Sezon na borówkę

Borówka wysoka to obecnie jeden z najchętniej uprawianych krzewów. Co wpływa na popularność tych roślin? Jakie odmiany powinny znaleźć się w ofercie centrów ogrodniczych?

Tekst: Marcin Fajerski

O popularności różnych odmian borówki amerykańskiej decydują przede wszystkim smaczne, bardzo zdrowe owoce, zawierające polifenole, witaminy A i C, żelazo, wapń, fosfor, magnez oraz błonnik. Poza tym, są łatwe w uprawie. – Podobnie jak wiśnie czy maliny, borówki mają stosunkowo niewielkie wymagania – zauważa Grzegorz Konik, właściciel Centrum Ogrodniczego Limba w Żorach. – Co nie mniej istotne, krzewy nadają się do zagospodarowania ogrodów o niewielkiej powierzchni, z powodzeniem można je też uprawiać na balkonie. Wystarczy zapewnić roślinie odpowiednio kwaśne podłoże, dobre nasłonecznienie oraz optymalne nawadnianie – dodaje.

Wielkości i odmiany
Klienci chętnie kupują nie tylko krzewy jednoroczne w jednolitrowych i półlitrowych pojemnikach P9. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się rośliny dwu- lub trzyletnie, w pojemnikach o pojemności od 2 do 5 litrów. Konsumentów nie zniechęca ich wielokrotnie wyższa – w porównaniu z krzewami jednorocznymi – cena, bo kupują zdrowo wyglądający krzew, który będzie owocował już w roku zakupu.
Na pewno jednak warto zapewnić kupującym duży wybór odmian. – Miłośnicy własnej uprawy owoców mogą obecnie przebierać wśród bardzo dużej liczby odmian borówki wysokiej – przyznaje Damian Gaszczyk, właściciel Centrum Ogrodniczego Braciki w Suszcu. – W związku z tym w ofercie powinno znaleźć się nawet kilkanaście odmian, dostosowanych od preferencji smakowych kupujących. Nie wszyscy muszą bowiem przepadać za owocami Bluecrop – wyjaśnia. 

Owocna sprzedaż
Sprzedaż borówki amerykańskiej okazuje się bardzo opłacalna. Po pierwsze, rośliny te można wprowadzić do oferty już na początku kwietnia, a sprzedawać aż do jesieni. Po drugie, marże są dość wysokie i w zależności od wielkości krzewu wynoszą od 30 do nawet 60%. 
Chociaż amatorska uprawa obficie owocujących borówek zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność, warto pamiętać o ich odpowiedniej ekspozycji, zwłaszcza w okresie owocowania. – W pobliżu konkretnych odmian powinny się znaleźć także tabliczki informacyjne o uprawie, wraz z odpowiednio dużym zdjęciem wysokiej jakości – mówi Damian Gaszczyk. – Można też umieścić przed wejściem do placówki plakaty z aktualnie promowanymi odmianami – dodaje.

 

Wiosną i jesienią
Mariusz Szczerba, Właściciel Gospodarstwa Ogrodniczo-Szkółkarskiego MSM Szczerbowie

O atrakcyjności uprawy borówki amerykańskiej w Polsce decyduje przede wszystkim jej smak. Najpopularniejsza jest bardzo plenna i odporna na niekorzystne czynniki klimatyczne odmiana Bluecrop. Jeżeli klienci centrów ogrodniczych chcą mieć owoce od początku lipca do połowy września, to warto zapewnić im odmiany wczesne, m.in. Duke, Earliblue, Patriot, Chandler i Toro oraz późne, np. Elizabeth, Darrow i Lateblue.
Zaletą borówki jest to, że można ją sprzedawać zarówno wiosną, jak i jesienią. Przez cały okres wegetacji krzew można sadzić w pojemnikach, zwracając uwagę na odpowiednie nawadnianie latem. Poza tym rośliny te są dość odporne na choroby grzybowe, a same owoce nie są uszkadzane przez owady oraz inne szkodniki, o czym warto wspomnieć kupującym. Popularne dwuletnie sadzonki najczęściej sprzedaje się w doniczkach dwulitrowych. Co ważne, cena przez cały okres sprzedaży pozostaje stała.

 

Do koloru, do wyboru
Marcin Wyka, Właściciel Gospodarstwa Ogrodniczego Aleksandra Kusibab-Wyka i Marcin Wyka

Borówkę amerykańską do uprawy amatorskiej można sprzedawać przez bardzo długi okres, od początku wiosny aż do końca jesieni. Najlepiej rośliny te promować w maju, kiedy krzewy odznaczają się piękną, zieloną barwą.
Poza smacznymi, bardzo zdrowymi owocami, które można długo przechowywać, ogromną zaletą borówek są małe wymagania co do uprawy.
Warto, aby w ofercie centrów ogrodniczych znalazły się zarówno rośliny jednoroczne, dwuletnie w jedno- oraz dwulitrowych pojemnikach, jak i trzyletnie krzewy w pojemnikach trzylitrowych. Na rynku obecnie mamy bogaty wybór odmian – przy doborze asortymentu warto uwzględnić odmiany Duke, Chandler, Bluecrop, Spartan, Toro, Patriot, Darrow, Elliot oraz Brigitta.

 

Same zalety
Jan Ciepłucha, Właściciel Gospodarstwa Szkółkarskiego Jan Ciepłucha

Zainteresowanie amatorską uprawą borówki amerykańskiej zauważalnie rośnie. Warto, aby spośród wszystkich odmian krzewów w ofercie centrów ogrodniczych znalazły się te najczęściej poszukiwane oraz najbardziej doceniane przez właścicieli ogrodów, m.in. odmiana Chandler dająca duże owoce, silnie owocująca Bluecrop, a także Darrow – długo owocująca.
Ogromną zaletą tych roślin jest brak przeciwwskazań co do pory ich sadzenia, choć najlepszym na to momentem jest początek października. Krzewy borówki można zatem sprzedawać od wiosny aż do jesieni. Zaleca się także, aby obok jednorocznych i dwuletnich borówek, w sprzedaży znalazły się także te trzyletnie, które będą owocować jeszcze w roku zakupu.
Sprzedaż borówki amerykańskiej jest bardzo opłacalna. Po pierwsze, rośliny te można wprowadzić do oferty już na początku kwietnia, a sprzedawać aż do jesieni. Po drugie, marże są wysokie i w zależności od wielkości krzewu wynoszą od 30 do nawet 60% 
 

REKLAMA
Targi Zieleń to życie