Targi „Ogród – Zielony Design 2012” za nami

Targi, które odbyły się w dniach 20-22 kwietnia na terenie MTS, można uznać za udane. Pogoda dopisała, nie zawiedli również zwiedzający. Było to ważne wydarzenie umożliwiające prezentację i promocję zróżnicowanej oferty branży ogrodniczej, istotne także ze względu na aspekt edukacyjny.
To druga edycja targów organizowana w nowej poszerzonej formule. Różnorodność to słowo, które najlepiej określa tegoroczny program.
Jednym z głównych wydarzeń była konferencja branżowa „Woda i zieleń w mieście” (odbyła się 20 kwietnia), podczas której omawiano wodne elementy w przestrzeni miejskiej. Ciekawe wystąpienia wypełniły pierwszy dzień targów, wnosząc wiele nowej wiedzy. Duże zainteresowanie wzbudził wykład gościa specjalnego – znanego holenderskiego architekta krajobrazu Edwina Santhagensa, który na przykładzie Holandii omówił rolę zieleni w mieście. W programie targów znalazły się również wystawy przedstawiające projekty zagospodarowania zielonych przestrzeni publicznych Szczecina.
Popularnością  częścią targów pozostał tradycyjny kiermasz ogrodniczy. Jak zawsze można było liczyć na szeroką ofertę roślin w przystępnych, często niższych cenach i, co ważne, bezpośrednio od producentów. Zakupić można było środki do pielęgnacji roślin, elementy dekoracji i wyposażenia ogrodu, sprzęt ogrodniczy. Wiele osób interesowało się drewnianym domkiem rekreacyjnym. Ten wystawiany na targach został sprzedany w 15 minut po otwarciu imprezy. Dostępne były również książki i czasopisma poświęcone ogrodom i architekturze krajobrazu.
Ciekawość najmłodszych rozbudzały warsztaty ekologiczne „Architektura z natury” oraz plac zabaw na terenie zewnętrznym targów. Inspirujące były także tegoroczne pokazy florystyczne prowadzone przez mistrzów-florystów: Agnieszkę Czech i Janusza Wilasa. Zachwycały drzewka Bonsai – wszystkie rodzime gatunki w wersji mini: buki, sosny, jałowce, kosodrzewiny, magnolie. Pokazy ich formowania trwały przez cały weekend, podobnie, jak pokazy cięcia winorośli i porady dotyczące stosowania ziół.
Wyjątkową atrakcją minionych targów był nawiązujący do nadmorskiej promenady ogród pokazowy, zaprojektowany przez Małgorzatę Szydełko i Pawła Klimka – studentów architektury krajobrazu ZUT. Jego ideą było połączenie zieleni i wody w publicznej przestrzeni miasta. Można też było zasięgnąć porad architektów krajobrazu i projektantów zieleni. Po liczbie zainteresowanych widać, że rozwija się zapotrzebowanie na fachowe kształtowanie przydomowych ogrodów i ogródków.
Ostatnim wydarzeniem targów było rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Twoje zielone inspiracje”. Pierwszą nagrodę (kosiarkę ogrodową) za aranżację zielonej przestrzeni otrzymał Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 2.
14. Targi Roślin i Architektury Krajobrazu „Ogród – Zielony design” za nami. Jaka jest przyszłość tej imprezy? – Będziemy dalej rozwijać aspekt branżowy targów – informuje Dyrektor Generalny Międzynarodowych Targów Szczecińskich, Małgorzata Lis. – Nasza idea jest taka, by popularyzować wiedzę z dziedziny ogrodnictwa i architektury krajobrazu, integrować środowisko ludzi związanych z branżą ogrodniczą i dawać im impuls do działania. Chcemy, by potencjał Szczecina tkwiący w związku miasta z wodą, przekładał się na konkretne realizacje w krajobrazie miejskim.

 

 

REKLAMA