Róże – sezon bez kolców

Od lat należą do najpopularniejszych krzewów ozdobnych, rośnie grupa klientów przekonanych o walorach licencjonowanych odmian, co jest dobrym prognostykiem dla szkółek oferujących materiał wysokiej jakości. Dla niektórych z nich to był najlepszy sezon różany na przestrzeni ostatnich 15 lat, ale w przyszłości spodziewają się spowolnienia tempa rozwoju

Michał Gradowski

Choć na rynku ciągle dominują róże bez licencji, to z roku na rok ich pozycja słabnie. – Nasza szkółka oferuje wyłącznie róże licencjonowane. Od wielu lat notujemy systematyczne, kilkuprocentowe wzrosty sprzedaży. Podobnie było także w ubiegłym roku. Konsumenci, którzy raz wypróbowali róże licencjonowane, najczęściej nie chcą już kupować starych odmian, a róże z licencją coraz częściej pojawiają się nawet w marketach – mówi Andrzej Ćwik, właściciel szkółki Rosa Ćwik. Jak wygląda sytuacja w innych gospodarstwach specjalizujących się w produkcji róż? – To był najlepszy sezon różany na przestrzeni ostatnich 15 lat. W całej Europie koniunktura w tej grupie roślin była dobra, ale wyniki handlowe w Polsce były rewelacyjne. Około 95% róż oferowanych w naszej szkółce to róże licencjonowane, choć dla klientów bardziej niż licencja liczy się popularność danej odmiany. Na początku tego sezonu obserwowaliśmy duże zapotrzebowanie na rośliny, ale w ciągu najbliższych kilku lat spodziewamy się gorszej koniunktury – mówi Grzegorz Hyży, właściciel Szkółki Róż RozeOgrodowe.pl.
Jakie róże cieszą się największą popularnością? – Róże okrywowe i rabatowe ciągle są bardzo chętnie wykorzystywane w zieleni miejskiej, a klienci indywidualni najczęściej wybierają róże wielkokwiatowe. Spada zainteresowanie odmianami w kolorze czerwonym, coraz popularniejsze są odmiany pomarańczowo-żółte, zwane potocznie „herbacianymi”. Klient wybiera róże kwitnące cały sezon, dlatego spada zainteresowanie historycznymi odmianami kwitnącymi raz w sezonie. Najważniejszy jest jednak zapach oraz odporność na choroby: czarną plamistość i mączniaka – mówi Andrzej Ćwik. – Wśród hitów sprzedażowych warto wymienić odmianę PAROLE® o intensywnie pachnących kwiatach w rekordowych rozmiarach – nawet do 30 cm średnicy. Popularna jest także bogato kwitnąca róża okrywowa BAD BIRNBAH® czy róże z serii MÄRCHEN ROSEN® w typie róż angielskich, ale nie przewieszające się – wyjaśnia właściciel szkółki Rosa Ćwik. – W naszej szkółce najlepiej sprzedawały się róże okrywowe i miniaturowe, ciągle dużą popularnością cieszą się róże w kolorze białym, a hitem ubiegłego sezonu była odmiana ASPIRIN® – dodaje Grzegorz Hyży.

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: