Dni Ogrodów Zamku Królewskiego


17–18 czerwca 2023 r.


Ogrody Królewskie i Arkady Kubickiego


W weekend u progu lata zapraszamy na wyjątkowe święto zamkowych ogrodów, które będzie doskonałą okazją do ich bliższego poznania, a przy okazji doświadczenia piękna przyrody, radości życia i pozytywnych emocji! Przewidzianych jest wiele atrakcji kulturalnych, m.in. wystawy, spacery edukacyjne, pokazy i spotkania ze znanymi osobami zafascynowanymi ogrodnictwem. Spotkajmy się w Ogrodach!

W ramach imprezy w Arkadach Kubickiego zobaczyć będzie można wystawę Botaniczne fascynacje – obrazy, obiekty, instalacje. Zaprosiliśmy do współpracy artystów, florystów 
i naukowców: Pawła Totoro Adamca, Jolantę Drozd, Zbigniewa Dziwulskiego, Krystynę Lubanski, Bożkę Rydlewską, Izabelę Wolską-Kuśmider i Urszulę Zajączkowską. Ich zachwyt ulotnym pięknem, tajemniczą mądrością i naturą roślin wyraził się w malarstwie akwarelowym, surrealistycznej grafice, instalacji przestrzennej, ilustracji botanicznej i kompozycjach florystycznych. Prezentowane na wystawie w ramach cyklu Wewnętrzny świat królowej fotografie ujawniające nieznane piękno wnętrza róży ‘Królowa Warszawy®’ to efekt badawczej 
i twórczej pasji prof. Urszuli Zajączkowskiej – poetki, botaniczki, artystki wizualnej.
W Ogrodach z kolei prezentowana będzie wystawa rzeźby współczesnej Obecni – prace z kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku takich artystów jak m.in.: Xawery Dunikowski, Adam Myjak, Barbara Zbrożyna, Bernard Ossowski czy Alfons Karny. Prezentowane na wystawie portrety kobiet i mężczyzn wyłaniają się z żywych ram bukowych żywopłotów, które nadają im nowy, wyjątkowy kontekst. Wystawa potrwa do 30 września.
Dni Ogrodów to także idealny moment na podziwianie i poznawanie kolekcji letnich kwiatów sezonowych i bylin oraz królewskich róż na zamkowych rabatach. W ramach spaceru edukacyjnego opowie o nich architektka krajobrazu Daria Szarejko-Worobiej.

W programie ponadto liczne wydarzenia i aktywności dla dorosłych i dzieci – animacje ruchowe na królewskim trawniku, pokazy ogrodnicze i florystyczne, a dla zainteresowanych historią spacer edukacyjny Tajemnice zamkowej skarpy, który poprowadzi Michał Sobieraj – kierownik zamkowego Działu Edukacji.
Dla spragnionych wiedzy ogrodniczej i inspiracji przygotowaliśmy warsztaty ogrodnicze 
i pokazy florystyczne oraz spotkania ze znanymi i lubianymi ogrodnikami – Mają Popielarską, Agnieszką Hubeny-Żukowską i Łukaszem Skopem, którzy opowiedzą o swoich fascynacjach 
i spojrzeniu na ogród. Partner wydarzenia Zarząd Zieleni m.st. Warszawy przygotował stoisko 
z poradami i atrakcjami dla uprawiających miejskie ogrody. Będzie tu także można dowiedzieć się wszystkiego o konkursie Warszawa w kwiatach, którego 40. edycja zbliża się wielkimi krokami. Zainteresowanych kondycją szmaragdowej zieleni naszej murawy we wgłębniku zapraszamy 
na pokazy i porady pt. Tajemnice zamkowych trawników, które poprowadzą eksperci z firmy Emeralld – partnera Ogrodów Królewskich.
Warsztaty malowania kwiatów w technice akwareli poprowadzą artystki Jolanta Drozd 
i Krystyna Lubanski, a autorka artystycznych ilustracji Bożka Rydlewska zaprosi do swojego świata snu i magii inspirowanego naturą w ramach warsztatu Rajski ogród.
Dla aktywnych ruchowo zajęcia sportowe na pięknej zielonej murawie codziennie o 12.00 poprowadzi Paulina Załuska. Dla dzieci przewidziano animacje ruchowe, gry i zabawy, malowanie twarzy w botaniczne motywy oraz miniwarsztaty ogrodnicze.
Kiermasz róż i innych ogrodowych roślin to okazja do nabycia ciekawych odmian i uzyskania porad ekspertów z Polskiego Towarzystwa Różanego, które także zaprasza do udziału 
w konkursie na najpiękniejszą różę ogrodową i testowania zapachów różanych. W grabowych labiryntach lub na zamkowych schodach spotkamy piękną Królową Róż w wyjątkowej kwiatowej stylizacji. Królewski zespół tańców La Danse z Kutna Miasta Róż pokaże tańce z dawnych epok.
W sobotni wieczór w Ogrodzie Dolnym posłuchamy muzyki filmowej w wykonaniu zespołu Impressione z sopranistką Mileną Lange, a w niedzielę wieczorem zobaczymy spektakl Latającego Teatru Sztuki Ciała pt. Pędy.
Wstęp do ogrodów, na wystawy, pokazy, atrakcje dla dzieci i spektakle jest wolny. Udział 
w spacerach edukacyjnych bezpłatny (obowiązują zapisy). Warsztaty malarstwa i kolażu 
z artystami są odpłatne (koszt 50,00 zł). Zgłoszenia w Punkcie Informacji: informacja@zamek-krolewski.pl lub pod telefonem +48 22 35 55 170
Ogrody Królewskie czynne w godzinach:
Ogród Górny – 10.00–20.00
Ogród Dolny –10.00–22.00,
Dni Ogrodów w godz. 10.00–19.00.

Szczegółowe informacje na temat imprezy i jej programu dostępne są na stronie:
https://dni-ogrodow.ogrody-krolewskie.pl/

Kontakt dla mediów: Paulina Szwed-Piestrzeniewicz, tel.: 22 35 55 346, 664 118 303
media@zamek-krolewski.waw.pl

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: