Szkółka Krzewów Ozdobnych Bielicki

Krzysztof Bielicki, założyciel szkółki, działalność swą rozpoczął prawie 30 lat temu. Od samego początku produkcja roślin była ukierunkowana na rośliny kwasolubne, takie jak różaneczniki i wrzośce. Dziś w prowadzeniu gospodarstwa pomaga Hubert Bielicki, syn właściciela, który jest reprezentantem drugiego pokolenia szkółkarzy w rodzinie

 

Tekst: Ilona Rosiak

 

Połowa lat ’80, przydomowy ogród Państwa Bielickich, ogromna pasja i zamiłowanie do roślin – tak rozpoczęła się przygoda ze szkółkarstwem, w którą dziś zaangażowane jest już drugi pokolenie. Na powierzchni 1 000 mkw. powstała kolekcja różaneczników, których ogromne zainteresowanie skłoniło jej właścicieli do uruchomienia produkcji pojemnikowej. – W tamtych czasach proponowane przez szkółkę rośliny były nowością. Zachwycały swoimi pięknymi kwiatami i egzotyczną formą – podkreśla Krzysztof Bielicki. – Większość producentów roślin oferowało drzewa i krzewy liściaste oraz wchodzące na rynek iglaki. My zaproponowaliśmy miłośnikom ogrodów coś innego – dodaje. Stopniowo wprowadzane były kolejne gatunki, takie jak azalie i wrzosy.

Wraz z rozbudową portfolio pojawiła się potrzeba dzierżawy, a później kupna ziemi pod uprawę. I tak od dwóch hektarów szkółka rozwinęła się do powierzchni 18 ha, na których uprawia się ponad 500 gatunków i odmian roślin ozdobnych. Specjalnością szkółki są różaneczniki, azalie, pierisy, wrzosy, wrzośce i inne rośliny wrzosowate oraz ostrokrzewy i magnolie. Rośliny iglaste to głównie formy szczepione sosen i świerków oraz duże egzemplarze z gruntu.

 – Wyprodukowane przez nas rośliny w pełni zaspokajają potrzeby polskiego rynku. Jedynie niewielka liczba egzemplarzy trafia na wschód Europy – precyzuje Huber Bielicki. – Głównymi klientami są centra i sklepy ogrodnicze, które z naszej strony mogą liczyć na wparcie sprzedaży oraz regularne dostawy – dodaje. Szkółka Krzewów Ozdobnych Bielicki jest członkiem Grupy Polskie Azalie oraz Związku Szkółkarzy Polskich. – Praca w obu stowarzyszeniach z jednej strony jest gwarantem dobrej jakości produktów, a z drugiej zaś umożliwia nam rozwój i wymianę doświadczeń z innymi szkółkarzami – pointuje.
Szkółka jest przykładem przedsiębiorstwa o dużej specjalizacji. Jasno określone priorytety produkcyjne pozwalają na konsekwentne poszerzanie oferty o odmiany ograniczonej liczby gatunków, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów.

 

 

 

 

REKLAMA