Jaka jest przyszłość oczek wodnych?

O nowoczesnych rozwiązaniach zwiększających wydajność i zmniejszających zużycie energii oraz technologiach mobilnych, które powoli wkraczają do branży POND rozmawiamy z Sebastianem Dudkiem, kierownikiem kategorii akwarystyka w firmie AQUAEL

 

Rozmawia: Michał Gradowski

 

Czy kategoria POND to grupa produktów, w których można zaobserwować nowoczesne rozwiązania techniczne?

Podobnie jak w przypadku innych kategorii obejmujących produkty zaawansowane pod względem technicznym, również wśród urządzeń do oczek wodnych znajdziemy innowacyjne rozwiązania. Mają one bezpośredni wpływ na efektywność ich działania oraz zakres zastosowań. Jako przykład można wymienić nowoczesne i energooszczędne pompy stawowe AQUAEL AQUAJET PFN ECO. Te uniwersalne urządzenia są przeznaczone do pompowania wody w stawach ogrodowych, fontannach, kaskadach, oczkach wodnych i przydomowych basenach. Przy stosunkowo niewielkich wymiarach zapewniają dużą wydajność i niespotykaną wysokość podnoszenia. Innym przykładem są samoczyszczące się filtry KLARPRESSURE UV 8000, które pozwalają zaoszczędzić użytkownikowi wiele pracy, gwarantując idealną jakość wody w oczku wodnym.

Na rynku ogrodniczym jest coraz więcej rozwiązań wykorzystujących aplikacje mobilne. Czy podobnie jest w branży POND?  

W przypadku asortymentu do oczek wodnych dostępnych na europejskim rynku, technologie mobilne dopiero raczkują, ale na pewno są trendem przyszłości. AQUAEL jest jedną z pierwszych firm na rynku, która wprowadziła ideę „Internetu rzeczy” do swoich produktów akwarystycznych – w sprzedaży są już zdalnie sterowane, za pośrednictwem aplikacji, lampy LEDDY SLIM LINK, a wkrótce dołączą do nich filtry ULTRAMAX LINK. W przypadku technologii do oczek wodnych testujemy podobne rozwiązania, zwłaszcza wśród pomp fontannowych i niewykluczone, że już w przyszłym sezonie będą one dostępne dla naszych klientów.

Jak dużą rolę dla konsumentów odgrywają rozwiązania pozwalające zaoszczędzić energię?

Czynnik ten jest bardzo istotny, ponieważ zwłaszcza duże stawy ogrodowe, a takie zakłada się obecnie coraz częściej, wymagają bardziej efektywnych urządzeń, które i tak zużywają sporo energii. Przykładowo, wspomniane już pompy AQUAJET PFN ECO pozwalają na zaoszczędzenie nawet do 60% energii elektrycznej (w porównaniu do starszych modeli pomp oferowanych przez AQUAEL o zbliżonej wydajności). W ciągu sezonu może dać to oszczędność nawet kilkuset i więcej złotych. Podobną kwotę można zachować w portfelu dzięki zastosowaniu inteligentnej grzałki do oczek wodnych WINTERHOT PRO. W chłodnej porze roku skutecznie chroni ona powierzchnię oczka wodnego przed całkowitym zamarznięciem, oszczędzając do 85% energii w porównaniu do tradycyjnych grzałek. O 90% energii mniej od tradycyjnych urządzeń zużywają również ledowe lampy oświetleniowe do oczek wodnych WATERLIGHT LED. Trzeba nadmienić, że energooszczędność to jednak nie tylko mniejsze rachunki – coraz więcej osób poszukuje produktów zużywających mniej energii również w trosce o naszą planetę. Dlatego jest to coraz bardziej znaczący argument sprzedażowy.

Jak w przyszłości będzie się zmieniała branża POND?

Od kilku lat w wielu krajach Europy obserwuje się zmniejszone zainteresowanie zakładaniem oczek wodnych, głównie za sprawą rosnących kosztów energii, a lokalnie – również na skutek konieczności oszczędzania wody. Na szczęście jednak nie tracą one na jakości. Osoby, które świadomie decydują się na założenie oczka wodnego, z reguły przeznaczają na to większe kwoty i w związku z tym poszukują produktów klasy premium, możliwie bezobsługowych i przyjaznych dla użytkownika. Można przypuszczać, że to właśnie w tym kierunku w najbliższych latach rozwinie się ta gałąź zoologii. AQUAEL już teraz wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązania, które zdobywają uznanie klientów. A to wszystko przy zachowaniu relatywnie niskich, konkurencyjnych cen, przy najwyższych europejskich standardach jakości.

REKLAMA