Bogactwo krajobrazów

Drzewa alejowe od wieków są nieodłącznym elementem pejzażu Polski. Walory drzew są współcześnie coraz bardziej doceniane, ale wiele w dalszym ciągu zależy od projektantów zieleni publicznej

Tekst: Natalia Dur

Wśród roślinności pokrywającej tereny miejskie i wiejskie szczególną rolę pełnią drzewa. Należą do trwałych nasadzeń roślinnych kształtujących krajobraz w ciągu wieków. Są dominującymi elementami przestrzennymi, zarówno pod względem wizualnym, jak i w zakresie skali oddziaływania ekologicznego, klimatycznego i oczyszczającego środowisko. W terenach zurbanizowanych drzewa funkcjonują przez kilkanaście do kilkudziesięciu lat. Zapewnienie wysokiej jakości roślin stosowanych do nasadzeń jest gwarancją ich długiej żywotności. W jaki sposób szkółki promują drzewa i krzewy alejowe oraz co ma wpływ na zwiększenie ich sprzedaży?


– Produkcja drzewa trwa wiele lat. Ich uprawa jest wieloetapowym, wymagającym dużej staranności procesem, w trakcie którego szkółkarz musi dbać o odpowiednie wyprowadzenie pnia, budowę korony oraz system korzeniowy – mówi Krystyna Abram, właścicielka szkółki Abram Szkółki Krzewów i Drzew Ozdobnych. – Moda związana z drzewami alejowymi tak naprawdę w dużym stopniu zależy od projektów i inwestycji miejskich. Zazwyczaj dobrze sprzedają się rośliny, które nie wymagają zbytniej pielęgnacji. Dziwi mnie jednak fakt, że w miastach promuje się rośliny jednoroczne – dodaje. – Obserwuję też powrót do ogrodów kwitnących. Klienci szukają kwiatów i drzew z tzw. ,,babcinego ogródka”, które będą przede wszystkim długowieczne. Sporym zainteresowaniem cieszą się piwonie i liliowce, także w nasadzeniach miejskich. Jeśli chodzi o drzewa, w opinii klientów ważne jest, by miały ciekawe wybarwienie liści i owoc. Dużą popularnością cieszy się szwedzka odmiana jarząbu jadalnego – Sorbus ‘Dadong’. To duże drzewo o regularnym pokroju z błyszczącymi liśćmi, które jesienią przebarwiają się na czerwono- pomarańczowo. To niezwykle cenna i odporna odmiana jarząbu o jadalnych owocach. W nasadzeniach miejskich najważniejsze jest, by drzewo łączyło w sobie użytkowość z wyglądem, tym bardziej, że 95% sprzedaży tego materiału to sprzedaż hurtowa, a tylko 5% detaliczna – tłumaczy Krystyna Abram.


Zapytana o możliwości sprzedaży drzew alejowych Agnieszka Jenssen, właścicielka Szkółki Kaława SP. z o.o. odpowiada: – Do nasadzeń miejskich najczęściej zamawiane są standardowe, podstawowe gatunki drzew, takie jak dęby, klony, lipy, kasztanowce, głogi. Dużą rolę przy wyborze ich rodzaju odgrywa korona. Drzewo stosowane do nasadzeń w terenach ogólnodostępnych powinno mieć w pełni uformowaną, wąską koronę, która nie będzie wymagała dalszych zabiegów szkółkarskich – wyjaśnia. Szkółkarze są zgodni co do tego, że w nasadzeniach miejskich wiele zależy od projektantów zieleni miejskiej.

– Jest wiele nowych, ciekawych odmian drzew, które idealnie nadawały by się do miejskich nasadzeń, a o których projektanci czasami nie wiedzą – mówi Agnieszka Jenssen. – Myślę, że dobrze by było, gdyby od czasu do czasu projektanci zieleni odwiedzili szkółki. W ten sposób mogliby zaznajomić się z nowymi odmianami drzew, poznać panujące trendy i zainspirować się do dalszego działania– dodaje.

 

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: