Nowości z Kranenburga

W ostatnim czasie oferta szkółek z grupy in-vitro Kusibab wzbogaciła się o nowe odmiany azalii i wciąż jeszcze u nas mało znanej kalmii. Niemiecki hodowca z Kranenburga dr K.-H. Hübbers, pracując nad nowymi odmianami, stara się połączyć w jednej odmianie kilka pożądanych i często długo szukanych cech, jak na przykład wielkość kwiatów lub ich nietypowy kolor, odporność na choroby czy zdrowotność liści. Jest to zwykle proces długotrwały i pracochłonny, jednak efektem tej pracy są nowe, spektakularne i bardzo wartościowe odmiany

Tekst i zdjęcia: in-vitro Kusibab

AZALIE
Ewa-Roza
Roślina utrzymuje pokrój krzaczasty i zwarty. Kwitnie wiosną. Pomarańczowo-czerwone pąki rozwijają się w żółte kwiaty, które przechodzą stopniowo w pomarańczowe z nutą czerwieni. Płatki korony pięknie pofalowane na brzegach. Kwiaty o lekkim zapachu. Kwiatostany pięknie kontrastują ze świeżą zielenią liści. Cechuje się długim okresem kwitnienia.

Iya
Pokrój silnie wyprostowany. Różowo-czerwone pąki pojawiają się między świeżo rozwiniętymi liśćmi. Rozkwitają w żółtawe kwiaty, w różnym stopniu lekko przebarwione na krawędziach na pomarańczowo. Górny płatek korony często podbarwiony mocniejszym pomarańczem. Delikatna zmiana koloru kwiatów wraz z dojrzewaniem. Kwiaty z maksymalnie siedmioma płatkami korony. Pojedyncze kwiaty zebrane w duże kuliste kwiatostany – o średnicy do 17 cm.

Zuza
Odmiana o zdrowym i silnym wzroście i wyprostowanym pokroju.
Wczesną wiosną pojawiają się żółto-pamarańczowe pąki. Duże kwiaty w trakcie kwitnienia zmieniają kolory: od bladożółtego, przez złoty, aż do jasnoróżowego. Brzegi kwiatów są częściowo karbowane. Dolne płatki wydłużone.

 

KALMIE
Star Magic
Przełom w hodowli kalmii o małych, zimozielonych liściach. Jej wzrost jest powolny, zwarty i kompaktowy. Pąki prawie białe do różowych, otwierają się szeroko i płasko, wyglądając jak magiczne gwiazdy rozrzucone na krzewie o pokroju kuli. Kwiaty są białe, nakrapiane bordowymi plamkami, krawędź jednak pozostaje biała. Brak wewnętrznego pierścienia u podstawy korony, białe gardło. Kwiat ma niezwykłą wielkość – do 3,2 cm. Jak wszystkie kalmie jest całkowicie mrozoodporna.

Alabaster
Nowa, długo oczekiwana w hodowli kalmii odmiana o czysto białych kwiatach. Zarejestrowana w 2020 roku. Zdrowy, energiczny wzrost i zwarty pokrój. Roślina odznacza się wysoką zdrowotnością. Duże, czysto białe, płaskie kwiaty o średnicy do 3,2 cm, czasami z 6 płatami, z których niektóre wyginają się do tyłu jak u jednego z rodziców – ‘Vanilla Cream’. Kwiaty pięknie się eksponują na tle błyszczących, ciemnozielonych, zimozielonych liści. Roślina całkowicie mrozoodporna.

Juwelia
To pierwsza odmiana kalmii o takim kolorze, od dawna poszukiwany cel hodowlany. Odmiana o zdrowym, energicznym wzroście. Młode przyrosty o czerwonym zabarwieniu pędów oraz błyszczące, zimozielone liście dodają roślinie uroku. Ciemnoczerwone pąki otwierają się w różowe kwiaty, z wnętrzem u podstawy korony prawie białym. Tworzą razem piękny kontrast. Szypułki kwiatów również zabarwione na czerwono. Roślina całkowicie mrozoodporna.

Więcej informacji na: www.in-vitro.pl

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: