Nowe centrum w Żorach

W Żorach 1 marca zostanie otwarte wzorcowe Centrum Ogrodnicze GreenHouse, wybudowane przez firmę Deforche. – Dostrzegamy potencjał w prowadzeniu centrum ogrodniczego na Śląsku – mówią Jarosław i Michaela Buda, właściciele

Rozmawia: Agnieszka Idziak

Jak to się stało, że zdecydowali się Państwo otworzyć nowe centrum ogrodnicze w Żorach?

Jarosław Buda: Jesteśmy nowym graczem na rynku z uwagi na to, że jest to nasze pierwsze przedsięwzięcie związane z prowadzeniem centrum ogrodniczego.
Od dłuższego czasu obserwujemy branżę centrów ogrodniczych w Polsce, a w szczególności na Śląsku. Dostrzegliśmy, że w naszej aglomeracji jest sporo centrów ogrodniczych, jednakże większość z nich nie można nazwać obiektami nowoczesnymi czy specjalistycznymi. Dlatego też podjęliśmy decyzję o utworzeniu Centrum Kwiatowo-Florystycznego w nowoczesnym obiekcie szklarniowym o powierzchni 2,5 tys. m² i ogrodzie zewnętrznym 1 tys.m². Powstaną tu działy charakterystyczne dla centrum ogrodniczego, takie jak rośliny domowe, rośliny ogrodowe, akcesoria ogrodnicze, decor. Dążymy do stworzenia miejsca, w którym zaprezentowane zostaną stoiska firmowe wiodących polskich marek. Wraz z pełnym zatowarowaniem od poszczególnych dostawców w ich obszarze klient będzie miał dostęp do większego asortymentu rozpoznawalnych marek.

Michaela Buda: Od wielu lat z zamiłowania jestem związana z florystyką, więc zależy mi, by w tym miejscu powstał silny dział florystyczny opierający się nie tylko o bukieciarstwo, lecz w którym klienci znajdą artystyczne kompozycje kwiatowe. Będę mogła spełniać się tu w twórczy i kreatywny sposób w swoich pracach.
Wyznaję ideę ukierunkowania na klienta, kierując się tą myślą, chcę, by to miejsce utożsamiane było z pozytywnymi odczuciami wśród klientów. 
Z naciskiem na przyjazną i kompetentną obsługę, w której wesprze nas swoją wiedzą i doświadczeniem znany florysta Robert Miłkowski.

Ile czasu trwały przygotowania do rozpoczęcia inwestycji i jak one przebiegały?

J.B.: Już kilka lat temu za cel postawiliśmy sobie kupno działki w dobrej lokalizacji, a w ostatnim czasie w październiku rozpoczęły się prace budowlane przy drodze Katowice-Wisła. Jednakże zanim do tego doszło, chcieliśmy skonfrontować nasze wizje i plany o nowym sklepie z wiedzą i praktyką przedsiębiorców na polskim rynku. Podczas jednej z wycieczek po wyróżniających się placówkach razem z moimi architektami miałem sposobność porozmawiać przy kawie ze Sławomirem Majewskim z Legnicy. Dzięki temu spotkaniu dowiedziałem się, jak wiele przemyśleń w prowadzeniu takiej działalności i pracy jest przede mną.

Sławomir Majewski: Ponad rok temu odwiedził mnie właściciel firmy GreenHouse. Podczas rozmowy, korzystając z własnych doświadczeń, zasugerowałem zmiany. I tak zaczęła się nasza współpraca. Centrum, które powstaje w Żorach, jest modelowe. Dla przykładu powiem tylko, że swój sklep rozbudowywałem 3 razy. W Żorach mogłem wykorzystać wszystkie swoje doświadczenia, tak aby uniknąć błędów, dzięki temu od początku do końca powstanie wzorcowe centrum ogrodnicze. Obiekt jest doskonale zaprojektowany. Niczym nie ustępuje realizacjom, jakie firma Deforche wykonuje na europejskim rynku. Już po pierwszej rozmowie dostrzegłem potencjał tego miejsca i zaangażowanie inwestorów, to właśnie zadecydowało o podjęciu tego nowego wyzwania.

Co wyróżnia to zupełnie nowe centrum na naszej ogrodniczej mapie?

Henryk Kryszewski, Deforche Construct: Nowe centrum ogrodnicze o powierzchni 2,5 tys. m² składa się z 6 naw o szerokości 12,80 m – wysokości ścian 5 m i nawy wejściowej o wysokości 6,5 m. Do pokrycia obiektu wykorzystano płyty warstwowe o gr. 80 mm – poliwęglany o gr. 32 mm oraz szyby zespolone. W centrum ogrodniczym wydzielono klimaty: ciepły, w którym zainstalowano ogrzewanie podłogowe z rurkami PE oraz dodatkowo obieg grzewczy z nagrzewnicami powietrza; klimat zimny; kwiaciarnię; pomieszczenia socjalne oraz magazyn i kotłownię. Ściana frontowa nawy, w której znajduje się wejście do centrum, pokryta jest szybą zespoloną stopsol. W części dachowej pokrytej poliwęglanem wzdłuż dachów zainstalowano zasłony z silnikami rurowymi. Sterowanie klimatem odbywa się za pomocą sterowników Digiclim.
Wspaniała lokalizacja nowoczesnego obiektu mieszczącego sie w centrum handlowym w Żorach przy drodze wylotowej nr 81 w kierunku Wisły zapewne sprawi, że centrum ogrodnicze będzie odwiedzane przez wielu klientów.

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: