Zmiany, zmiany, zmiany…

Jedyną pewną rzeczą w życiu są zmiany. Nasza współczesność to czasy zmian. Gdy nasi dziadkowie i rodzice 50 lat temu podejmowali pracę, była to praca na całe życie. Codziennie powielali pewne schematy, wtłoczeni w system, który w pewnym sensie nie pozwalał na indywidualizm i zmianę. Za takim rodzajem życia szła stabilizacja. A to wygoda, pewien kokon, w którym czujemy się bezpiecznie. Rewolucja lat 90. XX w. sprawiła, że świat – przynajmniej dla niektórych ludzi – stanął na głowie. Wolność biznesowa, a więc także nowe możliwości spowodowały, że nasze otoczenie zaczęło się zmieniać. Jeżeli nałożymy na to wszechobecną cyfryzację, rozwój Internetu i innych narzędzi komunikacji, możemy się zastanawiać, czy świat nie zwariował. To, co jest dziś, może już jutro być niepotrzebne, zastąpione przez coś innego. To media i Internet kreują wiele zjawisk i wpływają na zachowania. Mogą dowolny aspekt wynieść na wyżyny oglądalności albo nieprzyjemnym hejtem zdegradować i spłycić do poziomu rzeczy niepotrzebnych, aby kolejnego dnia kreować już coś bądź kogoś innego.
Jak zatem odnaleźć się w świecie pełnym zmian? Czy jest to jeszcze świat dla ludzi? Świat, w którym brak autorytetów, gdzie kreuje się puste bańki mydlane zamiast bazowych i podstawowych wartości? Jak odnaleźć siebie w otoczeniu pełnym zmian, gdzie nic nie jest dane „na zawsze“?

Warto postawić na swój rozwój osobisty. To już nie są czasy, kiedy raz zdobyte wykształcenie gwarantowało sukces. Obecnie, nie szkoląc się i nie zdobywając nowych kompetencji, nie mamy szans na lepszą pracę, na zrozumienie siebie, a także na rozwój.
Warto czerpać z doświadczeń innych, obserwować ich, przejmować dobre cechy, zachowania. Warto kreować swój świat według własnych zasad. Świat, który będzie nam odpowiadał i w którym my oraz nasi najbliżsi będą czuli się dobrze.

Warto się zmieniać, czerpać garściami z życia – tak, aby nie przegapić tego, co najlepsze. Zmiany są nieuniknione i mogą być bardzo dobre, kiedy nauczymy się, że są naszym motywatorem do działania, a nie wrogiem, z którym należy walczyć.

REKLAMA
Targi Zieleń to życie