Jubileusz KHiNO POLAN

W dniach 26-27 czerwca w Dworze w Tomaszowicach odbyło się długo oczekiwane wydarzenie – spotkanie z okazji 20-lecia powstania spółki KHiNO Polan

Wspaniałą atmosferę tej wyjątkowej uroczystości zapewnili pracownicy firmy, a wśród zebranych gości nie zabrakło wielu przedstawicieli z branży ogrodniczej z kraju i zagranicy orz reprezentacji „Biznesu Ogrodniczego”.  Aż trudno uwierzyć, że minęło już 20 lat, odkąd powstała spółka KHiNO Polan i 150 lat od założenia firmy hodowlano-nasiennej w Krakowie. Dziś nie sposób sobie wyobrazić polskiej branży ogrodniczej bez tej firmy.

 

– To dla nas wyjątkowe święto – mówił Andrzej Rostworowski, prezes KHiNO Polan. – Dziś spotkaliśmy się, aby świętować 20 lecie istnienia spółki i 150 lat istnienia firmy, ale jest to także moja prywatna rocznica, od 15 lat jestem bowiem jej prezesem. Jubileusz jest niepowtarzalną okazją, by podziękować wszystkim klientom i parterom handlowym za dotychczasową współpracę oraz okazane zaufanie. Jednocześnie mamy nadzieję na dalszą owocną wspólną pracę – zaznaczał.

Początki firmy i jej hodowli  sięgają  XIX w., kiedy to Karol Freege, Niemiec  ze Śląska Opolskiego, przybywszy pod Wawel, założył  na ulicy Lubicz 36 ogród, szklarnię oraz dom rodzinny. W  1897 r. powstał pierwszy na terenie Galicji ilustrowany cennik nasion, a w 1909 r. magazyn nasienny. Już przed wojną prężnie rozwijająca się firma, którą po Karolu prowadził jego syn Ludwik, a potem wnuk Emil zajmowała się hodowlą opartą o ówczesną genetykę, posiadając 50 własnych odmian.  Hodowla ścisła obejmowała 4 ha gruntu. Od czasu II wojny światowej nastąpił bardzo szybki rozwój firmy, a jej kolejne przeobrażenia doprowadziły do powstania 24 czerwca 1994 r. spółki KHNiO Polan, której własnością jest ocenie ponad 200 odmian. Wysoka wartość odmian wyhodowanych w Spółce oraz jakość oferowanych nasion zostały docenione i zaowocowały zaufaniem  klientów oraz zdobyciem wielu nagród  i tytułów o charakterze krajowym i międzynarodowym, takich jak Złote Medale Międzynarodowych Targów Poznańskich, tytuł Agro Polska czy Jakość Roku. Spotkanie uświetnił swoim wystąpieniem Alosza Awdiejew. Wszyscy goście wzięli udział w uroczystym bankiecie jubileuszowym.

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: