Victus-Emak – sezon z Ikrą

Dzięki znacznemu poszerzeniu oferty sprzętu pod marką Ikra firma Victus-Emak w ubiegłym sezonie podwoiła wartość sprzedaży urządzeń elektrycznych – mówi Marek Kaszyński, product manager w firmie Victus-Emak

Rozmawia: Michał Gradowski

Czy ubiegły sezon był udany dla firmy Victus-Emak w kategorii elektrycznego sprzętu do pielęgnacji ogrodów?
W roku 2019 firma Victus-Emak zanotowała znaczący wzrost w zakresie elektrycznych narzędzi ogrodniczych. Było to spowodowane w dużej mierze poszerzeniem asortymentu oraz zaprezentowaniem spójnej oferty produktów dzięki nowej kolorystyce. Ofertę narzędzi elektrycznych firmy Ikra poszerzyliśmy o aeratory, kosiarki elektryczne oraz urządzenia akumulatorowe. Oferowaliśmy 2 nowe modele aeratorów do trawy o szerokości roboczej 32 i 38 cm oraz 2 modele elektrycznych kosiarek do trawy o szerokościach 34 i 38 cm. Razem z dostępnymi już wcześniej nożycami do żywopłotu, przycinarkami do trawy, rozdrabniarkami do gałęzi, pilarkami łańcuchowymi, odkurzaczami i glebogryzarkami pozwoliło to na prawie podwojenie wartości sprzedaży.

Jakie produkty sprzedawały się najlepiej?
Od kilku lat największy obrót jest realizowany na elektrycznych nożycach do żywopłotu. W 2019 roku dodatkowo duży obrót zaobserwowaliśmy na aeratorach i kosiarkach do trawy. Przycinarki trawnikowe, które kiedyś były naszymi bestsellerami obecnie nadal są sprzedawane, ale nie są już czołową pozycją, co wynika zarówno z ich mniejszej popularności, jak i dużej liczby na rynku tańszych urządzeń o ograniczonej funkcjonalności.

Czy wraz ze wzrostem popularności urządzeń akumulatorowych można zauważyć spadek zainteresowania tym asortymentem?
Choć urządzenia akumulatorowe zyskują na popularności, nie zaobserwowaliśmy spadku sprzedaży narzędzi elektrycznych. Takie przesunięcia preferencji klientów są jednak w naszej opinii nieuchronne. Popularność narzędzi akumulatorowych w najbliższych latach zmniejszy jednak popyt nie tylko na narzędzia elektryczne, ale także na spalinowe.

Czy w tym sezonie znajdziemy w Państwa ofercie nowości w tej kategorii i czy oferta będzie rozwijana w kolejnych latach?
W tym roku oferujemy nową kosiarkę elektryczną o mocy 1200 W, nożyce do żywopłotu oraz rozdrabniarkę do gałęzi. Kosiarka jest poszerzeniem naszej oferty natomiast nożyce i rozdrabniarka zastępują wcześniej występujące modele. W następnych latach na pewno pojawią się nowe modele urządzeń, będą one wprowadzane ze względu na ciągły rozwój produktów przez naszego dostawcę firmę Ikra.

Jaka jest przyszłość sprzętu elektrycznego?
Narzędzia elektryczne w dalszym ciągu będą popularne zarówno wśród posiadaczy mniejszych ogrodów, jak i w przypadku urządzeń stacjonarnych, na przykład rozdrabniarki do gałęzi. Wraz ze wzrostem popularności narzędzi akumulatorowych nieuchronne będzie jednak zmniejszenie sprzedaży niektórych narzędzi elektrycznych. Będą one jednak w dalszym ciągu oferowane w najbliższych latach, a ograniczanie asortymentu w tej kategorii jest kwestią lat.
Dla jakich grup klientów ciągle jest to produkt pierwszego wyboru?
Niektóre narzędzia jak na przykład elektryczne nożyce do cięcia żywopłotu są podstawowym sprzętem zarówno dla właścicieli małych ogrodów, jak i dużych. Niektóre modele nadają się także do zastosowań profesjonalnych. Z kolei kosiarki elektryczne są kupowane głównie do obsługi mniejszych trawników.

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: