„ZIELEŃ TO ŻYCIE” – międzynarodowe inspiracje w zieleni

Największa i najbardziej różnorodna prezentacja oferty roślin w Polsce, a także techniki i wyposażenia dla ogrodnictwa i architektury krajobrazu, blisko 260 wystawców z 13 krajów — Polski, Białorusi, Belgii, Chin, Danii, Francji, Holandii, Litwy, Niemiec, Rosji, Słowacji, Wielkiej Brytanii i Włoch – tak zapowiada się 23. edycja Międzynarodowej Wystawy ZIELEŃ TO ŻYCIE, która odbędzie się 3-5 września w Warszawie

ZIELEŃ TO ŻYCIE to nie są po prostu targi. To pełne pasji wydarzenie, które skupia i propaguje idee społecznie odpowiedzialnego otaczania się roślinami. Od ponad 20 lat wystawa Wspiera rozwój branży i popularyzuje wiedzę poprzez szereg towarzyszących wydarzeń. Inicjatorem i organizatorem Wystawy jest stowarzyszenie Związek Szkółkarzy Polskich wraz ze swoją agendą – Agencją Promocji Zieleni.
   
Czwartek i piątek, dwa pierwsze dni targów, skierowane są tylko do profesjonalistów — projektantów, tworzących tereny zieleni, przedstawicieli branży handlowej, producentów roślin, inwestorów i zarządzających zielenią publiczną, florystów. W sobotę, 5 września, na targi wejdą pasjonaci i miłośnicy roślin.

Hasło tegorocznej edycji to OBUDŹ EMOCJE! Emocji na pewno nie zabraknie, pojawią się zapewne w trakcie oglądania targowych ekspozycji, spotkań i wydarzeń, których program jest w tym roku bardzo bogaty.

Rośliny to trzon Wystawy ZIELEŃ TO ŻYCIE. W tym roku pokazywać je będzie 150 szkółek i firm ogrodniczych z Polski, Belgii, Danii, Francji, Holandii, Niemiec i Włoch. Największą grupę szkółkarzy stanowią członkowie Związku Szkółkarzy Polskich, który jest współorganizatorem Wystawy.
Zwiedzający zobaczą tysiące roślin w bogatej gamie gatunków i odmian oraz we wszelkich możliwych rozmiarach. Prezentowane będą ozdobne i owocowe drzewa, krzewy i pnącza, byliny, trawy, rośliny sezonowe oraz te do dekoracji tarasów czy wnętrz. W ofercie wystawców jest materiał roślinny gotowy do handlu hurtowego i detalicznego, a także polecany do nasadzeń w publicznych terenach zieleni — miejskich i drogowych. Właściciele prywatnych ogrodów znajdą zarówno odporne i proste w uprawie rośliny, jak i rzadko spotykane okazy. Osobną ofertę stanowią młode rośliny do dalszej produkcji. Jak co roku z niecierpliwością oczekiwane będą nowości i premiery. Stoiska roślinne wypełnią największa halę EXPO (ponad 5 tys. m2), a także zobaczymy je w sąsiedniej hali nr 3.

Sekcja techniczna

Na tegorocznej ZIELEŃ TO ŻYCIE zobaczymy maszyny, urządzenia, technologie skierowane do szkółkarzy, ogrodników oraz wykonawców terenów zieleni. Szkółkarze znajdą tu
specjalistyczne nawozy i środki ochrony roślin, podłoża, automatyczne technologie sadzenia czy pielęgnacji, doniczki, systemy nawadniania, tunele i osłony, opakowania i systemy oznakowania oraz narzędzia. Wystawcy pokażą także odrębną ofertę dla firm zajmujących się tworzeniem i pielęgnacją zieleni. Hurtownicy i kupcy reprezentujący handel ogrodniczy odnajdą produkty — nowości i rozwiązania oraz gotowe koncepty sprzedażowe, które warto zamówić na kolejny sezon. Również amatorzy poszukujący nowinek i wszelkich udogodnień ułatwiających pracę w ogrodzie znajdą tu coś dla siebie.

Wzory, trendy, inspiracje
Stylowy ogród tworzą meble, dodatki i mała architektura. Wzornictwo i kolorystyka także w ogrodzie zmieniają się szybko podążając za trendami i coraz bardziej wyrafinowanym gustami użytkowników. Na Wystawie zobaczymy zarówno donice i dekoracje, jak i materiały na nawierzchnie, meble. Wielu wystawców zaprezentuje gotowe koncepty sprzedażowe – np. tematyczne zestawy roślin, które łatwo zastosować w kompozycji ogrodu, na balkonie czy na tarasie. Potrzeba wygradzania przestrzeni zaowocowała ofertą gotowych ścian, zielonych płotów, systemów pozwalających na spiętrzanie roślin i tworzenie z nich kolumn i wież. Mocno trzyma się trend ekologiczny — stąd obecność na Wystawie firm oferujących systemy zielonych dachów czy też firm oferujących biologiczne metody zwalczania szkodników i chwastów.

Program Wystawy

To codziennie nowe wydarzenia dedykowane gościom z różnych „zielonych” profesji. Już pierwszego dnia w czwartek na konferencji „Zielone miasto — w poszukiwaniu tożsamości” spotkają specjaliści zajmujący się zielenią publiczną. Także w czwartek odbędzie się seminarium „Wiedza dla producentów”. Szkółkarze i ogrodnicy poznają praktykę i najnowsze rozwiązania z zakresu biologicznej i chemicznej ochrony roślin, oprogramowanie wspierające zarządzanie firmą ogrodniczą, problematykę formowania roślin w duchu japońskiej sztuki niwaki. Wśród zaproszonych na Wystawę gości są międzynarodowe gwiazdy: Martha Schwartz — amerykańska architekt krajobrazu, która wystąpi w sobotę podczas „Dnia Architekta Krajobrazu” oraz Eve Tigwell — brytyjska konsultantka z branży handlu ogrodniczego, prowadząca w piątkowe popołudnie seminarium na temat wskaźników wydajności i zwiększania zysku. W programie targów także warsztaty dla architektów krajobrazu, profesjonalne pokazy florystyczne, spotkania blogerów ogrodniczych, wystawy tematyczne i prezentacje technologii.

Konkursowe rywalizacje
Nowości i ciekawe rozwiązania najłatwiej znaleźć wśród zgłoszonych do konkursów.
KONKURS ROŚLIN NOWOŚCI — 25 nowych odmian drzew, krzewów, bylin i pnączy oceni międzynarodowe Jury. Wyniki poznamy podczas oficjalnego otwarcia w czwartek 3 września o godz. 9.30. Zgłoszone rośliny obejrzeć można na www.zielentozycie.pl

KONKURS ZIELONY LAUR – dedykowany produktom i technologiom dla ogrodu i terenów zieleni, a także po raz pierwszy konceptom sprzedażowym. Jury oceniło zgłoszone produkty, a laureatów można zobaczyć na www.zielentozycie.pl

NAJATRAKCYJNIEJSZE STOISKA wyróżnione zostaną złotymi, srebrnymi i brązowymi WAWRZYNAMI.

Nowością jest konkurs na aranżację, w którym biorą udział zespoły projektowe. W tym roku tematem przewodnim jest przedogródek, czyli strefa wejścia do domu. Realizacje zobaczymy na terenie otwartym przed halami — wokół Ogrodu Pokazowego.

Sobota dla wszystkich
Sobota, 5 września to dzień dla wszystkich, którym zieleń jest bliska nie tylko z racji wykonywanego zawodu – właścicieli ogrodów i tych, którzy dopiero marzą o ogrodzie lub po prostu lubią rośliny. Będzie można podpatrzeć nowości, ciekawe pomysły i zanurzyć się w atmosferze ogrodu — spotkać ludzi, którzy o roślinach wiedzą wszystko. W programie wykłady i prezentacje, warsztaty ogrodnicze „Ogrodowe rewolucje” — poprowadzi je Marek Jezierski z TVP1. W Ogrodzie Pokazowym — budowanym specjalnie na targi przed wejściem do hal (projekt i realizacja Palmett) będzie można
 odpocząć, zainspirować się i zrobić niebanalne zdjęcia. Wśród zwiedzających, którzy zagłosują na najlepszą aranżacje przedogródka rozlosowane zostaną nagrody.
Wystawie towarzyszyć będzie także Kiermasz Roślin (czynny już od czwartku do soboty).

Szczegółowy program oraz rejestracja branżowych gości znajdują się na www.zielentozycie.pl

Godziny otwarcia Wystawy:
3 września (czwartek) – 9.00-18.00 – dzień dla profesjonalistów (logowanie poprzez stronę www)

oficjalne otwarcie o 11.00 w Holu Głównym
4 września (piątek)  – 9.00 – 18.00
5 września (sobota) – 9.00 – 17.00

Bilety (wyłącznie jednodniowe ) do nabycia w kasach na terenie EXPO Warszawa podczas Wystawy
3, 4 września 2015 — CZWARTEK, PIĄTEK — dni dla profesjonalistów (wstęp wolny po rejestracji na www zielentozycie.pl)

•    bilet normalny — 30 zł
•    bilet ulgowy — 15 zł (młodzież szkolna, emeryci i renciści, studenci ogrodnictwa i architektury krajobrazu)
•    bilety dla grup (od 15 osób) — 6 zł od osoby
•    wstęp wolny dla profesjonalistów (za okazaniem wydruku rejestracji)

REKLAMA
Targi Zieleń to życie