Ogrody na pomoc miastom

Polskie miasta cierpią z powodu braku wystarczającej liczby terenów zieleni i zanieczyszczonego powietrza. Lekiem na tę sytuację ma być program „Nasz ogród społeczny” organizowany przez Green Cross Poland. Przy wsparciu organizacji i partnerów, grupy sąsiedzkie z całego kraju będą mogły tworzyć własne oazy zieleni w miastach oraz hodować warzywa

 W ramach kampanii „Nasz ogród społeczny” Green Cross Poland wraz z partnerami przyznaje ogólnopolskie granty na stworzenie ogrodu społecznościowego oraz otwiera pionierski portal z kompleksowymi informacjami na temat urban farmingu. Grupy sąsiedzkie biorące udział w programie będą mogły starać się o wsparcie dotyczące kwestii ogrodniczych oraz tych związanych z budowaniem dialogu sąsiedzkiego. Pakiety miejskiego ogrodnika – narzędzia, elementy małej architektury, nasiona i cebule roślin, itd. – będą przyznawane za pomyślne wykonywanie zadań o charakterze partycypacyjnym, np. za zdobycie podpisów 15 osób chcących założyć ogród. Program wesprze ponadto lokalnych liderów, odpowiedzialnych za angażowanie małej społeczności.
     Projekt „Nasz ogród społeczny” rozpocznie się od programu pilotażowego, do którego zostało zaproszonych 8 polskich miast. Są to Warszawa, Kraków, Wrocław, Częstochowa, Płock, Bytom, Zabrze oraz Łódź. W ramach pilotażu jeszcze tej wiosny powstaną pierwsze ogrody społecznościowe.
     Uruchamiany przez organizację program jest odpowiedzią na niepokojące dane. W Polsce brakuje terenów zieleni. Według normy Światowej Organizacji Zdrowia taki obszar powinien zajmować 50 m2 na jednego mieszkańca aglomeracji. Tymczasem w najlepiej wypadającej pod tym względem Bydgoszczy jest to 36 m2, a w Szczecinie – zaledwie 9,2 m2.

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: