Rodzinne Warsztaty Ogrodnicze 2021 wystartowały!

Długo wyczekiwana, kolejna edycja Rodzinnych Warsztatów Ogrodniczych wyruszyła w trasę. W kilka pierwszych weekendów z #RWO dopisała pogoda, nie zabrakło fachowych porad i doraźnej pomocy w wyborze odpowiednich roślin, ale głównym punktem programu jak zwykle były rozmowy z ogrodnikami i dobra zabawa

 

Tekst: Witold Czuksanow

Majowa pogoda, w tym roku dość chłodna i przekropna sprzyja pracom przy rabatach z warzywami, ziołami i przy kwiatach balkonowych, a to wzmaga ruch w centrach ogrodniczych. 28 maja stawiliśmy mu czoło w centrum ogrodniczym PRACUŚ w Schodni Starej koło Ozimka na Opolszczyźnie, a w sobotę następnego dnia w centrum „Krzewy z Krzewia” nieopodal Gryfowa Śląskiego. Jako organizatorzy trasy przygotowaliśmy oprawę #RWO oraz pojemniki, ziemię, łopatki, wiedzę i potrzebne umiejętności. Gospodarze spotkań zapewnili kwiaty i za każdym razem kilka godzin spotkania minęło jak krótka chwila. Wszyscy już bardzo czekaliśmy na poluzowanie obostrzeń. Sobotnie spotkanie odbyliśmy pod chmurką, a kilka z nich, tych ciemniejszych, wymusiło ekspresowe zwijanie i rozkładanie naszego warsztatowego stoiska. Niezły trening… Na szczęście przelotne ulewy nie zniechęciły klientów, podlały za to begonie i aksamitki, które sadziliśmy. A po nawałnicach towarzyszyło nam słońce, które szybko wszystko suszyło. To właśnie słońce – oprócz mnóstwa miłych rozmów z ogrodnikami, udzielonych porad i doraźnej pomocy w wyborze odpowiednich roślin na upatrzone ogrodowe zakątki – najlepiej zapamiętamy z pierwszych tegorocznych #RWO, które przeszły już do historii.

Letnia pogoda, gorąca atmosfera
W kolejny weekend ekipa RWO wybrała się z kolei na Pomorze Zachodnie, do Nowogardu oraz Koszalina. Na weekend 4-5 czerwca zaświeciło słońce, zrobiło się ciepło, wręcz letnio, i to niewątpliwie zachęciło ogrodniczą brać do pracy i spędzania czasu na powietrzu. Tak przynajmniej, jako wyjątkowo pogodne i sympatyczne, zapamiętamy spotkania w MARBUD PSB Mrówka w Nowogardzie (4.06) i w nowym Centrum Ogrodniczym PLON w Koszalinie, gdzie zjawiliśmy się 5 czerwca. Obydwa spotkania miały charakter premierowy. Wprawdzie w sobotnim mieście już byliśmy nie raz, ale obydwa punkty są nowe, jeszcze pachną „farbą”. Mamy nadzieję, że nasze wydarzenie choć odrobinę przyczyni się do ich popularyzacji wśród klientów. W doniczki sygnowane hasłem „RWO” sadziliśmy tym razem sezonowe rośliny rabatowe i polecane do skrzynek: aksamitki, smagliczki, ipomee, a także sadzonki truskawek i zioła. Czyli każdy uczestnik mógł wybrać to, co mu akurat pasowało do charakteru ogrodu. A ponieważ w obydwu miejscach dopisali również uczestnicy, to kilka warsztatowych godzin minęło niepostrzeżenie.

Co dokucza zieleninie?
Jeśli podczas Rodzinnych Warsztatów Ogrodniczych sadzimy dorodne petunie, aksamitki i zioła, to znak że przyszło lato. A w czasie imprez zaplanowanych podczas weekendu 11-12.06 dodatkowo przekonywała o tym słoneczna, wręcz upalna pogoda. Grzało pięknie, humory i uczestnicy dopisywali… Trochę tylko szkoda, że dopiero w końcu sezonu mogliśmy wyruszyć na spotkania z ogrodniczą bracią. Ale z drugiej strony tegoroczny plan i terminy mają też swoje dobre strony. W końcu najważniejsze prace ogrodowe mamy za sobą, rośliny spokojnie rosną, jest czas dosadzić kwiatów i ziółek, które na #RWO przygotowały partnerujące nam centra ogrodnicze. Jest i chwila, by trochę z uczestnikami porozmawiać o nowych okazach zdobytych do kolekcji, urządzaniu ogródków i tym, co zieleninie dokucza. A nowe rośliny – te kupione w centrach i ta, którą uczestnicy #RWO otrzymują w prezencie, zawsze jakoś się zmieszczą, choć rabaty skrzynki i donice podobno pękają w szwach. W czasie piątkowego spotkania zaplanowanego 11 czerwca w Łańcucie w centrum „Róża-necznik” były to przepiękne, bujne petunie. A oprócz nich wszystkie drzewa, krzewy i byliny dostępne w ofercie tego naprawdę dobrze zaopatrzonego punktu. W sobotę 12.06 zjawiliśmy się Dębicy w centrum OGRODNIK, w którym przez kilka godzin prowadziliśmy zajęcia pachnące różnymi odmianami mięty i aksamitkami. W czasie #RWO działał tam również punkt rozpoznawania chorób i szkodników oraz porad ochroniarskich.

Ciąg dalszy nastąpi…
Szczegółowe zaproszenia na kolejne wydarzenia na trasie #RWO2021 znajdują się na profilach fejsbukowych organizatorów trasy i piszącego te słowa. Tegoroczną edycję Rodzinnych Warsztatów Ogrodniczych prowadzą lokalni partnerzy, centra ogrodnicze współpracujące z KRONEN – producentem podłoży, firmą RAMP – którego specjalnością jest sprzęt do pielęgnacji i podlewania, firmą KWAZAR – wytwórcą opryskiwaczy oraz marką FLOROVIT (nawozy).

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: