Impuls do zakupów

O przewadze nawozów specjalistycznych nad uniwersalnymi, nowych trendach w aranżacji balkonów i powodach, dla których prymat pelargonii jest niezagrożony opowiedziała nam Sabina Jasiukiewicz, menedżer ds. marketingu w firmie BROS

Rozmawia: Michał Gradowski

Jakich produktów dedykowanych kwiatom balkonowym nie może zabraknąć w ofercie sklepów i centrów ogrodniczych?
Na pewno nawozów do najpopularniejszych gatunków kwiatów balkonowych, takich jak pelargonie, surfinie, begonie. Dedykowane nawozy mają tę przewagę nad uniwersalnymi, że ich skład jest dobrany pod indywidualne wymagania poszczególnych rodzajów roślin. Najczęstszym wyborem klientów są nawozy w płynie – trzeba o tym pamiętać składając zamówienia na ten asortyment. Warto jednak włączyć do oferty również nawozy w żelu, które są wydajniejsze niż te w płynie i doskonale sprawdzą się w przypadku amatorów dużych, kwiecistych tarasów. Osobom ceniącym wygodę i oszczędność czasu, warto zaproponować pałeczki nawozowe lub nawozy w poręcznych aplikatorach, np. Biopon Serum organiczne do roślin doniczkowych. Oba te rozwiązania doskonale sprawdzą się w przypadku tych klientów, którzy nie zawsze pamiętają o zasileniu swoich roślin na balkonie – serum stosuje się co miesiąc, a pałeczki co dwa miesiące.
Jak zwiększyć rotację tych produktów i wartość koszyka zakupowego?
W sezonie oferta nawozów i środków do pielęgnacji roślin jest zazwyczaj bardzo szeroka i klientowi może być trudno odnaleźć się w gąszczu wielu rożnych produktów. Warto preparaty do kwiatów balkonowych ustawić razem, dzięki czemu konsumentowi będzie łatwiej odnaleźć tę grupę produktów, zapoznać się z ofertą i dokonać właściwego wyboru. Dobrym rozwiązaniem może być postawienie dodatkowych stojaków z nawozami na dziale ogród, przy sadzonkach kwiatów balkonowych. Klienci, kupując nowe rośliny, otrzymają wówczas dodatkowy impuls, zachęcający ich do zakupu produktu komplementarnego w stosunku do kwiatów, czyli nawozu do ich zasilania.
Czy aranżacje balkonowe zmieniły się istotnie w ostatnich latach czy wciąż królują pelargonie?
Właściwie to odpowiedź na oba pytania jest twierdząca. Obecnie balkony i tarasy coraz częściej są traktowane jako przedłużenie naszego salonu, a więc poświęcamy zdecydowanie więcej czasu, energii i pieniędzy na ich aranżację. Obecnie klienci często sięgają po mniej popularne gatunki roślin, które spowodują, że ich balkon czy taras będzie się wyróżniał i zachwycał oryginalnością. Poza tym coraz częściej można zauważyć, że konsumenci wzdłuż granic tarasu ustawiają długie, nawet kilkumetrowe donice, których kształt i rozmiar zachęcają do tworzenia kompozycji z różnych roślin. Współczesne balkony i tarasy wyglądają więc zdecydowanie inaczej niż kilkanaście lat temu, ale – chcąc wytypować jedną roślinę, którą znajdziemy na nich najczęściej – nadal wskażemy na pelargonię. Ten gatunek jest bardzo wytrzymały na słońce i wysokie temperatury, szybko się rozkrzewia i bujnie kwitnie aż do późnej jesieni. Obsadzenie balkonu pelargoniami gwarantuje, że będzie się on pięknie prezentował przez kilka długich miesięcy, nawet jeśli ich właściciel nie zawsze będzie pamiętał o podlaniu czy zasileniu kwiatów – stąd ich ogromna popularność.

REKLAMA
Targi Zieleń to życie