ZIELEŃ TO ŻYCIE- Biznes i wartości

Za nami już 27. edycja Wystawy ZIELEŃ TO ŻYCIE – wielkiego święta producentów roślin i całej branży ogrodniczej, które kolejny raz potwierdziło swoją mocną pozycję jako platformy budowania długofalowych relacji biznesowych

Hasłem tegorocznej edycji ZIELEŃ TO ŻYCIE był NATURALNY WYBÓR – z jednej strony odwołujące się do Wystawy jako naturalnego miejsca promocji zielonej branży, z drugiej – kładące akcent na naszą naturalną potrzebę otaczania się zielenią i chęć poprawy jakości życia, także w dużych miastach. – To wydarzenie wyrosło z pasji ludzi, którzy są bardzo blisko związani z zielenią. ZIELEŃ TO ŻYCIE to nie tylko biznes, ale także wartości – mówiła Agnieszka Żukowska, dyrektor Wystawy i prezes Agencji Promocji Zieleni.

Wojciech Wróblewski, prezes Związku Szkółkarzy Polskich, otwierając Wystawę sporo mówił natomiast o potwierdzonych badaniami korzyściach z otaczania się zielenią: obniżaniu temperatury powietrza, gromadzeniu wody, produkcji tlenu, niwelowaniu poziomu hałasu i stresu. – Rynek szkółkarski musi jednak stawić czoła współczesnym wyzwaniom, konieczne jest poszukiwanie rozwiązań oszczędzających wodę w produkcji roślin i większy nacisk na odzyskiwanie odpadów. Wdrażanie rozwiązań w tym zakresie jest naszym zobowiązaniem wobec przyszłych pokoleń – mówiłWojciech Wróblewski.

Jednym z najważniejszych punktów programu Wystawy był Konkurs Roślin Nowości. Wszystkich laureatów nagrodzonych przez Jury prezentujemy na stronach (16-17). Wyróżnienie dziennikarzy trafiło natomiast do Szkółki Roślin Ozdobnych DAGLEZJA ARTUR MAJ za wyjątkową odmianę Miscanthus sinensis 'Boucle’ PBR.
Honorowym ZIELONYM  LAUREM Związek Szkółkarzy Polskich postanowił natomiast nagrodzić Ogród Botaniczny Uniwersytetu we Wrocławiu za promocję polskich odmian i realizację Polskiego Ogrodu Millenijnego.

Jak co roku wyróżniono też najlepiej zaprojektowane stoiska. ZŁOTY WAWRZYN powędrował w tym roku do Szkółki KUROWSCY, firmy ICL Polska Sp. z o.o. oraz SGGW Podyplomowych Studiów FLORYSTYKA, które nagrodzono w trzech kategoriach: odpowiednio stoiska roślinne, nieroślinne, florystyczne.

Spośród bogatego programu imprez towarzyszących (m.in. seminaria Wiedza dla handlu i Wiedza dla Producentów) największym zainteresowaniem

cieszył się panel poświęcony nowym przepisom dotyczącym paszportowania roślin z udziałem eskpertów GIORiN – Agnieszki Sahajdak, dyrektor Biura Nadzoru Fitosanitarnego i Współpracy Międzynarodowej i Anny Kraśniewskiej, dyrektor Biura Nasiennictwa, a o paszportowaniu roślin w Holandii opowiadał Renske Landweert, koordynator organizacji paszportyzacji roślin Holandii (Implementatie Plant Health Regulation).

Kolejna 28. edycja Wystawy ZIELEŃ TO ŻYCIE i FLOWER Expo Polska już za rok.

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: