Siła melasy i mikroorganizmów

O nowych nawozach powstałych na bazie melasy, ze specjalnie wyselekcjonowanym zestawem bakterii i grzybów mikoryzowych opowiedział nam Wojciech Kozielski, właściciel firmy Zielony Dom

Rozmawia: Michał Gradowski

Skąd pomysł na wprowadzenie do asortymentu nawozów na bazie melasy? 

Od wielu lat Zielony Dom znany jest z wprowadzania na polski rynek innowacyjnych produktów do pielęgnacji roślin. Ostatnio skupiamy się na badaniach nad wpływem grzybów i bakterii na kondycję roślin. Melasa jest doskonałą pożywką dla tych pożytecznych mikroorganizmów, pozwala na wygodne przechowywanie i aplikowanie.

W ofercie znajdziemy dwa produkty: Czarny nawóz uniwersalny oraz Czarny nawóz do storczyków. Czym wyróżniają się na rynku?

Oba nawozy zawierają odpowiednio wyselekcjonowane i namnożone bakterie oraz zestawy grzybów, które wspomagają wzrost i rozwój roślin. Oprócz tego oba dostarczają podstawowe składniki odżywcze. Nawóz uniwersalny do roślin domowych na bazie melasy zawiera grzyby rodzaju Trichoderma viride i Asperellum. Grzyby rodzaju Trichoderma posiadają właściwości ochronne i wpływają korzystnie na wzrost roślin, a nawóz po rozcieńczeniu jest doskonałą pożywką dla tych mikroorganizmów.
Podobnie działa Czarny Nawóz do storczyków – czynnik biologiczny w postaci specjalnie wyselekcjonowanych bakterii i grzybów mikoryzowych wspomaga wzrost i rozwój tych roślin. Mikroorganizmy, kolonizując strefę przykorzeniową i korzenie, polepszają warunki wzrostu storczyków.

Atutem tych nawozów jest też duża wydajność – z opakowania 500 ml można uzyskać 67 l roztworu oraz butelka z pompką. Czy wygoda stosowania jest coraz ważniejsza dla konsumentów?
Oczywiście. Klienci coraz częściej kierują się wygodą użytkowania przy decyzji o zakupie.

W nowej ofercie znajdziemy także Pałeczki nawozowe do storczyków w wygodnym, małym opakowaniu zawierającym 6 szt. czy Pożegnanie z mrówką. Czy te produkty będą motorem napędowym marki Zielony Dom w tym sezonie? Jakie jest jak do tej pory zainteresowanie dystrybutorów nawozami na bazie melasy? Czy oferta z tej linii będzie w przyszłości poszerzana? 


Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni zainteresowaniem, które wzbudzają te nowe nawozy. Nawet sceptyczni wobec takich nowości właściciele małych sklepów często decydowali się na choćby podstawowe zamówienie, co utwierdziło nas w przekonaniu, że to właściwy kierunek rozwoju oferty, a w przyszłości mamy plany poszerzenia tej linii asortymentowej.
Pałeczki nawozowe do storczyków czy Pożegnanie z mrówką to ważne produkty w naszej ofercie, ale trudno prognozować, czy będą motorem napędowym sprzedaży, bo rynek ogrodniczy jest bardzo nieprzewidywalny.

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: