Pytania o Praktiker

Informacja o złożeniu w Niemczech przez firmę Praktiker AG wniosku o wszczęcie postępowania upadłościowego wywołała spore zamieszanie w branży ogrodniczej także w naszym kraju. Zarząd Praktiker Polska w wydanym oświadczeniu uspokaja, że przyszłość sieci jest niezagrożona. Co na ten temat sądzą firmy współpracujące z operatorem?

Tekst: Michał Gradowski

Na początku lipca firma Praktiker AG poinformowała o złożeniu w sądzie w Hamburgu wniosku o wszczęcie postępowania upadłościowego. Objął on zarówno Praktiker AG, jak i osiem filii firmy w Niemczech. „Tym samym firma Praktiker AG jest zadłużona i niewypłacalna” – podsumował decyzję opiniotwórczy niemiecki tygodnik „Der Spiegel” na swojej stronie internetowej. Nic dziwnego, że sprawa odbiła się w Niemczech szerokim echem, bo Praktiker to trzecia co do wielkości sieć marketów budowlanych w tym kraju, po OBI oraz Bauhausie. Jednak wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego komentowano także w innych krajach, bo choć z ponad 400 marketów Praktikera 300 działa w Niemczech, to sieć ma także sklepy w dziewięciu innych europejskich państwach, w tym 24 w Polsce.

 

Zarząd Praktiker Polska wydał oświadczenie na temat przyszłości sieci w naszym kraju. Wynika z niego, że Praktiker Polska, podobnie jak wszystkie spółki powiązane ze spółką operacyjną Baumarkt Praktiker International GmbH – jedynym wspólnikiem Praktiker Polska – jest wyłączona z procedury upadłościowej spółki Praktiker AG w Niemczech. Jak poinformował zarząd spółki, w dalszym ciągu będzie ona prowadzić działalność operacyjną na terenie Polski w dotychczasowej, niezmienionej formie. Sytuacja firmy jest stabilna finansowo, a spółka nie planuje zwolnień pracowników ani zamknięcia marketów.
 

Co na ten temat sądzą firmy z branży ogrodniczej współpracujące z Praktikerem? Żaden z naszych rozmówców nie chciał się wypowiadać na ten temat oficjalnie. Z nieoficjalnych informacji natomiast wynika, że współpraca przebiega bez zakłóceń, tak jak do tej pory, choć nie brakuje także opinii, że upadłość firmy Praktiker AG niekorzystnie wpłynie także na działalność firmy Praktiker Polska.
 

Pytania o przyszłość Praktikera związane są także ze zmianami personalnymi.
Nowym Category Managerem Działu Ogród/Camping/Sezon został Martin Kohout. W Praktikerze nie pracuje już także część kupców, która zajmowała się asortymentem ogrodniczym. Próbowaliśmy się dowiedzieć, czy w związku ze zmianami personalnymi zajdą także zmiany w strategii firmy dotyczącej działu ogród, ale sieć odmówiła odpowiedzi na to pytanie.

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: