Na trawniku jak na wybiegu

Choć może się wydawać, że ogród od domów mody dzieli przepaść, fakty zdają się temu przeczyć. Wystarczy spojrzeć na kolekcję stylowych akcesoriów ogrodowych, firmowaną nazwiskiem uznanej projektantki Laury Ashley albo ubiegłoroczną nagrodę Red Dot Design Award, którą wyróżniono… kalosze

Tekst: Michał Gradowski

Jednym z motywów, które skłaniają właścicieli ogrodów do dbania o przydomowe tereny zieleni jest chęć pochwalenia się przed sąsiadami i znajomymi. Produkowane niemal taśmowo, identyczne projekty ogrodów przeszły już do lamusa, bo ogród – tak jak wnętrze domu czy zawartość garderoby – mają odzwierciedlać indywidualne preferencje jego właściciela. 

Nie bez znaczenia jest nie tylko to, w jakim ogrodzie pracujemy, ale również w jakim stroju. Kilka lat temu podczas warszawskiej wystawy „Zieleń to życie” jeden z producentów nawozów i środków ochrony roślin zorganizował ogrodniczy pokaz mody. Były bordowe ogrodniczki, słomkowe kapelusze oraz suknia ze… 100-złotowych banknotów. Nic dziwnego – projektowanie stylowej odzieży czy wygodnych butów do pracy w ogrodzie to przecież także biznes. 
Jakie są najnowsze trendy w projektowaniu ubrań dedykowanych właścicielom ogrodów? Niezmiennie na topie są naturalne materiały i odwołująca się do przyrody stylistyka. Przykłady? Płócienne, lniane i bawełniane koszule albo precyzyjnie wyprofilowane rękawiczki z owczej czy koziej skóry. 
Dużo motywów kwiatowych można natomiast zauważyć w ekskluzywnej kolekcji The Laura Ashley Garden Range. Firma sygnowana nazwiskiem bardzo znanej, nieżyjącej już walijskiej projektantki mody, produkuje nie tylko ubrania, ale także meble i artykuły wyposażenia wnętrz. Garden Range to linia stylowych, kolorowych i innowacyjnych produktów stworzonych przez kobiety i dla kobiet. Jej projektanci zadbali jednak nie tylko o estetykę. W kolekcji znajdziemy także bardzo praktyczny pas ogrodniczy z kieszeniami na niezbędne narzędzia.
Sporą fantazją i kreatywnością wykazują się także projektanci obuwia  do prac w ogrodzie. Słynny włoski projektant Stefano Pirovano wymyślił np. Rain Level Boots, kolorowe kalosze z dużą, widoczną na ich zewnętrznej części miarką sprawdzającą poziom deszczu. Trzydziestoosobowe, międzynarodowe jury prestiżowego konkursu Red Dot Design Award doceniło natomiast w ubiegłym roku kalosze z naturalnego kauczuku firmy Ytong. Ich wzornictwo jest efektem współpracy Akademii Mody i Designu z Hamburga oraz wiodącego europejskiego producenta odzieży – Le Chameau.
 

REKLAMA
Targi Zieleń to życie