Jak smakują prawdziwe borówki prosto z krzaka?

Prezentacja podsumowująca sezon 2019, zwiedzanie nasadzeń i degustacja borówek, ale przede wszystkim uroczystość związana z odejściem na emeryturę wieloletniego kierownika regionalnego Władysława Jakubika – takie były główne punkty programu „Dniu borówkowego” zorganizowanego przez firmę LASLAND

Nie wszyscy wiedzą, że jedną ze specjalności firmy LASLAND, oprócz produkcji znanych na rynku podłoży ogrodniczych, jest prowadzenie plantacji borówek amerykańskich. Wbrew pozorom te dwie działalności mają ze sobą wiele wspólnego, ponieważ w obu wielkie znaczenie ma torf wysoki. Z jednej strony jest on głównym składnikiem lwiej części produktów sprzedawanych pod marką KRONEN, NATURA i TORF, z drugiej – pokłady na torfowiskach są idealnym siedliskiem dla wielu roślin kwasolubnych, w tym właśnie borówki amerykańskiej. Niektóre rosnące na nich krzewy mają już ponad 30 lat i są jednymi z najstarszych w naszym kraju. A jak owocują? Można się o tym przekonać biorąc udział w firmowym „Dniu borówkowym”. W tym sezonie takie spotkanie dla dystrybutorów marek firmy LASLAND odbyło się 5. września. Poza prezentacją podsumowującą sezon 2019 oraz degustacją borówek prosto z krzaka stało się ono tłem małej uroczystości związanej z odejściem na emeryturę wieloletniego kierownika regionalnego firmy LASLAND – Władysława Jakubika. Padło wiele ciepłych słów wyrażających uznanie dla jego niezaprzeczalnych zasług w tworzeniu i pielęgnowaniu relacji z klientami, zarówno tych biznesowych, jak i mniej oficjalnych, czysto ludzkich.

Uczestnicy spotkania mogli też, zwiedzając nasadzenia, sami odpowiedzieć na tytułowe pytanie: jak smakują prawdziwe borówki prosto z krzaka? W tym pełnym ciepła i słońca roku borówki zbierane na torfowisku są wyjątkowo słodkie i aromatyczne.

 

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: