Trendy ogrodowe na 2023 rok – hołd dla natury

Postępująca zmiana klimatu sprawia, że coraz bardziej uświadamiamy sobie znaczenie natury w naszym życiu. Każdego roku coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że musimy zacząć działać już teraz, jeśli chcemy uratować naszą planetę i siebie samych. Taka świadomość może wywoływać w nas strach, ale zarazem motywować nas do działania. Jednym z przejawów walki ze zmianą klimatu jest rosnąca popularność dzikich ogrodów
 

Tekst i zdjęcia: iBulb

Naturalna atmosfera
Przyroda staje się coraz bardziej nieskrępowana, a nasze ogrody coraz bardziej dzikie. Takie działania sprzyjają różnorodności biologicznej dzięki zastosowaniu zróżnicowanych roślin o różnych odmianach zamiast monokultur. Z ogrodów znikają też płyty oraz inne utwardzane powierzchnie, a jeśli decydujemy się na ich stosowanie, wykorzystujemy raczej rozwiązania przenikające nasz świat roślin.

Zagospodarowywanie mniejszych przestrzeni
Minęły już czasy, gdy posiadanie małego ogródka lub balkonu było wymówką, by nie sadzić ani nie siać żadnych roślin. Dziś otaczamy się naturą nawet jeśli nie dysponujemy dużą przestrzenią. Niezależnie od dostępnej przestrzeni mieszkańcy tworzą żywe i zielone ogrody pełne zróżnicowanych roślin. To samo dotyczy balkonów – doniczki i uprawy pionowe doskonale sprawdzają się nawet w takich przestrzeniach. Natura jest wszędzie.

Organiczna symbioza
Kluczowe znaczenie mają naturalne, zrównoważone kolory, między innymi odcienie brązu i zieleni. Bez naruszania naturalnego charakteru można dodać subtelne biele, blade fiolety i delikatne czerwienie. Kwiaty i rośliny można wykorzystać do dekoracji na naprawdę fantazyjne i naturalne sposoby. Coraz rzadziej widzimy rośliny stojące pionowo w pięknych donicach – dziś kluczem jest symbioza między różnymi elementami przyrody.

Poezja w ogrodzie
Cebulki kwiatowe odgrywają ważną rolę w budowaniu atmosfery dzikiego ogrodu. Tulipany, żonkile, hiacynty i szafirki zwiększają objętość zieleni. Warto postawić na odmiany botaniczne, takie jak tulipany botaniczne, żonkile i hiacyntowce zwyczajne, a następnie skomponować z nich ogrodowy poemat, w którym cebulki będą dopasowane formą lub kompozycją do pozostałych roślin.
 
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat cebulek kwiatowych? Wejdź na stronę www.cebulkikwiatowe.info.

REKLAMA
Targi Zieleń to życie