Top 40 centrów ogrodniczych

Zachwyceni centrami ogrodniczymi w Europie Zachodniej, zapominamy często o placówkach z polskim kapitałem, które stanowią ogrodnicze dobro narodowe. Które z nich warto odwiedzić?

 

Tekst: Marcin Fajerski, Ilona Rosiak

W Polsce znajduje się dziś 4,5 tys. ogrodniczych placówek detalicznych, które łączy handel całoroczny. Ile spośród nich stanowią centra ogrodnicze? Na to pytanie nie sposób precyzyjnie odpowiedzieć, ponieważ wciąż jeszcze nie mamy jednoznacznej definicji centrum ogrodniczego. Mimo to redakcja „Biznesu Ogrodniczego” postanowiła przedstawić 40 obiektów, które, naszym zdaniem, zasługują na uwagę.
Subiektywny przegląd nie jest jednak rankingiem, a jedynie prezentacją placówek uszeregowanych pod względem zadaszonej powierzchni handlowej. Ten element bowiem wyraźnie wpływa na funkcjonowanie centrum ogrodniczego i daje realną szansę na wysokie obroty przez cały rok.
Top 40 centrów ogrodniczych jest efektem bacznego przyglądania się rynkowi placówek detalicznych oraz wywiadów telefonicznych, na podstawie których zgromadzone zostały informacje o całkowitej powierzchni centrum, części zadaszonej, liczbie miejsc parkingowych oraz o unikatowym charakterze przedsiębiorstwa.
Celem niniejszego zestawienia jest pokazanie specyfiki placówek, ich zróżnicowania i, co najważniejsze, pomysłów, jakie wykorzystywane są dla zdobywania nowych klientów. Top 40 to również prezentacja potencjału oraz forma mobilizacji dla tych wszystkich, którzy myślą o rozbudowie swojego centrum lub chcą zainwestować w tę część biznesu.

 

1. Centrum ogrodnicze PrimaFlora
Miejscowość: Owińska
Prezes zarządu: Konrad Pawlak
Powierzchnia: 12 000 m2
Powierzchnia pod dachem: 6500 m2
Parking: 150 stanowisk
Specjalizacja: Centrum Ogrodnicze PrimaFlora zaaranżowane jest w obiekcie szklarniowym imponujących rozmiarów, o powierzchni 6500 m2. Poza materiałem roślinnym, szerokim wyborem mebli i dekoracji ogrodowych na terenie placówki znajdują się: minizoo, plac zabaw dla dzieci i ogrody pokazowe – idealne dla wypoczynku klientów. Centrum posiada również swoją własną restaurację PrimaSmak i salę konferencyjną, która może pomieścić 250 osób. Z tego względu PrimaFlora staje się idealnym miejscem do organizowania spotkań biznesowych i przyjęć okolicznościowych.
www.primaflora.pl

 

2. Centrum ogrodnicze Majewscy
Miejscowość: Legnica
Właściciele: Grażyna i Sławomir Majewscy
Powierzchnia: 15 000 m2
Powierzchnia pod dachem: 5000 m2
Parking: 70 stanowisk
Specjalizacja: Centrum Ogrodnicze Majewscy to jeden z większych obiektów w województwie dolnośląskim. Obecnie znajduje się przed kolejną rozbudową, w efekcie której postawiona zostanie konstrukcja szklarniowa o powierzchni 4000 m2. Centrum Ogrodnicze Majewscy w Legnicy to niepowtarzalne bogactwo roślin domowych oraz artykułów dekoracyjnych, dzięki którym wysokie wyniki sprzedaży osiągane są przez cały rok.
www.majewscy.pl

 

3. Centrum ogrodnicze Ogród i Dom
Miejscowość: Mińsk Mazowiecki
Właściciel: Marek Kozłowski
Powierzchnia: 10 500 m2
Powierzchnia pod dachem: 5000 m2
Parking: 150 stanowisk
Specjalizacja: Ogród i Dom to ponad 130 000 różnorodnych pozycji asortymentowych i własna produkcja szkółkarska na terenie 300 ha we wsi Sinołęka. W centrum w Mińsku Mazowieckim znajdują się działy z artykułami wędkarskimi, myśliwskimi i jeździeckimi. Ponadto klienci mogą nabyć niektóre artykuły budowlane czy nawet spożywcze. Liczne pokazy, kiermasze, koncerty i promocje czynią to centrum ogrodnicze jednym z najlepiej prosperujących na terenie Polski.
www.oid.pl

 

4. Centrum ogrodnicze Cisek
Miejscowość: Głogów
Właściciel: Ryszard Cisek
Powierzchnia: 7000 m2
Powierzchnia pod dachem: 5000 m2
Parking: 50 stanowisk
Specjalizacja: Centrum funkcjonuje od 1996 roku i sukcesywnie się powiększa. Charakteryzuje się zróżnicowaną architekturą, która zdecydowanie odbiega od coraz bardziej popularnych konstrukcji szklarniowych. Dewizą centrum w Głogowie jest: „Cisek – ogród przez cały rok”, w myśl której w ciągłej sprzedaży znajdują się rośliny domowe oraz rzadkie okazy roślin egzotycznych.
www.cisek.com.pl


5. Centrum ogrodnicze Pracuś
Miejscowość: Ozimek
Właściciel: Piotr Halupczok
Powierzchnia: 20 000 m2
Powierzchnia pod dachem: 4000 m2
Parking: 200 stanowisk
Specjalizacja: Pracuś to jedno z największych centrów ogrodniczych na Opolszczyźnie. Oprócz asortymentu podstawowego w placówce handlowej konsumenci mogą zakupić sprzęt wędkarski. Obszerny dział z artykułami zoologicznymi i kwiaciarnia stanowią dodatkowe atuty tego kompleksowo zaopatrzonego centrum ogrodniczego. Poza tym w Pracusiu klienci znajdą wszystkie niezbędne do prac ogrodowych narzędzia z różnych półek cenowych oraz kwiaty rabatowe wielu odmian i gatunków.

www.pracus.com.pl

 

6. Centrum ogrodnicze Tracz
Miejscowość: Sosnowiec k. Łodzi
Właściciel: Andrzej Tracz
Powierzchnia: 10 000 m2
Powierzchnia pod dachem: 3750 m2
Parking: 50 stanowisk
Specjalizacja: Centrum Ogrodnicze Tracz to rodzinne przedsięwzięcie, w które zaangażowane są dwa pokolenia: rodzice i dzieci. To dzięki najbliższym współpracownikom – córce Marii oraz synowi Tomaszowi – centrum w Sosnowcu posiada niepowtarzalny wystrój i profesjonalny system zarządzania. W ramach placówki funkcjonuje tu również wytworna restauracja Le Jardin.
www.tracz.pl

 

7. Centrum ogrodnicze Jucca
Miejscowość: Tarnowo Podgórne
Właściciel: Maria Mencfeld
Powierzchnia: 17 000 m2
Powierzchnia pod dachem: 3000 m2
Parking: 200 stanowisk
Specjalizacja: Początki centrum przypadają na 1989 rok, kiedy to w Tarnowie Podgórnym powstał obiekt łączący sprzedaż hurtową i detaliczną kwiatów sztucznych, w późniejszym czasie również asortymentu ogrodniczego. Większość oferowanego towaru jest importowana bezpośrednio przez centrum ogrodnicze, co gwarantuje wysoką jakość produktów i atrakcyjną cenę.
www.jucca.pl

 

8. Centrum ogrodnicze Rol-Pest
Miejscowość: Żołędowo
Udziałowcy firmy: Anna Wadych i Aneta Konarska
Powierzchnia: 6000 m2
Powierzchnia pod dachem: 3000 m2
Parking: 70 stanowisk
Specjalizacja: Centrum Ogrodnicze Rol-Pest znajduje się przy głównej trasie Bydgoszcz-Gdańsk, zaledwie 9 min od centrum Bydgoszczy. Dogodny dojazd, bezpłatny parking, możliwość zakupu sprawdzonych produktów oraz dostarczane na teren placówki detalicznej nowości sprawiają, że grono stałych klientów systematycznie się poszerza.
www.rolpest.pl

 

9. Centrum ogrodnicze Żulicki
Miejscowość: Kołobrzeg
Właściciel: Jerzy Żulicki
Powierzchnia: 20 000 m2
Powierzchnia pod dachem: 2600 m2
Parking: 50 stanowisk
Specjalizacja: Żulicki to jedno z pierwszych w Polsce profesjonalnych centrów ogrodniczych, które powstało w 1990 roku. Niewątpliwym atutem placówki jest konstrukcja szklarniowa, a pod nią 20 000 pozycji asortymentowych, wśród których dominują rośliny, również te domowe. Jeszcze w tym roku placówka zostanie powiększona o dodatkowe 2000 m2 i 100 miejsc parkingowych.
www.zulicki.pl

 

10. Centrum ogrodnicze Rol-Pest Ostaszewo
Miejscowość: Ostaszewo
Właściciel: Andrzej Bartosiński
Prezes: Iwona Kostkiewicz
Powierzchnia: 3500 m2
Powierzchnia pod dachem: 2500 m2
Specjalizacja: Centrum ogrodnicze w Ostaszewie funkcjonuje na rynku od 1991 roku. Profesjonalna obsługa, oferowanie towarów wyłącznie sprawdzonych producentów sprawiają, że wyróżnia się ono na mapie województwa kujawsko-pomorskiego. W ofercie tej placówki detalicznej znajduje się m.in. szeroki wybór mebli ogrodowych.
www.co-ostaszewo.pl

 

11. Centrum ogrodnicze Torseed
Miejscowość: Toruń
Kierownik: Bożena Siebers
Powierzchnia: 51 000 m2
Powierzchnia pod dachem: 2500 m2
Parking: 55 stanowisk
Specjalizacja: Centrum Ogrodnicze Torseed w Toruniu posiada w ofercie szeroki wybór produktów ogrodniczych z różnych kategorii. Obecnie realizowany jest projekt ogólnodostępnego parku do celów rekreacyjnych, którego powierzchnia będzie wynosiła 4 ha. Atutem punktu jest bardzo dobra lokalizacja, miejsce w centrum miasta, od lat związane z branżą ogrodniczą. Starannie wybrany materiał szkółkarski dostępny w centrum cieszy oko nie tylko znawców i pasjonatów przyrody.

 

12. Centrum ogrodnicze Amarylis
Miejscowość: Myślenice
Właściciel: Radosław Szymański
Powierzchnia: 10 000 m2
Powierzchnia pod dachem: 2400 m2
Parking: 20 stanowisk
Specjalizacja: Amarylis specjalizuje się w sprzedaży oraz produkcji materiału roślinnego. Z hektarowego obszaru 2000 m2 znajduje się pod osłoną. Oprócz tego Amarylis dysponuje własną kwiaciarnią, oferującą m.in. sprzedaż kwiatów przez Internet.
www.kwiaciarnia.amarylis.com.pl

 

13. Centrum ogrodnicze Daglezja
Miejscowość: Zawiercie Śląskie
Właściciel: Artur Dziewicki
Powierzchnia: 20 000 m2
Powierzchnia pod dachem: 2350 m2
Parking: 40 stanowisk
Specjalizacja: Kompleksowo zaopatrzone Centrum Ogrodnicze Daglezja oferuje dodatkowo produkty zoologiczne i duże okazy roślin, nawet 10-letnie. Ponadto placówka detaliczna państwa Dziewickich świadczy szeroki zakres usług ogrodniczych: projektowanie terenów zieleni, zakładanie kostki ogrodowej, budowanie skalniaków i montaż automatycznych systemów nawadniania.
www.daglezja.pl

 

14. Centrum ogrodnicze Twój Ogród
Miejscowość: Komorów
Właściciel: Magda Kulińska
Powierzchnia: 7000 m2
Powierzchnia pod dachem: 2200 m2
Parking: 25 stanowisk
Specjalizacja: Centrum Ogrodnicze Twój Ogród poza podstawowymi pozycjami asortymentowymi oferuje szeroki wybór gatunków i odmian ryb do oczka wodnego, które stanowią uzupełnienie kategorii POND. Na terenie centrum dużą powierzchnię zajmują też różnorodne kwiaty rabatowe. Bogaty dział florystyczny i oferta decoru sprawiają, że centrum ogrodnicze w Komorowie jest jednym z najlepiej prosperujących w regionie. Wkrótce zostanie otwarty nowy obiekt szklarniowy, który ma uczynić zakupy bardziej komfortowymi.
www.twojogrod.pl

 

15. Centrum ogrodnicze InwesTOR
Miejscowość: Wierzchowiska Drugie
Kierownik: Alicja Kołakowska
Powierzchnia: 28 000 m2
Powierzchnia pod dachem: 2 011 m2 detal + 1 216 m2 hurt
Parking: 100 stanowisk
Specjalizacja: Centrum Ogrodnicze InwesTOR w Wierzchowiskach Drugich koło Lublina stworzono zarówno z myślą o konsumentach, jak i klientach profesjonalnych, którzy mogą zaopatrywać się w hurtowni znajdującej się nieopodal placówki detalicznej. Centrum zostało otwarte w 2006 roku, znajduje się kilka kilometrów od Lublina, przy drodze nr 17 w kierunku na Zamość. Jest to jeden z największych tego typu obiektów w południowo-wschodniej Polsce. Asortyment, jaki oferuje ten punkt, podzielony jest na kilka grup, m. in. nasiona marki Torseed S.A., nawozy i środki ochrony roślin – znanych i renomowanych producentów, doniczki, narzędzia, węże, kosiarki oraz bardzo bogaty materiał szkółkarski: drzewa, krzewy ozdobne i owocowe.
www.torseed.pl

 

16. Centrum ogrodnicze Siechnice
Miejscowość: Siechnice
Kierownik: Anna Turczyńska
Powierzchnia: 2000 m2
Powierzchnia pod dachem: 1200m2
Parking: 50 stanowisk
Specjalizacja: Centrum ogrodnicze powstało w 2001 r., a tradycja ogrodnicza Siechnic trwa już 30 lat. Głównym atutem placówki jest bogaty asortyment roślin ozdobnych oraz warzyw wyprodukowanych przez PPO Siechnice.
www.pposiechnice.pl

 

17. Centrum ogrodnicze Plant-Garden
Miejscowość: Gorzów Wielkopolski
Właściciel: Grzegorz Pintal
Powierzchnia: 20 000 m2
Powierzchnia pod dachem: 1800 m2
Parking: 100 stanowisk
Specjalizacja: Centrum Ogrodnicze Plant-Garden w swojej urozmaiconej ofercie posiada m.in. bardzo szeroki wybór donic i wysokiej jakości mebli ogrodowych. Spośród innych placówek wyróżnia je specjalny hotel dla gości odwiedzających placówkę Grzegorza Pintala oraz punkt gastronomiczny. Warto dodać, że wraz z centrum funkcjonuje hurtownia produktów ogrodniczych.
www.plant-garden.pl

 

18. Centrum ogrodnicze Blabuś
Miejscowość: Biała
Właściciel: Andrzej i Lila Blabusiowie
Powierzchnia: 10 000 m2
Powierzchnia pod dachem: 1800 m2
Parking: 100 stanowisk
Specjalizacja: Centrum Ogrodnicze Blabuś to nowa inicjatywa Lilii i Andrzeja Blabusiów. Obiekt funkcjonuje od ubiegłego roku, a wśród asortymentu dominują rośliny – również te z własnej produkcji.
www.blabus.pl

 

19. Centrum ogrodnicze Ogród Śląski
Miejscowość: Świerklaniec
Właściciel: Antoni Żurek
Powierzchnia: 15 000 m2
Powierzchnia pod dachem: 1800 m2
Parking: 50 stanowisk
Specjalizacja: Ogród Śląski w Świerklańcu to jedno z największych centrów ogrodniczych na Śląsku. W stałej sprzedaży znajduje się około 1400 odmian drzew i krzewów ozdobnych oraz owocowych. Ponadto placówka oferuje pnącza, byliny, rośliny skalne i wodne oraz kwiaty domowe. W sklepie można znaleźć też bogaty wybór donic ceramicznych, narzędzi i sprzętu ogrodniczego. Na tle innych centrów ogrodniczych Ogród Śląski wyróżnia się obszernym działem akwarystycznym i zoologicznym. Kwiaciarnia, ogród pokazowy i przytulna kawiarenka mają przyciągnąć klienta do centrum ogrodniczego.

www.zurek.com.pl

 

20. Centrum ogrodnicze Torseed
Miejscowość: Kotłów
Kierownik: Stanisław Gawłowski
Powierzchnia: 30 000 m2
Powierzchnia pod dachem: 1500 m2
Parking: 30 stanowisk
Specjalizacja: Centrum Ogrodnicze Torseed w Kotłowie to jedna z 12 placówek detalicznych firmy. Bogaty asortyment oraz atrakcyjne położenie Torseed przyciągają liczne rzesze klientów, nie tylko z województwa zachodniopomorskiego. Przy centrum znajduje się hurtownia ogrodnicza, której specjalnością są nasiona. Centrum prowadzi także własną szkółkę i współpracuje z firmą projektującą ogrody.

 

21. Centrum ogrodnicze Matraszek
Miejscowość: Kurów
Właściciel: Krzysztof Matraszek
Powierzchnia: 15 000 m2
Powierzchnia pod dachem: 1420 m2
Parking: 100 stanowisk
Specjalizacja: Własna produkcja roślin, drzew, krzewów ozdobnych i duża otwartość na klienta, a szczególnie tego najmłodszego, to cechy charakterystyczne tej placówki. Do dyspozycji dzieci oddano atrakcyjny plac zabaw, w którym poza standardowymi huśtawkami znajdują się trampoliny, dla rodziców zaś poza sezonem przygotowywane są liczne promocje oraz konkursy z nagrodami.
www.matraszek.com.pl

 

22. Centrum ogrodnicze Passiflora
Miejscowość: Pyskowice
Właściciel: Grzegorz Smerkowski
Powierzchnia: 10 000 m2
Powierzchnia pod dachem: 1400 m2
Parking: 70 stanowisk
Specjalizacja: Centrum Ogrodnicze Passiflora w Pyskowicach to przede wszystkim ogromny wybór artykułów dekoracyjnych do wnętrz i ogrodu, w tym donic, figur, fontann, małej architektury ogrodowej i asortymentu POND. Potężną, szklarniową konstrukcję otaczają ogrody pokazowe z gotowymi rozwiązaniami projektowymi. Passiflora współpracuje również z dystrybutorami sprzętu basenowego.
www.centrumogrodnicze.gliwice.pl

 

23. Centrum ogrodnicze Dom i Ogród
Miejscowość: Tarnów
Właściciel: Marta Pieprzak
Kierownik: Marcelin Kiljan
Powierzchnia: 10 000 m2
Powierzchnia pod dachem: 1150 m2
Parking: 30 stanowisk
Specjalizacja: Tarnowskie centrum wyróżnia przede wszystkim kompetentna obsługa. Cały personel to osoby z wykształceniem ogrodniczym i zamiłowaniem do ogrodnictwa. Uzupełnienie bogatej oferty materiału roślinnego stanowią donice różnych rozmiarów. Oprócz tego Dom i Ogród posiada artykuły winiarskie do przetwórstwa, produkty z kategorii POND oraz dział remontowo-budowlany. Przy centrum ogrodniczym znajduje się dodatkowo sklep spożywczy. Co miesiąc organizowane są również ciekawe promocje.

 

24. Centrum ogrodnicze Zorza
Miejscowość: Zambrów
Właściciel: Wojciech Jastrzębski
Powierzchnia: 20000 m2
Powierzchnia pod dachem: 1100 m2
Parking: 150 stanowisk
Specjalizacja: Centrum ogrodnicze o profilu ogrodniczo-rolnym. Oprócz asortymentu ogrodniczego znajdują się w nim również artykuły do produkcji rolnej. Białostocką placówkę detaliczną wyróżnia szeroki wybór narzędzi, mebli ogrodowych z wikliny oraz innych materiałów dekoracyjnych. Dodatkowo przy centrum ogrodniczym działa hurtownia zajmująca powierzchnię 1200 m2.
www.zorza.net.pl

 

25. Centrum ogrodnicze Hortorus
Miejscowość: Warszawa
Właściciel: Marzena Bartosiewicz i Mariusz Kawka
Powierzchnia: 20 000 m2
Powierzchnia pod dachem: 1000 m2
Parking: 100 stanowisk
Specjalizacja: Warszawskie Centrum Ogrodnicze Hortorus posiada w swojej ofercie cały przekrój produktów z bogatego asortymentu ogrodniczego. Klienci mogą nabyć w tej placówce detalicznej różnego rodzaju donice, podłoża i sprzęt ogrodniczy. Poza tym Hortorus wyróżnia duży wybór produktów z drewna, zwłaszcza z kategorii małej architektury ogrodowej, a także szeroki wybór roślin. Wiele rzadkich gatunków i odmian sprowadzanych jest z zagranicy.
www.hortorus.com.pl

 

26. Firmowe centrum ogrodnicze PNOS
Miejscowość: Warszawa
Kierownik: Jacek Sowa
Powierzchnia: 8719m2
Parking: 70 stanowisk
Specjalizacja: Firmowe Centrum Ogrodnicze PNOS w Warszawie dysponuje szerokim wyborem materiału sadzonego i nasiennego. Oprócz asortymentu podstawowego placówka handlowa posiada rozbudowany dział z produktami zoologicznymi. Jeśli klient pragnie zamówić jakiś towar dodatkowy, jest informowany, kiedy może się po niego zgłosić i otrzymuje go w wyznaczonym terminie. Centrum przy alei Krakowskiej jest obecnie rozbudowywane.
www.pnos.pl

 

27. Centrum ogrodnicze Hortulus
Miejscowość: Dobrzyca
Właściciel: Iwona i Piotr Bigońscy
Powierzchnia: 56 000 m2
Powierzchnia pod dachem: 1000 m2
Parking: 150 stanowisk
Specjalizacja: Działalność firmy Hortulus łączy handel, usługi i produkcję szkółkarską oraz udostępnianie zwiedzającym ogrodów tematycznych. W przeciągu 19 lat zielony zakątek w Dobrzycy stał się ogrodniczą mekką dla pasjonatów z całej Europy. Hortulus to niepowtarzalne miejsce, w którym działalność biznesowa splata się z ogromną pasją.
www.hortulus.com

 

28. Centrum ogrodnicze Ogrody Justyny
Miejscowość: Gdańsk
Właściciel: Justyna Kaleta
Powierzchnia: 30 000 m2
Powierzchnia pod dachem: 1000 m2
Parking: 50 stanowisk
Specjalizacja: Placówka łączy w sobie centrum szkółkarskie, wielkopowierzchniowy sklep ogrodniczy oraz kwiaciarnię, która przyciąga klientów przez cały rok, a poza sezonem pełni funkcję studia nagrań. Klienci centrum wysoce cenią sobie profesjonalną obsługę i osobowość samej właścicielki. Dla stałych bywalców ogrodniczej placówki detalicznej źródłem inspiracji są ogrody pokazowe stanowiące integralną część całego obiektu.
www.ogrodyjustyny.pl

 

29. Centrum ogrodnicze Flora-Point
Miejscowość: Warszawa
Właściciel: Izabela Kaszuba
Powierzchnia: 20 000 m2
Powierzchnia pod dachem: 300 m2
Parking: 35 stanowisk
Specjalizacja: Centrum Ogrodnicze Flora-Point oprócz podstawowego asortymentu posiada bardzo urozmaiconą ofertę decoru. Specjalne sezonowe okazje przyciągają do centrum ogrodniczego nie tylko miłośników ogrodnictwa, ale także te osoby, które pragną udekorować swój dom ze smakiem.
www.florapoint.pl

 

30. Centrum ogrodnicze Iglak
Miejscowość: Piła
Właściciele: Ewa i Mariusz Lewandowscy
Powierzchnia: 10 000 m2
Powierzchnia pod dachem: 830 m2
Parking: 35 stanowisk
Specjalizacja: Centrum Ogrodnicze Iglak wyróżnia bogaty wybór materiału roślinnego oraz produktów z kategorii POND. Należy również dodać, że pracownicy placówki detalicznej państwa Lewandowskich świadczą szeroki wachlarz usług ogrodniczych – od kompletnego wykonania oczka wodnego i montażu produktów do niego przeznaczonych, aż po instalację automatycznych systemów nawadniania.
www.iglak-pila.pl

 

31. Centrum ogrodnicze Kalisiak
Miejscowość: Kobyłka
Właściciel: rodzina Kalisiaków
Powierzchnia: 15 000 m2
Powierzchnia pod dachem: 750 m2
Parking: 50 stanowisk
Specjalizacja: Centrum Ogrodnicze Kalisiak prowadzą absolwenci SGGW – potomkowie znanego w Kobyłce rodu ogrodniczego rodziny Kalisiaków. W firmie są zatrudniani wyłącznie pracownicy z wykształceniem ogrodniczym, co zapewnia fachową i rzetelną obsługę klienta. Centrum powstało na terenie gospodarstwa ogrodniczego. Z ogólnej powierzchni 1,5 ha – 5000 m2 zajmuje ekspozycja roślinna, 600 m2 nowoczesna hala handlowa, natomiast 150 m2 budynek sklepowy. Pozostały areał to powierzchnie produkcyjna i magazynowa.
www.kalisiak.pl

 

32. Centrum ogrodnicze Meduza
Miejscowość: Kruszyn
Właściciel: Grzegorz Przystasz
Powierzchnia: 700 m2
Powierzchnia pod dachem: 700 m2
Parking: 20 stanowisk
Specjalizacja: Centrum Ogrodnicze Meduza w Kruszynie oferuje przede wszystkim szeroki wybór narzędzi i sprzętu ogrodniczego. Firma funkcjonuje od 1994 roku – na początku był to zakład renowacji mebli antycznych, dopiero w 1999 roku zdecydowano o utworzeniu centrum ogrodniczego. W ofercie Meduza posiada około 12 000 artykułów i z każdym miesiącem liczba ta systematycznie się zwiększa. Podpisane korzystne umowy z bankami pozwalają na zakupy ratalne na najdogodniejszych warunkach.
www.kruszyn.pl

 

33. Centrum ogrodnicze Euro-Ogród
Miejscowość: Białystok
Właściciel: Wiesław Szczepaniak
Kierownik: Andrzej Jaszczuk
Powierzchnia: 8000 m2
Powierzchnia pod dachem: 650 m2
Parking: 40 stanowisk
Specjalizacja: Centrum Ogrodnicze Euro-Ogród posiada duży wybór różnego rodzaju materiału roślinnego. Obszerna przestrzeń ogrodów ekspozycyjnych dostarcza kupującym inspiracji: zwłaszcza ogrody japońskie. Ponadto placówka oferuje usługi ogrodnicze, posiada też swoje biuro projektowe.

 

34. Zielone Centrum Hortico
Miejscowość: Lublin
Właściciele: Paweł Kolasa i Andrzej Guszał
Powierzchnia: 2206 m2
Powierzchnia pod dachem: 636 m2
Parking: 35 stanowisk
Specjalizacja: Lublin jest bardzo konkurencyjnym rejonem pod względem powszechnej dostępności i cechują go niskie ceny na podstawowy materiał roślinny. Bardzo duża liczba szkółek zarówno tych znanych i renomowanych, jak i tych przydomowych, specjalizujących się w produkcji najprostszych roślin, sprawia, że oferta Zielonego Centrum zorientowana jest na rzadsze gatunki i odmiany dla bardziej wymagających klientów. Oprócz roślin i innych podstawowych grup towarów, w Zielonym Centrum można nabyć artykuły do oczek wodnych, ryby i karmy dla zwierząt. Dużą atrakcją – szczególnie dla dzieci – są żywe kozy na wybiegu.
www.hortico.pl

 

35. Centrum ogrodnicze Twój Ogród
Miejscowość: Suchy Las
Właściciel: Ludmiła Woźniak
Powierzchnia: 8000 m2
Powierzchnia pod dachem: 600 m2
Parking: 20 stanowisk
Specjalizacja: Cechą charakterystyczną Centrum Ogrodniczego Twój Ogród w Suchym Lesie jest to, iż znajduje się ono na terenie odrestaurowanego gospodarstwa, dlatego klienci chętnie powracają do tej ogrodniczej placówki handlowej. Duży nacisk położono tu na dbałość o materiał roślinny.

 

36. Centrum ogrodnicze Exo-Flora
Miejscowość: Łódź
Właściciele: Tomasz, Jolanta i Jacek Szymczak
Powierzchnia: 14 000 m2
Powierzchnia pod dachem: 600 m2
Parking: 20 stanowisk
Specjalizacja: Mocną stroną łódzkiego centrum ogrodniczego jest szeroki wybór narzędzi ogrodniczych z różnych półek cenowych. Szczególną uwagę zwraca się tu na ich serwisowanie i doradztwo. Obok centrum ogrodniczego znajduje się kompleksowo zaopatrzona hurtownia ogrodnicza, która rozpoczęła działalność w 1992 roku.
www.exoflora.com


37. Centrum ogrodnicze Kwiaton
Miejscowość: Wrocław
Właściciel: Bogdan Gruca
Powierzchnia: 1500 m2
Powierzchnia pod dachem: 520 m2
Parking: 30 stanowisk
Specjalizacja: Centrum ogrodnicze przy ul. Kosmonautów we Wrocławiu to największa placówka spośród 4 Centrów Ogrodniczych Kwiaton. Specyficzną atmosferę wprowadza personel, który stanowi wyjątkowo zgrany zespół i celnie trafia w potrzeby konsumentów. Właściciel placówki z sukcesem połączył prowadzenie sieci placówek detalicznych oraz hurtowni ogrodniczej.
www.kwiaton.pl

 

38. Centrum ogrodnicze Zawady
Miejscowość: Poznań
Właściciel: Maciej Janku
Powierzchnia: 25 000 m2
Powierzchnia pod dachem: 500 m2
Parking: 40 stanowisk
Specjalizacja: Centrum Ogrodnicze Zawady prowadzi zakrojoną na szeroką skalę sprzedaż i produkcję różnego rodzaju materiału roślinnego. Posiadanie własnego działu szkółkarskiego i szerokiego wyboru donic sprawia, iż wyróżnia się ono na mapie Poznania. Współpraca z firmami aranżującymi ogrody to dodatkowy atut tej placówki detalicznej.
www.zawady.com.pl

 

39. Świat zieleni
Miejscowość: Kurów
Właściciel: Teresa i Jan Góralowie
Powierzchnia: 3100 m2
Powierzchnia pod dachem: 500 m2
Parking: 18 stanowisk
Specjalizacja: Szkółka o powierzchni 4,5 ha – kwiaty rabatowe, rośliny balkonowe, iglaki i liściaste rośliny ozdobne. Uprawy kontenerowe i gruntowe. Ogrody pokazowe o powierzchni 250 m2 z altanką, w której klienci mogą usiąść i wypić filiżankę darmowej kawy czy herbaty. Profesjonalne doradztwo – dwa razy w miesiącu organizowane są spotkania z projektantami ogrodów, którzy udzielają darmowych porad.
www.swiatzieleni.agro.pl

 

40. Centrum ogrodnicze Milczyński
Miejscowość: Dankowice
Właściciel: Milczyński
Powierzchnia: 11 000 m2
Powierzchnia pod dachem: 350 m2
Parking: 30 stanowisk
Specjalizacja: Centrum Ogrodnicze w Dankowicach oferuje szeroki wybór roślin: wodne, rabatowe, byliny, liściaste, iglaste, trawy. Uzupełnieniem oferty są artykuły dekoracyjne do domu i ogrodu. Placówka dba też o promowanie regionalnego charakteru miejsca i swojego „domowego” klimatu.
www.milczynski.com.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

REKLAMA
Targi Zieleń to życie