PNOS wprowadza trzy nowe gamy produktowe!

Przedsiębiorstwo Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa w Ożarowie Mazowieckim sp. z o.o. corocznie zwiększa swoją ofertę produktową oraz uatrakcyjnia warunki współpracy z dystrybutorami. W sezonie 2018/2019 PNOS w Ożarowie Mazowieckim sp. z o.o. wprowadziła m.in. trzy nowe gamy produktowe: nasiona zaprawiane, nasiona na taśmie z hydrożelem oraz nasiona na taśmie z nawozem Plantacote

 

Tekst: Agata Metera, regionalny kierownik sprzedaży PNOS

 

Seria nasion zaprawianych to zbiór 22 pozycji cieszących się największą popularnością wśród konsumentów. Wybrane gatunki i odmiany to m.in.: marchew Pierwszy Zbiór, cebula Supra oraz ogórki gruntowe – Zefir F1, Portal F1, Traper F1, Tarot F1, które otrzymały Złoty Medal MTP 2018 na targach Gardenia. Zaprawianie nasion chroni rośliny przed chorobami i szkodnikami. Do zaprawiania nasion zastosowano zaprawę nasienną Polyversum WP. Dodatkowo w procesie ich uzdatniania wykorzystano stymulator wzrostu i odporności roślin BioseptActiv, preparat wyprodukowany na bazie ekstraktu z grejpfruta. Badania eksperymentalne dowodzą, że wschody nasion zaprawianych są lepsze i bardziej wyrównane, a od kondycji rośliny w fazie siewki i rozsady zależy wielkość oraz jakość plonu, o czym coraz częściej przekonują się działkowicze czy producenci. Młode siewki i rośliny są zdrowsze, szybciej rosną, co przekłada się na wyższy plon handlowy o dobrej wyrównanej jakości surowca. W efekcie poniesione koszty zostają zniwelowane. Zaprawianie nasion jest szczególnie istotne w przypadku takich gatunków warzyw, jak cebula, marchew, ogórki czy groch, których siewki są szczególnie narażone na infekcje bakteryjne z rodzaju Pseudomonas, Xanthomonas oraz grzybowe Pythium, Phytophthora.

 

PNOS zauważa, iż z sezonu na sezon seria nasion na taśmie poszerza grono swoich zwolenników. W trwającym sezonie marka PNOS wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów rozszerzyła ofertę produktową o nasiona na taśmie z hydrożelem oraz nasiona na taśmie z nawozem Plantacote.

 

Nasiona na taśmie z nawozem Plantacote umieszczonym wewnątrz taśmy zapewniają równomierne dostarczenie głównych składników pokarmowych, mikroelementów niezbędnych do prawidłowego procesu kiełkowania oraz wzrostu siewki. Poprzez stopniowe uwalnianie nawozu w trakcie okresu wegetacji roślina jest optymalnie odżywiona. Forma podania nawozu na taśmie znacznie ułatwia aplikację mikro- i makroskładników, dodatkowo korzystnie wpływając na plonowanie i zdrowotność uprawy. Istotne jest również to, że taśma z nawozem jest w pełni biodegradowalna, co odpowiada ekologicznym potrzebom konsumentów. PNOS szczególnie poleca nasiona na taśmie z nawozem Plantacote: burak ćwikłowy Regulski, marchew Dolanka, ogórek gruntowy Reja F1, czy ogórek gruntowy Rodos F1.

 

W ostatnich latach klimat w Polsce jest zmienny, szczególnym problemem wydają się suche i gorące okresy wegetacji. Stresujące dla roślin warunki upraw wymuszają na producentach nasion tworzenie gam produktowych odpornych na niekorzystną aurę. PNOS wychodząc naprzeciw takim oczekiwaniom opracował program nasion na taśmie z hydrożelem.  Zastosowanie żelu w taśmie nasiennej korzystnie wpływa na okrywę nasienną nasiona, poprawia strukturę gleby i podłoża oraz przede wszystkim zabezpiecza system korzeniowy młodej siewki. Hydrożel poprzez właściwości fizyczne – absorpcję wody – pęcznieje, tworząc ekologiczny magazyn wody, z którego rośliny mogą korzystać w okresach stresu fizjologicznego np. suszy. Magazynowanie wody wokół nasiona może pomóc ograniczyć nakłady na deszczowanie lub podlewanie upraw. Dodatkowym istotnym czynnikiem jest to, że taśma z hydrożelem jest również w pełni biodegradowalna. Polecane przez PNOS nasiona na taśmie z hydrożelem to: burak ćwikłowy Degypte, marchew Lenka, ogórek gruntowy Portal F1, ogórek gruntowy Traper F1, pietruszka korzeniowa Alba oraz rzodkiewka Tetra Iłówiecka.

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: