Tekst: Tomasz Trelka
Doktorant Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
Storczyki od kilku lat są jednymi z chętniej kupowanych roślin doniczkowych o ozdobnych kwiatach. Ich popularność sprawia, że storczykowy biznes funkcjonuje nie tylko w centrach i sklepach ogrodniczych, ale również w kwiaciarniach, marketach remontowo-budowlanych oraz w sieciowych supermarketach spożywczych.
Ceny, marże, szczyt sprzedaży
W notowaniach giełd holenderskich falenopsis zajmuje pierwszą pozycję (w grupie roślin doniczkowych) pod względem obrotu, którego wartość w Holandii w 2008 roku wyniosła 291.048.000 euro. Również wzrosła podaż tego storczyka, bo aż o 30 proc. w porównaniu z rokiem 2007, a średnia cena wynosiła 4,86 euro za doniczkę. Na WGRO w Poznaniu cena 1 rośliny Phalaenopsis w ostatnim kwartale 2009 roku była dość zróżnicowana i mieściła się w zakresie 18-37 zł. Takie zróżnicowanie ceny zależy od jakości produktu, a nawet koloru kwiatów. Im storczyk ma więcej pędów kwiatostanowych oraz rozgałęzień, tym wyższą uzyskuje cenę. Kolor odgrywa również istotną rolę: odmiany białe i fioletowe sprzedają się znacznie gorzej od tych o kwiatach nakrapianych, dwubarwnych czy żółtych. Te ostatnie szczególnie dobrze sprzedają się w okresie świąt wielkanocnych. Spośród wszystkich kwiatów ciętych 6. pozycję zajmuje Cymbidium ze średnią ceną 2,17 euro za kwiatostan, a 128. miejsce Dendrobium potocznie nazywane „tajlandem”.
Szczyt sprzedaży na większość storczyków przypada w miesiącach zimowych, od grudnia do marca. Wciąż w pierwszej piątce najlepiej sprzedających się storczyków doniczkowych znajdują się Phalaenopsis, Cymbidium, Dendrobium, Miltonia i Oncidium, a najwyższe ceny uzyskują Vanda (10,46-13,7 euro) i Cymbidium (7,4 euro). Oczywiście mowa tu o cenach notowań holenderskich – w Polsce są one zwykle wyższe. Marża, jaką można uzyskać, mieści się w granicach od 30 do nawet 100 proc. w ekskluzywnych kwiaciarniach. Jest zróżnicowana i zależy od pory roku, jakości zakupionego towaru czy nawet koloru kwiatów. Na podstawie notowań cen z Holandii można stwierdzić, że najwyższą cenę w roku uzyskał falenopsis w lutym, gdyż za jedną doniczkę płacono 5,5 euro, podczas gdy w czerwcu cena spadła poniżej 3,5 euro za doniczkę. Notowania takie mogą stanowić podstawę do opracowywania strategii promocji sprzedaży w centrach i kwiaciarniach w okresie zastoju – chociażby letniego. Możliwość zakupu dobrej jakości roślin po korzystnej cenie pozwoli zwrócić uwagę klientów, a w konsekwencji zachęcić do zakupu nie tylko storczyków, ale i innych akcesoriów niezbędnych
do ich pielęgnacji.
Grażyna Lipiak
Victus – Emak
Sprzedaż orchidei rośnie od kilku już lat, jest to związane zapewne z coraz bardziej przystępną ceną. Zupełnie przyzwoite rośliny oferowane są przez markety za 19,90 zł. Jest to jednak cena oferowana w hurcie przez giełdy dla kwiaciarni, stąd w kwiaciarniach storczyki są zdecydowanie
droższe.
Pojemność kategorii
Storczyki jako rośliny epifityczne wymagają do uprawy pojemników przezroczystych, stąd niszę znaleźli producenci doniczek. Na rynku mamy doniczki w różnych kształtach, a nawet kolorach plastikowe, szklane czy nawet specjalne, podwieszane koszyczki.
Producenci podłoży również mają się czym pochwalić, gdyż oferują specjalistyczne mieszaniny o różnym składzie i grubości. Choć nie zawsze skład tych podłoży odpowiada uprawianym gatunkom, a czasami jest dla nich nawet szkodliwy (udział torfu), to w sprzedaży znajduje się aż kilkanaście różnych pozycji.
Storczyki jako rośliny raczej o skromnych wymaganiach wymagają odpowiedniego wspomagania, dlatego producenci nawozów nie zapomnieli o tej grupie roślin. W sprzedaży mamy całą gamę kilkudziesięciu różnych nawozów wieloskładnikowych zarówno mineralnych, jak i pochodzenia naturalnego, różniących się nie tylko składem, ale i przyciągającym wzrok opakowaniem.
Rodzina storczyków jest tak bogata i liczna, że wydawnictwa przygotowały szereg poradników opisujących biologię, pochodzenie i uprawę tych roślin. Warto podkreślić, że na rynku znajduje się niewiele poradników
polskiego autorstwa, w większości są to monografie zagranicznych autorów. Zwykle tłumaczone przez osoby
niezwiązane z ogrodnictwem i wprowadzające czasami czytelnika w błąd.
Hanna Milczyńska
Główny kupiec
Centrum Ogrodniczego PrimaFlora
Sprzedaż storczyków doniczkowych przez cały rok plasowała się na wysokim poziomie. Z roślin doniczkowych właściwie tylko na orchidee było stałe zapotrzebowanie i to w doniczce o średnicy 11 cm. Wraz z roślinami dużym powodzeniem cieszyły się doniczki, osłonki szklane, ceramiczne i plastikowe dla tych kwiatów. Klienci zaopatrywali się też w nawozy specjalistyczne, preparaty do pielęgnacji czy książki o storczykach. Zapotrzebowanie na podłoże do storczyków świadczy o tym, że wzrasta liczba właścicieli tych pięknych roślin, którzy hodują je od kilku sezonów. Postaramy się więc o bardziej specjalistyczne dodatki dla ich uprawy. Swoich nabywców znajdują też kwiaty sztuczne i artykuły dekoracyjne z wizerunkiem storczyka.
Poza tymi wyżej wymienionymi w sprzedaży znajdują się inne gadżety, takie jak paliki czy drabinki do podpierania roślin, spinki do mocowania pędów kwiatostanowych, cudowna mikoryza, opryskiwacze czy nawet specjalne zamgławiacze, które podnoszą wilgotność wokół roślin.
Lucyna
AndrzeJewska
Wielkopolska gildia
Rolno-ogrodnicza SA
Jeszcze 10 lat temu doniczkowe orchidee należały do roślin ekskluzywnych. Obecnie, kiedy ich cena spadła o połowę, na rynku hurtowym kwiatów w Poznaniu sprzedaje się średnio co tydzień 5 tys. doniczek storczyka. Orchidee cieszą się największą popularnością pośród wszystkich roślin doniczkowych dostępnych przez cały rok. Zdecydowanie największy udział w rynku mają storczyki z gatunku falenopsis. Ich cena z roku na rok relatywnie spada. W ofercie WGRO SA znajdują się ponadto gatunki bardziej wymagające w domowej uprawie: Cymbidium, Miltonia, Cambria, Vanda, Dendrobium, Catleya czy Oncidium.