Kolekcja korzyści w Warszawie

Aż 270 wystawców przez 3 dni prezentowało swoją ofertę podczas 26. edycji „Zieleń to Życie” – wystawy, na której królują rośliny.

Złoty Medal w konkursie Nowości Roślinne powędrował do krzewuszki cudownej Weigela florida LIME MONSTER ‘BRS1’PBR ze Szkółki Szmit

Tekst: Agnieszka Idziak

 

W dniach od 6 do 8 września w EXPO XXI Warszawie odbyła  się 26. edycja Międzynarodowej Wystawy „Zieleń to Życie” i Flower Expo Polska. – Na Wystawie „ Zieleń to Życie” spotykają się ludzie, dla których rośliny są pasją i którzy chcą je popularyzować i promować – tak podczas ceremonii otwarcia mówiła Agnieszka Żukowska, organizatorka wydarzenia. Wojciech Wróblewski, prezes ZSzP, z kolei nawiązał do tegorocznego hasła imprezy, mówiąc, że „Zieleń to Życie” to kolekcja korzyści, korzyści wielorakich i wielowymiarowych, od możliwości porozmawiania z wystawcami z różnych stron świata, przez zobaczenie nowości, po trendy w aranżacjach ogrodów i tarasów, to branża szkółkarska w pigułce.

W targach wzięło udział  ponad 270 wystawców z Polski, a także Holandii, Belgii, Francji, Niemiec, Włoch czy Ekwadoru. 2 pierwsze dni przeznaczone były dla branżowych gości. W sobotę, ostatniego dnia, na targi mógł przyjść każdy pasjonat ogrodnictwa. – Wystawa to święto branży szkółkarskiej, to doskonały moment na prezentację oferty, ale i na spotkanie z klientami i przyjaciółmi – podsumowuje Bronisław Szmit, właściciel Szkółki Szmit.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji był Niek Roozen, holenderski architekt krajobrazu, który  w piątek 7 września poprowadził kameralne warsztaty na temat kreowania zielonej i niebieskiej infrastruktury w mieście. Następnie w sobotę 8 września wystąpił w ramach Seminarium Dnia Architekta Krajobrazu przedstawiając swoją filozofię ,,więcej zieleni”.

W części Flower Expo zobaczyć można było pokazy polskich mistrzów florystyki, a także zagranicznych gości, ekspozycje prezentujące różne stylizacje dla kwiaciarni.

„Zieleń to Życie” słynie  z Konkursu Roślin Nowości – o miano najciekawszej w tym roku walczyły aż 23 odmiany zgłoszone przez producentów z Polski i zagranicy. Wygrała roślina ze Szkółki Szmit –

krzewuszka cudowna Weigela florida LIME MONSTER ‘BRS1’PBR. Polska odmiana krzewuszki cudownej odznaczająca się niezwykle dużymi liśćmi o ciekawym jasnozielonym (limonkowym) kolorze. Krzew dorasta do 1,5 m wysokości. Młode pędy są dosyć cienkie, proste, pokryte czerwonawą skórką. Liście są bardzo duże, mogą mieć do 25 cm długości, są lekko karbowane i powyginane. Przypominają przerośnięte liście bazylii, nadając roślinie efektowny, egzotyczny wygląd. Późnym latem i jesienią na liściach pojawiają się czerwone „rumieńce”. Kwiaty nieliczne, różowe, bez większego znaczenia dla uroku rośliny.

 

REKLAMA
Targi Zieleń to życie