„Moja ulubiona roślina” – Zundert 2016

Modne, estetyczne, pożyteczne i wysokiej jakości rośliny – to określenia, które nasuwają mi się po wizycie na tegorocznej edycji wystawy GrootGroenPlus w Zundert. Podczas targów wystawcy akcentowali zaangażowanie społeczne. Moją uwagę zwróciły specjalnie zaaranżowane stoiska wyróżniające rośliny wabiące motyle oraz pszczoły, a także promujące trend urban gardening

Tekst: Agnieszka Idziak

W tym roku w dniach od 5 do 7 października w Zundert odbyła się 26. edycja targów GrootGroenPlus. To miejsce wymiany doświadczeń, biznesowych spotkań i szansa na prezentację oferty, wyróżniające się  innowacyjnością, profesjonalizmem i otwartością. GrootGroenPlus daje możliwość wyszukania najciekawszych, unikatowych wręcz propozycji, które stanowić mogą o przewadze konkurencyjnej. Tak jak w modzie, tak i w ogrodnictwie pojawia się i znika zapotrzebowanie na określone rośliny. Od kilku lat na wystawie widać, że obecnie serca miłośników zieleni zdobyły trawy i byliny, coraz bardziej promowane są także drzewa i krzewy owocowe.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji było hasło „My favorite plant” („Moja ulubiona roślina!”). Wystawcy odpowiedzieli na nie z zaangażowaniem i prezentowali na stoiskach właśnie swoje ukochane rośliny, część przygotowała specjalne aranżacje, billboardy oraz zdjęcia, które promowały poszczególne odmiany. Był to doskonały pomysł, który zwracał uwagę. – Hodowcy powinni więcej opowiadać klientom o roślinach, gdyż ta wiedza może zadecydować o przewadze konkurencyjnej. Najłatwiej mówić o swoich ulubionych. Chcemy, aby szkółkarze zwrócili uwagę na to, jak dużo informacji mogą przekazać klientom – mówi Frank van Suchtelen, organizator wystawy.
Producenci w tym roku szczególną uwagę przywiązywali do prezentowania i zaznaczenia jakości roślin oraz jej wpływu na ich wygląd i rozwój. Wielu wystawców prezentowało nie tylko rośliny, ale także pokazywało jak wyglądają ich korzenie, a na stoiskach pojawiły się hasła: „Want to grow strong? Start strong!” (Chcesz rosnąć silny? Startuj silny!).

Wystawcy akcentowali również zaangażowanie społeczne. Szczególnie zachwyciło mnie stoisko promujące urban gardening. Prosta, ale jakże imponująca aranżacja roślin, wykorzystująca drewniane skrzynie ozdobione graffiti pokazała, jak można wyczarować wspaniały ogród w nowoczesnym stylu. Moją uwagę zwróciły specjalnie zaaranżowane stoiska wyróżniające rośliny miododajne, wabiące motyle oraz pszczoły.
GrootGroenPlus słynie także z gotowych rozwiązań, które można przenieść wprost do centrów ogrodniczych. Producenci i w tym roku proponowali rośliny w gotowych, estetycznie zapakowanych zestawach z pięknymi etykietami.  Moją uwagę przykuł koncept marketingowy jednej ze szkółek –  "Sense of Nature" , który polega na podkreślaniu emocji jakie nam towarzyszą podczas kontaktu z roślinami.  Szkółka podzieliła rośliny na 5 kategorii – według naszych zmysłów – wzroku, słuchu, dotyku, smaku oraz zapachu, podkreślając, że każda roślina wywołuje jakieś wspomnienia, osobiste doświadczenia.

W targach wzięło udział ponad 300 wystawców, m.in.: z Belgii, Niemiec i Francji. Polskę reprezentowało Gospodarstwo Kusibab-Wyka, po raz pierwszy wystawiały się Gospodarstwo Ogrodnicze Waganowice Kusibab-Popowicz oraz Clematis Szkółka Dobrych Pnączy.  GrootGroenPlus odwiedziło ponad 8 tys. miłośników roślin.

W konkursie targowym doceniono aż 9 roślin, przyznano 3 złote medale, w tym jeden dla najlepszej rośliny targów, 3 srebrne oraz 3 brązowe. Złoty medal dla najlepszej rośliny otrzymała Gaultheria procumbens ‘SpecGP11’.

Warto dodać, że srebro wywalczyła polska odmiana wyhodowana w szkółce A&M Kałuzińscy Polskie Korzenie.

 Zgłoszone rośliny były oceniane przez przedstawicieli Królewskiego Stowarzyszenia Miłośników Szkółkarstwa w Boskoop (KVBC).

 

Podczas imprezy tradycyjnie już odbyła się wycieczka prasowa dla branżowych dziennikarzy z całej Europy, którzy zwiedzili najlepiej prosperujące szkółki roślin ozdobnych. Pokazano nam także specjalną instalację z 4 tys. roślin przygotowaną przez okolicznych szkółkarzy na cześć Vincenta van Gogha, który urodził się i spędził pierwsze lata dzieciństwa w Zundert.

 

 

 

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: