Miejski ogrodnik rośnie w siłę

O wiodących nurtach w aranżacji balkonów i tarasów rozmawiamy z Anną Panek, właścicielką Gospodarstwa Specjalistycznego PANEK

 

Balkon i taras nabiera coraz większego znaczenia?

Zdecydowanie! Życie w miastach wiąże się z tęsknotą do natury, dlatego rośliny tarasowe stały się namiastką ogrodu. Sadzimy wszystko: kwiaty jednoroczne, byliny, trawy, krzewy iglaste i kwitnące, warzywa. Modny trend miejskiego ogrodnika utrzymuje się i umacnia. Obserwujemy tendencje do mieszania rożnych kategorii roślin np. warzywa z kwiatami, zioła z bylinami. Szczególnie wyraźna jest moda do tworzenia nasadzeń naturalistycznych pożytecznych dla zapylaczy, ale klasyka w postaci pelargonii ma się dobrze. Bardzo wyraźna jest tendencja widoczna wśród hodowców roślin na świecie do poszukiwania roślin kompaktowych, odpowiednich do uprawy w pojemnikach, a zatem przydatnych w uprawie na tarasie czy balkonie, zwłaszcza w kategorii bylin.

 

Jakie trendy są teraz najpopularniejsze?

Moda na rośliny balkonowe zmienia się i co sezon pojawiają się nowe trendy. Tegorocznym wiodącym nurtem są rośliny sprzyjające pszczołom i innym owadom zapylającym. Sytuacja owadów staje się trudna, więc eksperci biją na alarm. Wraz ze wzrastającą świadomością ekologiczną konsumenci chętnie wybierają rośliny sprzyjające pszczołom.

Mamy szerokie spektrum wyboru tego typu roślin. Oprócz tradycyjnych roślin jednorocznych, takich jak pelargonie i surfinie, na naszych balkonach i tarasach świetnie sprawdzą się kompozycje z takich roślin jak zioła i byliny. Do roślin miododajnych zaliczamy m.in. budleje, dalie, jeżówki, szałwie bylinowe, kocimiętki i lawendę, ale też cynie czy słoneczniki. Będą one ozdobą naszych donic i śmiało można je komponować z ziołami, z których i owady będą szczęśliwe, np. z oregano, macierzanką, melisą, miętą, szałwią. Przy ziołach należy pamiętać, że musimy pozwolić im zakwitnąć, aby stały się atrakcyjne dla owadów. W taki sposób stworzymy dziką łąkę, kwitnącą i pachnącą, która będzie cieszyć nas i naszych małych gości.

 

A co z warzywami na balkonach i tarasach?

Nie można zapominać o pomidorach, które też są uwielbiane przez owady! Co więcej dostępne są obecnie nowe, kompaktowe i niskie odmiany wyselekcjonowane do upraw pojemnikowych. Nie tylko będą cieszyły oko, ale staną się także apetycznym akcentem naszego balkonu.

REKLAMA