NOMI złożyła wniosek o upadłość układową

Sieć  NOMI SA 15 listopada złożyła wniosek o możliwość zawarcia pod nadzorem sądu układu z wierzycielami

W dniach 22 oraz 25 listopada 2013 r. spółka otrzymała postanowienia sądu, zgodnie z którymi ustanowiony został tymczasowy nadzorca sądowy, wprowadzono również szereg zabezpieczeń, które mają umożliwić jej funkcjonowanie do czasu rozpatrzenia przez sąd  wniosku o upadłość układową, co nastąpi najprawdopodobniej w połowie grudnia.

Spółka NOMI znalazła się w trudnej sytuacji wskutek załamania się koniunktury rynku artykułów budowlanych na przełomie 2012 i 2013 r. Pomimo skutecznie prowadzonej w trakcie 2013 r. restrukturyzacji kosztów, ubezpieczyciele zabezpieczający ryzyko terminowej spłaty zobowiązań na rzecz dostawców NOMI cofnęli spółce limity ubezpieczeniowe. Jeden z banków finansujących spółkę kredytem obrotowym zażądał spłaty udzielonego kredytu. NOMI SA do początku września br. spłaciła ten kredyt w całości.

Wycofanie się pozyskanego inwestora, z którym NOMI 25 października podpisało list intencyjny oraz utrzymujące się problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań, spowodowały w ocenie zarządu konieczność złożenia wniosku o upadłość układową.

Wstępna propozycja układu przewiduje spłatę wierzycieli całości, w zakresie kwoty głównej przy jednoczesnym umorzeniu odsetek, w okresie 6 lat od momentu zatwierdzenia układu przez sąd. Spłatę umożliwi: zmniejszenie liczby sklepów, uwolnienie gotówki z części zapasu, dalsza redukcja kosztów prowadzenia działalności oraz zysk wypracowany po zakończeniu planowanych w trakcie trwania układu czynności restrukturyzacyjnych. Spłata ma nastąpić w gotówce, z wyjątkiem konwersji części wierzytelności największych wierzycieli na nowo wyemitowane akcje NOMI SA.

Spółka chce kontynuować działalność handlową. Równolegle z negocjowaniem warunków porozumienia z wierzycielami będzie prowadziła rozmowy z potencjalnymi inwestorami zainteresowanymi inwestycją w NOMI. W trakcie realizacji układu po odzyskaniu rentowności  podejmie działania zmierzające do sprzedaży akcji inwestorowi zewnętrznemu lub wprowadzi je do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Ułatwi to odsprzedaż akcji będących w posiadaniu wierzycieli.

Źródło: www.dlahandlu.pl

REKLAMA
Targi Zieleń to życie