Szkółki Grąbczewscy

Tekst: Ilona Rosiak

 

Zielona branża rozwija się dynamicznie i wielopłaszczyznowo. W centrach ogrodniczych pojawia się coraz więcej kategorii produktowych, wśród których niezwykle czasochłonne jest przygotowanie do sprzedaży materiału szkółkarskiego. W tej kwestii najbardziej liczy się czas realizowania zamówień, transport oraz szeroki asortyment umożliwiający kompleksowe zaopatrzenie. Współpraca z firmą Grąbczewscy to nie tylko oszczędność czasu, ale dodatkowo doradztwo w zakresie ekspozycji, realizacja naprawdę dużych zamówień oraz odpowiednio przygotowany do sprzedaży produkt.

 

Profil działalności

 

Przedsięwzięcie Grąbczewskich to dwa zasadnicze wymiary: produkcja i sprzedaż. Choć szkółkarstwo rozwijało się podczas trwania wszystkich ustrojów politycznych, to wciąż jednak pozostało dziedziną rolnictwa, która w sposób
znaczący ogranicza handel. – Szkółkarz jako rolnik nie może handlować roślinami innego producenta – wyjaśnia Wojciech Grąbczewski. – My natomiast, powołując do życia firmę handlową, już od 10 lat oferujemy pełen asortyment
nie tylko własnej produkcji, ale również pochodzący od innych szkółkarzy polskich i zagranicznych. Jak to działa?

Otóż na terenie jednej ze szkółek wydzielony jest teren hurtowej sprzedaży roślin, odbywającej się samoobsługowo. – Ze względu na przyjęty przez nas system nie mamy możliwości obsługi klientów ostatecznych – dopowiada Wojciech Grąbczewski. Współpracujemy wyłącznie z profesjonalistami i właśnie do nich kierujemy ewentualnych amatorów.

Uzupełnieniem oferty handlowej jest sprzedaż profesjonalnych nawozów, podłoży, kory i torfów, a także narzędzi ułatwiających nasadzenia zakupionych wcześniej roślin. Dostawy realizowane są na podstawie składanych zamówień.Możliwy jest również osobisty odbiór towaru.

Firma do tej pory nastawiona była na handel z projektantami i wykonawcami ogrodów, jednak ze względu na rosnący potencjał centrów ogrodniczych coraz szerzej otwiera się na ich potrzeby.

 

Kusząca ekspozycja

Praktyką, na którą warto wskazać, jest system ekspozycji roślin. – Na placu o wielkości 1 ha prezentujemy ponad 2 tysiące pozycji asortymentowych w kilku czy kilkudziesięciu egzemplarzach – wyjaśnia Wojciech Grąbczewski. Dzięki temu nie stanowią one jedynie produktów pokazowych, ale pełnowartościową ofertę do realizacji małych i średnich zakupów. Rośliny uszeregowane są alfabetycznie według nazw łacińskich.

Choć sezonowość w szkółkach Grąbczewscy praktycznie nie istnieje – bo większość odmian można kupić przez cały rok – to pewna wydzielona część ekspozycji zmienia się bardzo dynamicznie, najsilniej reagując właśnie na pory roku. Otóż kilka razy w miesiącu tworzone są kompozycje roślin o najlepszej w danym czasie prezencji. Pod wpływem ich wyglądu wielu klientów zmienia decyzję o zakupie na rzecz promowanych okazów.

Sposób ten z powodzeniem może być wykorzystywany przez centra ogrodnicze, które dzięki takiej ekspozycji skutecznie wpłyną na popyt oferowanych roślin. W celu wsparcia sprzedaży pozostałych gatunków szkółki Grąbczewscy oferują kolorowe etykiety ilustrujące rośliny w ich najpiękniejszej fazie.

 

Wczoraj i dziś

 

Rodzinne szkółki Grąbczewskich swą historią sięgają 1936 roku. Wtedy to Leopold Grąbczewski rozpoczął towarową produkcję krzewów róż. Od tego czasu praca nad marką owocowała nagradzanymi odmianami, upowszechnianiem
wiedzy o przyrodzie i ochronie środowiska oraz wprowadzaniem pionierskich metod produkcji. Warto nadmienić, iż pierwszym prezesem zarządu Związku Szkółkarzy Polskich był Jan Grąbczewski, którego kadencja trwała od 1991 do 1994 roku. W 1999 roku gospodarstwo zostało przeniesione do podwarszawskiego Runowa, gdzie do pracy włączyło się trzecie pokolenie Grąbczewskich.

Obecnie, po 74 latach, firma nadal intensywnie się rozwija, nie tylko produkując i sprzedając rośliny, ale również promując ideę zieleni w mieście.
W marcu 2010 roku Grąbczewscy będą gospodarzami wystawy „Mazowiecka Zieleń”, podczas której gościć będą 11 szkółek i kilka tysięcy zainteresowanych – handlowców zajmujących się zakupem i sprzedażą roślin, wykonawców usług w terenach zieleni, projektantów i urzędników zajmujących się zielenią w miastach i gminach.

 

 

 

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: