Jesienne Barwy Traw 2022 w Daglezji Ryki

18 września odbyła się kolejna edycja Jesiennych Barw Traw. Chociaż prognozy pogody do ostatniej chwili nie napawały optymizmem, to jednak na wydarzenie przybyła duża rzesza miłośników pięknych ogrodów i traw w szczególności. W końcu aura dała za wygraną i dostosowała się do wspaniałej atmosfery, jaką potrafili stworzyć gospodarze Małgorzata i Artur Majowie z córką Alicją i zaprzyjaźnionym pasjonatem roślin, Markiem Synowcem

Tekst: Andrzej Antoszczuk
Zdjęcia: Andrzej Antoszczuk, FB Daglezja Ryki

W czasie trwania Jesiennych Barw Traw właściciele Szkółki Roślin Ozdobnych i Centrum Ogrodniczego Daglezja zaprosili do dwóch ogrodów przy ul. Zielonej oraz przy ul. Okopowej, gdzie znajduje się ogród pokazowy z kolekcją traw ozdobnych. Łącznie ogrody zajmują około 3 ha, składają się z wielu zakątków, takich jak ogród z nasadzeniami roślin iglastych, ogród cienisty, preriowy, kwiatowy.
W pierwszej części spotkania przy oprowadzaniu po ogrodach wspierał Alicję Maj Marek Synowiec, znany kolekcjoner traw ozdobnych zaprzyjaźniony z Daglezją. To właśnie wyselekcjonowana przez niego odmiana – miskant chiński 'Polonus’ PBR – zdobyła nagrodę internautów na tegorocznej Wystawie Zieleń to Życie. Ta odmiana charakteryzuje się zwartym, gęstym pokrojem i osiąga około 150 cm wysokości. Wyróżniają ją efektowne kwiatostany w kolorze purpurowo-bordowym, z delikatnym żółtym refleksem u nasady. Wiechy są niezwykle liczne, osadzone nisko nad liśćmi. Późną jesienią mocno się puszą, przy czym robią się nieco poskręcane i przybierają karmelowy odcień. Ta nowa odmiana jest już dostępna w ofercie Szkółki Daglezja, a także w sklepie internetowym www.sklep.daglezjaryki.pl.
W dalszej części spotkania w rolę przewodników wcielili się Alicja Maj, studentka architektury krajobrazu SGGW, która oprowadzała po pierwszej części ogrodów pokazowych i kolekcji narodowej traw. Kolejny ogród z trawami przy szkółce oraz nowe nasadzenia prezentował z kolei Artur Maj. Wszyscy goście mogli zobaczyć rozległe pola obsadzone miskantami, które następnie są wykopywane, dzielone i sadzone do doniczek P9. To najlepszy dowód na to, jak popularne są trawy i jaka jest skala zapotrzebowania na te rośliny. Jesienne Barwy Traw były też okazją do zobaczenia klimatycznego Centrum Ogrodniczego Daglezja na Zielonej wtopionego w ogród, a dodatkową atrakcję stanowiły wystawa mandali kropkowanych – pokaz techniki malowania z możliwością wykonania własnej mandali oraz występ zespołu Jazz Event Band.

 

REKLAMA
Targi Zieleń to życie