Nawozy do roślin kwasolubnych

Tekst: Anna Walczak

Producenci nawozów, chcąc ułatwić klientom wybór właściwych artykułów, rozszerzają swoją ofertę o nawozy specjalistyczne. Jedną z takich grup, którą, jak zgodnie potwierdzają właściciele centrów ogrodniczych, coraz częściej interesują się konsumenci, są nawozy do roślin kwasolubnych. Wynika to z faktu, iż rośliny kwasolubne są najczęściej spotykanymi ozdobami ogrodów. Wzrasta ich sprzedaż w centrach ogrodniczych. Rośnie również świadomość dotycząca ich nawożenia.

 

Wymagające piękno
Rośliny kwasolubne optymalne warunki do rozwoju znajdują na podłożu kwaśnym, którego wartość pH wynosi od 4,0 do 5,5. Od kwasowości gleby zależy ilość pobieranego przez rośliny żelaza. Gleby bogate w substancje organiczne, wilgotne i przepuszczalne, umożliwiają prawidłowy wzrost roślinom. Większość gatunków nie toleruje obecności wapnia. Wśród nich wyróżnić należy takie rośliny uprawne jak: borówkę wysoką, żurawinę, hortensję, magnolię, różanecznik, wrzos czy drzewa iglaste. Rozwijają one płytki system korzeniowy, złożony w 80proc. z cienkich korzeni bocznych. Z tego też względu tylko odpowiednie nawożenie, regulujące odczyn gleby, pomaga w utrzymaniu ich prawidłowej kondycji. Najlepsze efekty daje systematyczne dokarmianie doglebowe produktami specjalistycznymi. – Ich skład jest precyzyjnie dobrany do konkretnej grupy roślin – mówi Rafał Jastrzębski, specjalista ds. marketingu firmy Inco-Veritas.

 

Iglaki odżywione
Piotr Styrczula
zastępca kierownika
ds. marketingu firmy Fosfan

Do roślin preferujących kwaśny lub lekko kwaśny odczyn gleby zaliczyć można większość drzew i krzewów iglastych. Nieprzestrzeganie warunków siedliskowych dla tej grupy roślin często prowadzi do sytuacji, w której mimo spełnienia wszystkich wymogów sztuki ogrodniczej i dużych nakładów na zabiegi pielęgnacyjne – iglaki zamiast się rozwijać, marnieją w oczach. Trzeba więc pamiętać, aby przed sadzeniem tych roślin właściwie uregulować odczyn gleby. Ważnym zabiegiem, pozwalającym w prawidłowy sposób zadbać o iglaki, jest nawożenie. Warto sięgać po produkty sprawdzone z przeznaczeniem do stosowania pod rośliny kwasolubne. Są to nawozy fizjologicznie kwaśne, które przyczyniają się do obniżenia odczynu gleby, warunkując tym samym optymalne warunki dla rozwoju systemu korzeniowego iglaków. Zawierają niezbędne składniki pokarmowe w odpowiednich ilościach i proporcjach, co pozwala utrzymać rośliny w dobrej kondycji i zapewnia ich właściwy wzrost i rozwój.

 

 

Rozwój subkategorii
Wraz ze wzrostem zainteresowania roślinami dekoracyjnymi oraz zwiększaniem się świadomości klientów dotyczącej ich pielęgnacji, właściciele centrów ogrodniczych zauważają rozwój podkategorii nawozów do roślin kwasolubnych. Producenci systematycznie poszerzają portfolio artykułów o specjalistyczne nawozy dla poszczególnych grup roślin (nawozy do różaneczników, iglaków czy pod borówki). Ciągle dużym zainteresowaniem w sektorze nawozów hobby cieszą się te uniwersalne, które dzięki odpowiedniej kompozycji substancji odżywczych wspomagają prawidłowy wzrost, kwitnienie i owocowanie. Wielu producentów oferuje również specjalne zakwaszacze, których niewątpliwą zaletą jest natychmiastowe i długoterminowe działanie. Zawierają one kwasy dobrane w odpowiednich proporcjach, dlatego są w pełni bezpieczne dla roślin. Mniejszym zainteresowaniem konsumentów cieszą się nawozy jednoskładnikowe, bo ich stosowanie wiąże się z podawaniem dodatkowych składników czy minerałów.

 

 

 

 

Nawozy w pigułce
Krzysztof Ciupryk
kierownik produkcji
w firmie Planta Sp. z o.o.

Nawozy do roślin kwasolubnych to odrębna grupa produktów, wymagająca odpowiednich proporcji składników. Występują jako kompozycje pod określone rośliny, jak np. borówki, lub jako nawozy uniwersalne do roślin kwasolubnych. Najczęściej stosuje się mineralne posypowe nawozy wieloskładnikowe ze względu na łatwość transportu, przechowywania, a zwłaszcza stosowania. W sprzedaży są również nawozy płynne i wodorozpuszczalne, które stosowane są częściej przez profesjonalistów korzystających z automatycznych systemów nawadniających. Dostępne są także nawozy wolnodziałające, chociaż nie są jeszcze tak bardzo popularne wśród użytkowników. Dawkowanie oraz terminy nawożenia umieszczone są na opakowaniu przez producenta i mogą się różnić nieznacznie w zależności od składu i formy. W kolejnych latach prognozuje się dalszy wzrost sprzedaży produktów z tego segmentu.

Systematyzacja
Właściciele centrów ogrodniczych stoją przed koniecznością odpowiedniego doboru asortymentu. Wybór nawozów, które cieszą się największym zainteresowaniem klientów, bywa kłopotliwy. Warto zaproponować kompleksową ofertę. Jakimi kryteriami podziału się kierować? Jak podzielić nawozy do roślin kwasolubnych?

Podstawowym podziałem jest wyróżnienie nawozów granulowanych i płynnych. Te pierwsze zawierają wszystkie niezbędne składniki NPK w granuli. Zestaw komponentów pokarmowych, makroelementy (azot, fosfor, potas) oraz mikroelementy (bor, miedź żelazo czy cynk). – Substancje odżywcze z granulek uwalniają się dłużej, przez co są wydajne – podkreśla nasza rozmówczyni z Centrum Ogrodniczego Melon w Warszawie. – Do ich dozowania najlepiej stosować siewniki, które pozwalają na wygodne i precyzyjne dawkowanie nawozu – dodaje Tomasz Sulejewski, właściciel firmy Nawomix. – Klienci najchętniej sięgają po nawozy granulowane, gdyż wydłużają one czas reakcji, ulegają powolnemu rozkładowi – potwierdza Małgorzata Konarkowska, sprzedawca w Centrum Ogrodniczym Mój Dom i Ogród w Poznaniu. Zaletą nawozów płynnych jest ich natychmiastowe działanie, jednak należy je stosować częściej, ponieważ składniki, których roślina nie wykorzysta, wnikają w głębsze pokłady ziemi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Piękne, dokarmione
dr inż. Joanna
Łaszcz-Zakorczmenna
główny specjalista ds. marketingu
w firmie Intermag

Wymagania roślin lubiących kwaśny odczyn podłoża nie zależą od tego, czy są to rośliny ozdobne, czy też jadalne. Istota problemu jest związana z fizjologią odżywiania i możliwościami pobierania składników pokarmowych przez korzeń w środowisku glebowym. Ze względu na fakt, iż większość roślin w ogrodach wymaga obojętnego lub lekko kwaśnego odczynu podłoża, warunki takie uniemożliwiają wzrost roślin typowo kwasolubnych (np. wrzosy, różaneczniki,
azalie, borówka amerykańska). Z drugiej strony rośliny wspomnianej grupy są wyjątkowo dekoracyjne, jednakże pod warunkiem stworzenia im odpowiednich warunków do wzrostu. Nawozy dla tej grupy roślin zwierają składniki pokarmowe, głównie różne formy azotu, które w wyniku przemian w glebie oraz współdziałania przy tym roślin i mikroorganizmów glebowych powodują jej zakwaszenie.

 

Innym kryterium podziału jest przeznaczenie nawozów, czyli gatunek bądź odmiana roślin, którym produkt jest dedykowany. Zauważa się dynamikę rozwoju tej podkategorii produktów. Corocznie producenci proponują nowe specjalistyczne nawozy dla określonych gatunków roślin oraz udoskonalone nawozy uniwersalne. Dostarczają również kompleksowych informacji dotyczących stosowania nawozów. Przekłada się to na wyniki sprzedaży w centrach ogrodniczych.

 

Dobrze ułożone
Działania marketingowe, które mają na celu zwiększenie popytu, leżą głównie po stronie producentów. Sprowadzają się przede wszystkim do zapewnienia dostępności tej grupy produktów w miejscu sprzedaży oraz dostarczenia kompleksowej informacji o promowanym artykule. Rolą właścicieli centrów jest ich odpowiednia prezentacja. Można w tym celu wykorzystać gotowe urządzenia zwane displayami, która pomagają sklasyfikować i eksponować produkty. Przydatne przy systematyzacji tego typu asortymentu są również tzw. shelf-linery, czyli plastikowe bądź metalowe listwy mocowane na regałach w celu umieszczenia na nich informacji o promocji. Jak zapewniają właściciele centrów, niebywale podkreślają one atrakcyjność towarów. Do narzędzi wspierających sprzedaż nawozów zaliczyć można również tzw. danglery, czyli wiszące elementy dekoracyjne promujące całą podkategorię oraz standy z ulotkami informującymi o tym, jak i kiedy nawozić rośliny kwasolubne.

 

 

 

 

Warto wyeksponować nawozy przy roślinach im dedykowanym. Korzystnym rozwiązaniem jest również w okresie wzmożonego zainteresowania, czyli od kwietnia do sierpnia, umieszczenie nawozów przy kasie, wówczas klient dokona ich zakupu pod wpływem impulsu, mimo iż wcześniej go nie planował. Miejscem, do którego klienci będą zaglądać intuicyjnie, jest oczywiście półka gromadząca całą kategorię nawozów. Takie rozmieszczenie produktów, wsparte rozmaitymi działaniami promocyjnymi (np. sprzedaż łączona) jest gwarancją dobrej rotacji produktów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

REKLAMA