Podłoże sukcesu

Jak przekonują właściciele centrów ogrodniczych, podłoża specjalistyczne, przeznaczone do uprawy wybranych gatunków to produkty dobrze rotujące przez cały rok

 

Tekst: Anna Walczak

 

Rynek produktów związanych ze storczykami w ostatnich latach niebywale się rozwinął. Duże zainteresowanie konsumentów tymi roślinami doniczkowymi przekłada się na wzrost popytu na wszelkiego rodzaju akcesoria związane z ich uprawą. Kwestią podstawową przy uprawie storczyków jest dobór odpowiedniego podłoża. Czym kierować się przy komponowaniu oferty? Jak pokazać produkt i sprawić, by cieszył się dobrą rotacją?


Specjalistyczne podłoże gwarancją wzrostu sprzedaży
– Wzrost sprzedaży orchidei niesie ze sobą również ogromne zainteresowanie gotowymi podłożami dedykowanymi tym roślinom. – Zauważamy, że z roku na rok wzrasta liczba kupujących storczyki – mówi Hanna Milczyńska, główny kupiec w Centrum Ogrodniczym PrimaFlora w Owińskach. Choć, jak przekonują właściciele placówek handlowych, szczyt ich sprzedaży przypada na miesiące zimowe, podłoża muszą być dostępne w centrum przez cały rok. – Coraz więcej osób zajmuje się hobbystyczną uprawą storczyków – zauważa Łukasz Tyliński, specjalista ds. mieszanek ogrodniczych w firmie Wokas. – Większość amatorów domowych kwiatów nie posiada fachowej wiedzy na temat składu i właściwości podłoża, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wybór gotowego podłoża – dodaje.

 

Wyjątkowa kompozycja
– Przyjmuje się, że przy sporządzaniu podłoża do storczyków najważniejsze są właściwości fizyczne substratu – mówi Łukasz Tyliński. – Zatem nowoczesne podłoże do storczyków powinno charakteryzować się trwałą strukturą, dużą porowatością, gwarantującą odpowiednie napowietrzenie oraz dobrą przepuszczalnością – dodaje. Prawidłowo skomponowane podłoże musi zatrzymywać wodę i składniki mineralne. – Cechą pożądaną jest również kwaśny odczyn pH od 4,5-6 – potwierdza klient centrum ogrodniczego w Poznaniu. Aby podłoże gwarantowało prawidłowy wzrost i rozwój rośliny, powinno składać się z kilku uzupełniających się komponentów. Niezbędna w składzie jest kora sosnowa, która zapewnia korzeniom rośliny odpowiednią przyczepność. – Należy zwrócić uwagę, czy podłoże do storczyków zawiera torf wysoki, który dzięki swej włóknistej strukturze gwarantuje dużą pojemność wodną oraz powietrzną – mówi Łukasz Tyliński. Istotnym dodatkiem jest mieszanka liści zasobnych w sole mineralne, a także mchu czy perlitu. – Ważnym suplementem jest Styromull, czyli lekkie płatki o jednolitym kształcie, które poprawiają aerację – podkreśla Mariusz Hoszowski, dyrektor w firmie Compo Consumer. – Natomiast startowa dawka nawozu zawartego w podłożu zaopatruje roślinę we wszystkie niezbędne składniki odżywcze przez okres trzech miesięcy od przesadzenia – dodaje rozmówca.

 

Sezon na zysk trwa cały rok
Dzięki wprowadzeniu produktów specjalistycznych możliwe stało się przełamanie sezonowości dotyczącej sprzedaży podłoży. Obecnie zapotrzebowanie na nie utrzymuje się na wysokim poziomie przez cały rok. Wyraźny wzrost zainteresowania mieszankami specjalistycznymi związany jest również ze wzrostem świadomości klientów. Sięgają oni po produkty zaufanych marek, dlatego warto nawiązać współpracę ze sprawdzonym producentem.

Dogodnym miejscem do ekspozycji podłoży, często wykorzystywanym przez właścicieli centrów ogrodniczych, jest powierzchnia na zewnątrz sklepu. – Takie rozwiązanie ekspozycyjne sprawdza się szczególnie w okresie letnim – mówi Małgorzata Piątkowska, sprzedawca w Centrum Ogrodniczym Orchidea w Bydgoszczy. W sezonie jesienno-zimowym warto zorganizować ekspozycję podłoży do storczyków w okolicy tychże roślin.

Dobrze, gdy w centrum ogrodniczym dostępne są gotowe mieszanki o pojemnościach 2, 3, 4 i 5 l. – Do niedawna najczęściej poszukiwanymi przez klientów opakowaniami były te o gramaturze 2 i 3 l – mówi Łukasz Tyliński. – Preferencje te spowodowane są rozmiarami najpopularniejszych osłonek, oferowanych w różnych kształtach i kolorach, o pojemności nie przekraczającej 1 l. Coraz częściej jednak klienci sięgają po podłoża w dużych, 5-litrowych opakowaniach. – Takie gramatury sprawdzają się przy przesadzaniu kilku roślin – dodaje Tomasz Szuławy, kierownik produkcji w firmie Ceres.

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: