Szlachetne szczepienie

Sprzedaż drzew i krzewów szczepionych rośnie, a klienci coraz bardziej cenią sobie oryginalne rozwiązania. Dostępne w sprzedaży różne gatunki drzew szczepionych umożliwiają wybór rośliny zarówno do ogrodu, zieleni miejskiej lub nawet do pojemnika na niewielki balkon lub taras

 

Tekst: Natalia Dur

Drzewa szczepione na pniu potrzebują minimum pielęgnacji, aby zachowały ładny pokrój i zdrowy wygląd. Rozmnażanie poprzez szczepienie pozwala na powtarzanie pożądanych cech na kolejnych okazach drzew i krzewów. Dzięki szczepionym odmianom drzew możemy uzyskać rośliny o ograniczonym wzroście, które można posadzić nawet w najmniejszym ogrodzie lub przy małych ulicach, czy tam, gdzie nie ma miejsca na wysokie drzewa.

 

– Większość z nich można także uprawiać w odpowiednich pojemnikach i ustawiać w miejscach, gdzie nie ma możliwości posadzenia roślin do gruntu, np. na małych placach miejskich czy deptakach – mówi Nikodem Nowaczyk, współwłaściciel Szkółki Nowaczyk. Szkółkarze są zgodni co do tego, że z roku na rok sprzedaż drzew i krzewów szczepionych wzrasta. – Formy szczepione dobrze się sprzedają. Dużym zainteresowaniem klientów cieszą się sosny pięcioigielne. Tak naprawdę jest ich stosunkowo mało, ale w Polsce sprzedają się bardzo dobrze – tłumaczy Nikodem Nowaczyk. Agnieszka Pelczar-Kałuzińska, właścicielka szkółki A&M Kałuzińscy Szkółka Polskie Korzenie zapytana o panujące wśród materiału szczepionego trendy, odpowiada: – Teoretycznie największą popularnością cieszą się w ostatnim czasie rośliny liściaste i byliny. Coraz bardziej modne stają się ogrody angielskie, w których króluje swoboda, romantyzm i naturalność. Jednak takie ogrody wymagają bardzo dużo pracy, aby były piękne. A i tak pięknie wyglądają zazwyczaj krótko. Wymagają też przestrzeni, której brakuje dzisiejszym ogrodom przydomowym. Dlatego moda modą, ale trzeba realnie spojrzeć na rzeczywistość. Ogród ma być miejscem odpoczynku, a nie tylko obowiązkiem. Powinien być urządzony w stylu jego właściciela, bo to jemu ma dawać radość i wytchnienie. Powinien być też urozmaicony, aby o każdej porze roku wyglądać modnie. Coraz bardziej rośnie świadomość hobbystycznych ogrodników i coraz większa ich liczba chce kupować rośliny szlachetne, a jeśli szlachetne, to często rozmnażane poprzez szczepienie. Dzięki rozmnażaniu poprzez szczepienie roślina szlachetna uzyskuje bowiem odporność podkładki na mróz – tłumaczy.

 

– Obserwujemy w ostatnim czasie wzrost sprzedaży roślin szczepionych i to zarówno szczepionych nisko, jak i na wysokich oraz niewysokich pniach. Właściciele ogrodów coraz bardziej cenią sobie oryginalne rozwiązania. Czasem wystarczy jedna ciekawa roślina szczepiona bądź formowana, aby ogród nabrał oryginalnego wyglądu i szlachetnego szlifu. Klienci coraz częściej szukają roślin nietypowych, innych niż dotychczas wykorzystywanych w ogrodach. Na rynku pojawia się coraz więcej ciekawych nowości roślinnych. Rośnie świadomość, że nowości rynkowe są drogie, ale warto na oryginalność wydać pieniądze – dodaje. – Na zwiększenie sprzedaży roślin ciekawych i ekskluzywnych na pewno ma wpływ świadomość odbiorcy ostatecznego, ale także świadomość projektantów ogrodów. Niestety, ci ostatni nie zawsze chcą się dokształcać i nie zawsze wiedzą, jakie nowości oferuje im szkółkarski rynek. Dlatego też ostatnio rośliny ciekawe zyskały miano kolekcjonerskich, bo zdarza się, że hobbysta sam urządza bądź doposaża swój ogród w ciekawostki roślinne – wyjaśnia Agnieszka Pelczar-Kałuzińska. – Na sprzedaż ma też wpływ obsługa w centrum ogrodniczym, która powinna służyć radą i wsparciem, ale również właściwa ekspozycja roślin, która zachęci swoim nowatorskim wyglądem i ciekawymi zestawieniami. Niebagatelną rolę odgrywają również etykiety roślinne, ponieważ rośliny nie zawsze kupowane są w momencie kiedy wyglądają najatrakcyjniej – dodaje.
 

 

Rosnące wymagania
Anna Ciepłucha
współwłaścicielka Gospodarstwa Szkółkarskiego Ciepłucha
Trzecim kierunkiem produkcji naszej szkółki jest materiał iglasty, szczepiony. W naszej ofercie znajduje się 60 takich pozycji, w tym m.in. jodły i świerki. W najbliższych latach planujemy sprzedaż kolejnych, nowych form szczepionych. Klienci często poszukują odmian bardzo rzadkich i takie też posiadamy. Konsumenci w dalszym ciągu zainteresowani są iglakami, ale panująca nadpodaż materiału szkółkarskiego powoduje, że możemy myśleć zupełnie inaczej. Naszą ofertę tworzymy z myślą o najbardziej wymagających klientach, którzy szukają odmian bardzo rzadkich. W asortymencie szczepionym taki materiał posiadamy.
Cecha charakterystyczna górą
Agnieszka Pelczar-Kałuzińska
właścicielka szkółki A&M Kałuzińscy Szkółka Polskie Korzenie
W ostatnim czasie klienci preferują rośliny, które mają jakąś cechę charakterystyczną. Uwagę klienta przyciągnąć mogą np. żółte jesienne i zimowe wybarwienie igieł sosen czy kremowe lub żółte wiosenne przyrosty świerków, ale także ciekawy pokrój czy kształt igieł. Zainteresowaniem cieszą się też świerki z czerwonym wiosennym przyrostem czy świerki i jodły z barwnymi szyszkami. Popularne są też rośliny bezobsługowe, czyli niewymagające przycinania karłowe sosny, jodły czy świerki. Coraz więcej klientów szuka też ciekawych odmian magnolii, nie tylko białych i różowych, ale różowo-zielonych, niebiesko-żółtych czy żółto-różowych, a także odmian karłowych, które znajdują zastosowanie w małych ogrodach.
 
REKLAMA