najwyższej jakości. Przede wszystkim wykorzystanie do pielęgnacji dużych trawników robota koszącego CEORA™ to oszczędność czasu pracowników. Możemy także wyeliminować koszty zakupu paliwa i utylizacji trawy, bo roboty koszą niewielkie jej przyrosty, a skoszone ścinki spadają na ziemię i rozkładają się, tworząc naturalny nawóz wspomagający zdrowy wzrost trawnika. Oszczędzamy również na konserwacji w sezonie, która w przypadku kosiarki automatycznej jest ograniczona do minimum.
Po stronie zysków jest natomiast trawnik wysokiej jakości. Kosiarka automatyczna kosi trawę regularnie, za pomocą ostrych jak brzytwa noży w trzech dyskach tnących, a dzięki systematycznej pracy i niskiej wadze urządzenia minimalizujemy ucisk na glebę. Trawa często koszona krzewi się i gęstnieje, dając widoczny, dodatni efekt jakościowy. Opublikowane w 2018 r. przez Uniwersytet w Pizie niezależne badania naukowe dotyczące jakości trawnika koszonego z wykorzystaniem robotów potwierdzają, że już po 8 tygodniach pracy maszyny następuje zwiększenie gęstości pędów i zmniejszenie szerokości liści, co przekłada się na mocniejszą, zdrowszą murawę.

Kiedy będzie można kupić tego nowego robota?
Robot CEORA™ będzie dostępny w sprzedaży na polskim rynku w pierwszym kwartale 2022 r. Aby go przetestować wystarczy wejść na stronę https://www.husqvarna.com/pl/ogrod-trawnik/profesjonalne/ceora/ i wysłać formularz zgłoszeniowy. Więcej informacji o tym robocie można znaleźć także na naszych mediach społecznościowych oraz na kanale YouTube Husqvarna Polska.

REKLAMA