Tekst: Marcin Fajerski
Wysokie ceny profesjonalnych produktów do aeracji, wertykulacji i kultywacji gleby jeszcze kilka lat temu skazywały właścicieli ogrodów na wypożyczanie tego sprzętu od firm zajmujących się pielęgnacją lub zakładaniem terenów zielonych, bądź na dokonywanie zabiegów za pomocą narzędzi ręcznych, które nadają się do prac przy mniejszych powierzchniowo ogrodach. Do dziś zresztą wiele centrów ogrodniczych proponuje takie usługi, co pozwala zatroszczyć się o ogrody większości klientów tych placówek.
Obecnie jednak wyższa stopa życiowa kupujących w centrach ogrodniczych, ustabilizowanie się cen, wzbogacenie oferty producentów sprawiają, że artykuły do pielęgnowania trawników są dostępne dla większości klientów.
Warto też dodać, że coraz częściej kupujący mogą zaopatrzyć się w urządzenia profesjonalne, które jednocześnie oferują dodatkowe korzyści, są łatwiejsze w eksploatacji, przechowywaniu i konserwacji. Przybywa też świadomych
klientów. Oni wiedzą, że bez aeracji czy wertykulacji nie można mówić o ładnym wyglądzie trawnika. Wielu z nich nie ogranicza się do zabiegów wczesnowiosennych, ale również dokonuje aeracji, wertykulacji jesienią.
Choć znaczącą większość klienteli centrów ogrodniczych stanowią właściciele mniejszych ogrodów (na przykład przy domach szeregowych), zaopatrujący się w ręczne narzędzia bądź sandały z kolcami do nakłuwania darni, powoli
rośnie grupa posiadaczy zieleni o większym metrażu, którzy zakupują sprzęt z napędem urządzenia roboczego – wertykulatory elektryczne, podłączane na kabel (do powierzchni 300-500 m2), bądź spalinowe przeznaczone do pielęgnacji większych powierzchni.
Klientom o średnio grubym portfelu oferuje się specjalne walce, które znacznie ułatwiają pracę. Dostępne są również ręczne skareatory, które czynią ją skuteczną. Ilościowo tych tańszych urządzeń sprzedaje się dużo więcej, zwłaszcza w centrach ogrodniczych znajdujących się w pobliżu większych aglomeracji miejskich, lecz detaliści nie narzekają na droższe urządzenia. Wiesław Strączkowski, właściciel Centrum Ogrodniczego Ilex w Luboniu przyznaje: – Kategoria ta bardzo
dynamicznie się rozwija. Sama grupa wertykulatorów elektrycznych występuje w naszej placówce w różnych przedziałach cenowych. Ponadto możemy zaobserwować, że coraz częściej produkty te wchodzą w skład standardowego wyposażenia ogrodniczego. Klienci naszego centrum zdają sobie bowiem sprawę z wielu korzyści, jakie oferuje wertykulacja – podsumowuje.
Jeżeli mowa o kultywatorach, narzędzia te sprzedają się nieco lepiej niż pięć lat temu – ze względu na usprawnione działanie i powracającą modę na homing (ponieważ służą spulchnianiu gleby).
Marcin Liszyński
dyrektor handlowy
GGP Polska Stiga
Segment urządzeń do pielęgnacji trawnika poszerza się z roku na rok wraz ze wzrostem świadomości użytkowej Polaków. Do niedawna większość użytkowników nie słyszała o urządzeniach do wertykulacji trawnika. Wertykulatory oferowane przez firmę Stiga pozwalają na utrzymanie trawnika w perfekcyjnej formie. Dlaczego wertykulacja jest niezbędna? Każda roślina do życia potrzebuje wody i powietrza. Wertykulacja trawnika pozwala
usunąć z niego te elementy, które utrudniają wodzie i powietrzu penetrację korzeni. Podczas wertykulacji usuwamy mech, stare i słabsze kępy trawy, nacinamy darń, pozwalając wodzie dotrzeć wprost do korzeni. Dzięki temu zabiegowi trawnik nabiera witalności i staje się znacznie mocniejszy.
Łukasz Gierdalski
Brand manager
Lawn & Garden
Robert Bosch Sp. z o.o.
Ze względu na konieczność usunięcia po zimie tzw. filcu, tj. obumarłych źdźbeł trawy, niezgrabionych liści i innych resztek organicznych, wiosenna aeracja wymaga szczególnie efektywnego narzędzia. Przy wyborze aeratora warto zwrócić uwagę na zastosowany system aeracji – np. w aeratorze Bosch ALR 900 zastosowano system Jet Collect, w którym walec z kolcami ze stali sprężynowej został wyposażony w szczeliny efektywnie doprowadzające powietrze, które z dużą siłą zasysają usunięty mech i zanieczyszczenia do zbiornika. Aby pobudzić trawę do dalszego wzrostu, wykonuje się zabieg wertykulacji. Wybierając wertykulator, warto zwrócić uwagę, aby noże umieszczone na walcu były uchylne (jak np. w aeratorze Bosch AVR 1100) – zapobiegnie to ich trwałemu uszkodzeniu, gdy wertykulator przypadkowo wejdzie na kamień czy inny twardy przedmiot. Ponieważ
aeracja i wertykulacja to zabiegi wykonywane sporadycznie, najlepiej wybrać narzędzie, które zajmuje mało miejsca podczas przechowywania (np. dzięki składanemu zbiornikowi i dwukrotnie składanemu uchwytowi).