Holenderskie migawki

W erze globalizacji, zwłaszcza w krajach o silnie rozwiniętym handlu roślinami, na czele z Holandią, zwracają uwagę niezależne, rodzinne centra ogrodnicze. Przedstawiam dwa spośród nich – jakże się różniące, a mające dobrą renomę i ugruntowaną pozycję

Tekst i zdjęcia: ALICJA CECOT

Bogactwo asortymentu i fachowość

Global Garden to centrum ogrodnicze zlokalizowane w niewielkiej miejscowości Zwaanshoek niedaleko Hillegom, w tulipanowym zagłębiu Holandii. Istnieje 17 lat, czyli jest prawie „pełnoletnie”. Właściciel, Mart Vester, który prowadzi ten biznes wraz z żoną Conny, zajmował się wcześniej produkcją bylin. Pasjonował się również drzewami oraz krzewami i, gdy nadarzyła się okazja, kupił byłą szkółkę tych roślin, przy której działał punkt sprzedaży detalicznej. Na tej bazie małżonkowie zbudowali pokaźne centrum ogrodnicze, które wyróżnia się dużym udziałem zielonych produktów w ogólnej ofercie. Reklamują swój sklep jako „największe w Holandii centrum sprzedające drzewa i krzewy”. Właściciele podkreślają, że mają nie tylko szeroki asortyment roślin, wśród których klient łatwo może znaleźć nowości i rarytasy, ale też chlubią się wysoką jakością produktów (część z nich stanowią byliny wciąż produkowane – na niewielką już skalę – przez Marta). Global Garden kojarzy się również z fachowością, która legła u podstaw organizowania miejsca detalicznej sprzedaży zakotwiczonego w szkółce i tworzonego przez profesjonalnego ogrodnika.

Bogaty jest nie tylko wybór roślin do ogrodu, ale także doniczkowych, w tym naprawdę okazałych ozdobnych z liści egzemplarzy, o które nie zawsze łatwo w typowych centrach. Mart Vester dumny jest m.in. z działu ze storczykami, o kwiatach „we wszystkich kolorach” . Ponadto wzrok przykuwają nietuzinkowe ciekawostki – kompozycje w szklanych naczyniach czy te pod nazwą kokodama (w wiszących pojemnikach z włókna  kokosowego.

Wiosną zwracały uwagę gotowe miniogródki warzywne, warzywno-ziołowe lub użytkowo-ozdobne  – przygotowane w płytkich drewnianych skrzyniach, które wystarczy ustawić w ogrodzie lub na tarasie. Zgodnie z trendem ostatnich lat, w sezonie 2018 – tak jak w całej Holandii – ponownie rzucał się w oczy szeroki wybór dużych rozsad warzyw, półproduktów tego typu bądź roślin gotowych do  konsumpcji (jak sałaty w doniczkach.

W Centrum Ogrodniczym Global Garden dostępny jest pokaźny asortyment akcesoriów, które są oczkiem w głowie Conny, tworzącej z ich pomocą różne „klimaty”. Nie brakuje zarazem dobrze zaopatrzonego działu z produktami dla zwierząt domowych.

Na terenie sklepu znajduje się przytulna kawiarnia Het Tuincafé, sąsiadująca z działem roślin doniczkowych. Można ponadto znaleźć „kącik spożywczy”, w którym są zdrowe soki czy dżemy, wytwarzane metodami naturalnymi, bez dodatku konserwantów.

Oferowane są rozmaite usługi – od poradnictwa na miejscu po prace wymagające wizyty u klienta. W tej pierwszej kategorii mieści się nawet proste zaprojektowanie ogrodu, poparte rysunkiem, wykonywane na podstawie zdjęć przyniesionych przez klienta. Natomiast w drugiej – założenie ogrodu od A do Z, a także jego pielęgnacja. Z prostszych płatnych usług świadczonych przez załogę Global Garden warto wymienić np. posadzenie nabytego tam drzewa, dowiezienie zakupów do domu klienta (realizowane jednak zasadniczo tylko w soboty). Kupujący mogą też skorzystać – za darmo (jedynie zostawiając kaucję) – z  przyczepek będących w wyposażeniu centrum ogrodniczego, ułatwiających transport dużych roślin. Mogą również wypożyczyć niektóre urządzenia przydatne przy zakładaniu lub pielęgnacji ogrodu, np. sprzęt do rozkładania trawy z rolki.

Global Garden utrzymuje stały kontakt z klientami za pośrednictwem newsletterów, w których przekazuje wiele praktycznych porad, m.in. jak zabezpieczyć rośliny przed zimą, jak radzić sobie ze szkodnikami itp. Przez cały rok, a zwłaszcza w okresach, gdy handel ogrodniczy spowalnia, organizuje warsztaty – na przykład z kursami przycinania drzew i krzewów.

Klimat, design, florystyka

W tej samej prowincji kraju tulipanów, w miejscowości Noordwijkerhout – kilkanaście minut jazdy samochodem od sławnych ogrodów Keukenhof – zlokalizowane jest kameralne Centrum Ogrodnicze Greenhouse. Nazwa nawiązuje do obiektu, gdzie mieści się ten sklep – niewielkiej szklarni, którą przystosowano do eksponowania roślin i innych produktów oraz do handlu detalicznego. Teren zewnętrzny należący do centrum jest również mały. Specyfiką sklepu, który został założony w 1995 roku przez rodzeństwo Wima i Astrid van den Bergów, jest nowoczesna kwiaciarnia i stojące na wysokim poziomie usługi florystyczne z nią związane. To efekt działalności Astrid, która od 1985 roku pracuje jako projektantka – m.in. urządzając ekspozycje na wystawach i targach kwiaciarskich w Holandii oraz zagranicą. Współwłaścicielka Centrum Ogrodniczego Greenhouse regularnie prowadzi też warsztaty florystyczne.

Wpływ Astrid na atmosferę i design całego sklepu jego poszczególnych zakątków czy detali użytych do prezentacji roślin jest bezsprzeczny.

Jeśli chodzi o rośliny oferowane klientom, wyróżniają się doniczkowe. Właściciele dbają, by mieć w ofercie oryginalne, a także nowe gatunki i odmiany. Ze względu na szczupłość miejsca nie sprowadzają „wszystkiego”, lecz reagują na zapytania klientów, zamawiając różne produkty – do domu czy ogrodu – na życzenie.

Kwiaciarnia działa „na żywo” i online – dzięki Internetowi ma klientów spoza swojego rejonu, a nawet spoza prowincji Zuid-Holland, w której leży Noordwijkerhout. Greenhouse przygotowuje bukiety i kompozycje różnego typu – od prostych i tanich po ekskluzywne, od klasycznych po nowoczesne. Poziom tych usług zachęca do zaglądania do „klimatycznego” centrum ogrodniczego, które ma swój niepowtarzalny styl i w którym można znaleźć wiele inspiracji, nie tylko dotyczących ogrodnictwa.

REKLAMA