Mariaż pasji i biznesu

Jubileuszowa 25. edycja Wystawy „Zieleń to Życie” z hasłem przewodnim „Odetchnij zielenią” już za nami! Przez 3 dni – od 31 sierpnia do 2 września – w Warszawie pod patronatem „Biznesu Ogrodniczego” odbywała się największa w Polsce wystawa szkółkarska, w której udział wzięło 300 wystawców z kilkunastu krajów

Tekst: Agnieszka Idziak

„Zieleń to Życie” to szkółkarskie święto, 3 dni pełne inspiracji, wydarzeń i spotkań podczas których można było porozmawiać o sezonie, nowościach, wymienić się spostrzeżeniami. Jak powiedziała Agnieszka Żukowska, prezes Agencji Promocji Zieleni, organizatorka Wystawy, podczas jej uroczystego otwarcia: – To spotkanie nie tylko o charakterze biznesowym, „Zieleń to Życie” łączy pasję i biznes, pokazuje trendy, inspiruje i dzięki tej inspiracji, ciągłemu poszukiwaniu nowości odnosi sukces.

Wystawcy zgodnie podkreślali, że ich rolą jest pokazywanie klientom ciekawych rozwiązań, które z łatwością mogą przenieść do swoich ogrodów. Stoiska były wspaniale zaaranżowane. – Poprzez projekt stoiska pokazujemy pewne trendy, zwracamy uwagę klientów na określone rośliny, pokazujemy gotowe rozwiązania. Obecnie widzę duże zainteresowanie roślinami cieniolubnymi – mówi Przemysław Godlewski, właściciel Szkółki Bylin Ogrody o Zielonych Progach. Renata Fryszkowska-Madej, właścicielka szkółki Fryszkowscy powiedziała z kolei, że w tym roku postawiła na kwitnące derenie, które są wyjątkowo piękne, mrozoodporne i odporne na antraknozę, o czym klienci nie zawsze wiedzą. Ważną rolą szkółkarza jest edukacja konsumentów i otwieranie ich na inne rośliny.

Od kilku lat panuje moda na byliny i trawy, co wyraźnie widać było podczas Wystawy. – „Zieleń to Życie” to impreza szkółkarzy, nasze najważniejsze w roku spotkanie, podczas którego wymieniamy się uwagami na temat sezonu oraz widzimy jakie rośliny cieszą się dużym zainteresowaniem. Oczywiście byliny są w tej chwili numerem jeden jeśli chodzi o popularność wśród klientów – podsumowuje Emilia Ulińska, właścicielka Szkółki Ulińscy.

W ramach „Zieleń to Życie” odbyła się druga edycja Flower Expo Polska, ponownie zobaczyliśmy kwiaty cięte, doniczkowe, dekoracje i akcesoria.

Premierę na „Zieleń to Życie” miała Greenery – Platforma Hurtowej Sprzedaży Roślin – nowy ogólnopolski kanał dystrybucji. Branżowi goście targów w praktyce przekonali się, jakie ułatwienia w handlu roślinami proponuje system Greenery.

 

Zielony Laur

Podczas Wystawy „Zieleń to Życie” tradycyjnie został wręczony Zielony Laur, nagroda dla najlepszego produktu targów. W tym roku jury doceniło szkółkę Clematis Źródło Dobrych Pnączy za Katalog roślin 2017-2018, który prezentuje 508 gatunków i odmian roślin produkowanych przez szkółkę. Przy każdym taksonie jest zdjęcie, krótki opis piktogramowy oraz kod QR, który umożliwia automatyczne przełączanie do bogatego opisu i wielu ilustracji dotyczących danej rośliny na stronie internetowej www.clematis.com.pl. Wyróżniona została natomiast jabłoń wieloodmianowa Hurtowni Szkółkarskiej J.Z.W. CUR, która zajmuje niewiele miejsca, a cieszy różną porą dojrzewania i odmiennym smakiem owoców z każdej odmiany. Drzewko może jednocześnie pełnić rolę użytkową i ozdobną.

 

Konkurs Roślin Nowości 2017

Niezwykle wyczekiwanym i ważnym punktem Wystawy był Konkurs Roślin Nowości 2017. Do tegorocznej edycji zakwalifikowało się 19 roślin. Wygrała Szkółka Bylin Przemysława Godlewskiego tawułką color flash ‘Beauty of Ernst’. To bylina o atrakcyjnych, różowych kwiatach i ciekawych, wielobarwnych liściach. Tworzy efektowne kolorystycznie kępy dorastające do 50-80 cm wysokości. Liście są złożone, na brzegach powcinane, ciemnozielone, czerwone do purpurowych, delikatnie owłosione, dekoracyjne od wiosny do jesieni, na zimę zamierają. Kwiaty drobne, różowe, zebrane w delikatne, wiechowate kwiatostany, pięknie wyeksponowane na tle ciemnych liści. Roślina kwitnie od lipca do sierpnia, preferuje gleby żyzne, próchniczne, umiarkowanie wilgotne. Odmiana odporna na mróz (strefa 5b), polecana do sadzenia na rabatach i w pojemnikach na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Jury z dr Wiesławem Szydło ze

Związku Szkółkarzy Polskich srebrny medal przyznało Szkółce Kurowscy za zadrzewnię okazałą oraz firmie Clematis Źródło Dobrych

Pnączy za powojnik ‘Taiga’. Trzecie miejsce natomiast zajął cyprysik Lawsona ‘Karaca’ wyhodowany przez Szkółkę Krzewów Ozdobnych Jolanty i Jana Nowaczyków.

 

 

Press Award 217

Z kolei Wyróżnienie Dziennikarzy (Press Award) tegorocznego Konkursu Roślin Nowości Wystawy „Zieleń to Życie” zdobył Cornus Venus® ‘KN30 8’ PBR zgłoszony przez Szkółkę Drzew i Krzewów Fryszkowscy. O przyznaniu tej nagrody zadecydowali dziennikarze krajowych i zagranicznych redakcji magazynów ogrodniczych. Cornus Venus ® ‘KN30 8’ PBR to odmiana o bardzo dużych i niezwykle efektownych podsadkach kwiatowych, uzyskana w USA ze skrzyżowania C. kousa i C. nuttallii. Krzew dorasta do 3-5 m wysokości. Tworzy eliptyczne, ciemnozielone, ostro zakończone liście, jesienią przebarwiające się na żółto, czerwono i purpurowo. Kwiaty są zebrane w małe główkowate kwiatostany otoczone atrakcyjnymi, białokremowymi podsadkami o średnicy 10-15 cm. Krzew kwitnie bardzo obficie na przełomie maja i czerwca, 1,5 metrowej wysokości rośliny mają ponad 100 kwiatów. Kuliste, czerwone owoce dojrzewające we wrześniu.

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: