Siła nabywcza Polaków

Europejscy konsumenci dysponują w bieżącym roku kwotą około 9,13 tryliona euro na wydatki i oszczędności. Daje to średnią siłę nabywczą na osobę w wysokości 13 636 euro na mieszkańca łącznie dla 42 krajów objętych badaniem. W porównaniu z zeszłym rokiem, siła nabywcza Europejczyków w przeliczeniu na osobę wzrosła o 4,2 proc., co w wielu krajach przekłada się na faktyczny wzrost. Według Europejskiego Banku Centralnego (EBC), wskaźnik inflacji w Europie w 2015 roku wyniesie 0,2 proc

Dochód rozporządzalny konsumentów jest znacząco zróżnicowany w zależności od regionu i kraju. Siła nabywcza w krajach Europy Środkowej i Wschodniej nieco wzrosła mimo kryzysu gospodarczego. Jednak jej poziom pozostaje daleko w tyle za poziomem siły nabywczej w krajach Europy Zachodniej i Północnej. W rozkładzie siły nabywczej w Europie rzadko występują wartości pośrednie. Jedynym krajem zbliżonym do europejskiej średniej jest Hiszpania, z siłą nabywczą 13 203 euro na mieszkańca.

Konsumenci z 10 państw z europejskiej czołówki dysponują siłą nabywczą co najmniej 1,5 raza wyższą od europejskiej średniej, zaś mieszkańcy Lichtensteinu nawet 4,5 raza wyższą. W państwach o najwyższej liczbie mieszkańców – Niemcy, Wielką Brytanię, Francję i Włochy – przypada w sumie 40 proc. populacji Europy i niemal 60 proc. jej siły nabywczej.

Polacy dysponują w bieżącym roku siłą nabywczą w wysokości 6 437 euro na mieszkańca, co stanowi 47 proc. średniej wartości indeksu dla Europy i daje Polsce 28 pozycję w rankingu. Siłę nabywczą zbliżoną do średniej krajowej mają mieszkańcy powiatu tarnowskiego, natomiast najwyższa jest siła nabywcza w Warszawie, której mieszkańcy dysponują średnio 11 751 euro, czyli siłą nabywczą o niemal 83 proc. wyższą od średniej krajowej, ale wciąż o około 14 proc. niższą od średniej europejskiej, 17 z 380 powiatów w Polsce ma siłę nabywczą o 20 lub więcej procent wyższą od średniej krajowej, co wskazuje na wzrost zamożności w wybranych regionach.

W 90 powiatach siła nabywcza jest o 20 lub więcej procent niższa od średniej krajowej. Na mieszkańca powiatu lubaczowskiego, mającego najniższą siłę nabywczą w Polsce, przypada zaledwie 68 proc. krajowej średniej. Wymienione wartości ilustrują zjawisko znacznego zróżnicowania regionalnego w dochodach pomiędzy mieszkańcami Polski. Jedną z przyczyn tego zjawiska może być podział kraju na 380 powiatów, czyli dość duże rozdrobnienie administracyjne w porównaniu z innymi analizowanymi krajami.

Badanie siły nabywczej przeprowadzone przez GfK określa nominalny dochód rozporządzalny populacji wyrażony w euro. Dane bardzo szczegółowo opisują poszczególne jednostki administracyjne i pocztowe. Kurs wymiany dla krajów spoza strefy euro oparty został na prognozach Komisji Europejskiej na 2015 rok ogłoszonych 5 maja 2015 r. Wskaźnik wzrostu wynoszący 4,2 proc. odnosi się do zrewidowanych wartości na mieszkańca na rok 2014.

REKLAMA
Targi Zieleń to życie