Pelargonie kontra mróz


Centra ogrodnicze co roku coraz wcześniej przyciągają klientów efektownymi aranżacjami z wykorzystaniem pelargonii i innych roślin balkonowych. Warto jednak przypominać konsumentom z jakim ryzykiem wiąże się zbyt wczesne sadzenie pelargonii. Jeśli temperatura spadnie poniżej 5°C, ich wzrost całkowicie się zatrzymuje. Mogą też nie przetrwać nocnych przymrozków. Eksperci z Pelargonium for Europe przedstawiają dziesięć pomocnych wskazówek, które pomogą uchronić rośliny przed zimnem

Wskazówka 1: Blisko ściany domu
W pobliżu ściany domu, pelargonie korzystają z ciepła odpadowego budynku. Ściany są dobrymi akumulatorami ciepła i łagodzą różnicę temperatur między dniem a nocą.

Wskazówka 2: Nie bezpośrednio na ziemi
Szron podczas przygruntowego przymrozku może wystąpić nawet wtedy, gdy termometr na wysokości oczu pokazuje jeszcze temperatury dodatnie. Zimne powietrze nie tylko opada w dół, ale również się tam gromadzi. Zabezpiecz pelargonie ustawiając je wyżej, np. na stoliku. Dobrym pomysłem jest też umieszczenie gazety pod doniczkami, która będzie warstwą izolacyjną.

Wskazówka 3: Pod dachem
Ciepłe powietrze unosi się, a zimne opada. Dlatego w chłodne noce warto umieścić skrzynki i pojemniki z roślinami pod zadaszeniem. Temperatury będą tam znacznie łagodniejsze niż na zewnątrz.

Wskazówka 4: Przykryj wieczorem
Włóknina ogrodowa, folia bąbelkowa lub prześcieradło mogą chronić rośliny przed zimnem. Można je przykryć również kartonem, aby je ochronić podczas zimnej nocy. W ciągu dnia należy usunąć wszelkie osłony, aby umożliwić roślinom dostęp światła. Włókninę ogrodową można pozostawić na miejscu na dłużej.

Wskazówka 5: Trzymaj je z dala od balustrad balkonowych
Nie jest dobrym pomysłem pozostawianie skrzynek balkonowych wiszących na poręczy, gdy istnieje ryzyko przymrozków. Jest to prawdopodobnie jedno z miejsc najbardziej narażonych na niepogodę wokół twojego domu.

Wskazówka 6: Schronienie przed mrozem
Jeśli zrobi się naprawdę zimno, pelargonie trzeba tymczasowo przenieść. W garażu lub w szopie ogrodowej zabezpieczonej przed mrozem mogą przetrwać kilka dni.

Wskazówka 7: Niewielkie zapotrzebowanie na wodę
O ile pelargonie lubią codzienne podlewanie podczas letnich upałów, to na początku sezonu należy podlewać je bardzo oszczędnie. W niskich temperaturach ich metabolizm spowalnia, więc potrzebują mało wody. Dotyczy to również sytuacji, gdy z końcem roku wystąpią kolejne mrozy.

Wskazówka 8: Weź pod uwagę najsłabsze ogniwo
Jeśli zasadziliśmy pelargonie z innymi roślinami, w przypadku chłodu musimy wziąć pod uwagę wrażliwość najsłabszej z nich. Większość letnich roślin sprzedawanych w Europie, podobnie jak pelargonie, nie toleruje temperatur poniżej 5°C.

Wskazówka 9: Zainstaluj aplikację pogodową
Jak rozpoznać, że zbliża się przygruntowy przymrozek? Aplikacje pogodowe pomogą Ci ocenić sytuację. Sprawdzanie prognozy co wieczór powinno być częścią Twojej rutyny, zwłaszcza na początku sezonu wegetacyjnego, choć nie należy polegać tylko na prognozie. Rzeczywiste warunki zależą od wielu czynników, takich jak sąsiedztwo budynków, wiatr i wilgotność powietrza.

Wskazówka 10: Kiedy pojawi się mróz
Jeśli pelargonie zostały wystawione na działanie mrozu, nie jest to katastrofa. Jeśli tylko liście zamarzną, rośliny mogą się zregenerować. Aby jednak do tego doszło, tkanka łodygi i korzenia musi być nienaruszona.

REKLAMA