Zioła z certyfikatem eko

O nowości w asortymencie Gospodarstwa Specjalistycznego PANEK –ekologicznych, certyfikowanych ziołach – rozmawiamy z Karoliną Panek-Rytel, specjalistką ds. sprzedaży i rozwoju szkółki PANEK, w której ofercie znajdziemy po kilka odmian z podstawowych gatunków mięty, bazylii, oregano, tymianku, rozmarynu, szałwii, kolendry czy liścia laurowego

Rozmawia: Michał Gradowski

Skąd pomysł na wprowadzenie do oferty ziół z certyfikatem eko?
Troska o środowisko naturalne płynie nam we krwi od pokoleń. Nasze obecne uprawy są objęte ochroną zintegrowaną i unikamy środków chemicznych. Linia ziół certyfikowanych w uprawie ekologicznej to naturalna konsekwencja naszego stylu życia, wybieramy dla nas samych produkty bio i chcemy oferować taki asortyment naszym odbiorcom. Chcemy także szerzyć świadomość konsumentów w zakresie tego, co wybierają i jedzą. Niejednokrotnie nawozy chemiczne i środki ochrony roślin wykorzystywane w rolnictwie i ogrodnictwie są dla nas nie tylko niekorzystne, ale wręcz szkodliwe przy dłuższym spożyciu.

Czym takie zioła różnią się od „zwykłych”?
Produkty rolnictwa ekologicznego, w tym oferowane przez nas zioła, są szczegółowo kontrolowane na każdym etapie produkcji. Począwszy od nasion i sadzonek, poprzez badanie gleby, wody, nawozów i środków ochrony.

Kto przyznaje takie certyfikaty?
Uprawy ekologiczne kontrolowane i certyfikowane są przez specjalne jednostki do tego dedykowane. Pracownicy jednostki certyfikującej biegle znają przepisy prawa w tym zakresie, służą radą i pomocą, ale przede wszystkim badają na każdym etapie produkcję, ostatecznie wystawiając certyfikat potwierdzający brak użycia niedozwolonych środków.

Dlaczego taki materiał jest trudno dostępny w Polsce? 
Dzieje się tak, ponieważ hodowca produktu ekologicznego musi przejść szereg kontroli, co najczęściej wiąże się z wcześniejszym dostosowaniem gospodarstwa do tego typu upraw. Nierzadko są to kosztowne zmiany, również sam proces produkcyjny wiąże się z zastosowaniem innych zasad i środków niż w przypadku uprawy konwencjonalnej. Łączy się to również z przeszkoleniem pracowników, a często także z wypracowaniem nowych metod i nauki na własnych błędach. Jednak na końcu tego procesu dostajemy nagrodę w postaci zdrowej i czystej od chemii rośliny, co napawa satysfakcją i dumą.

Ile i jakie odmiany znajdą się w Waszej ofercie?  
Jest to po kilka odmian z podstawowych gatunków mięty, bazylii, oregano, tymianku, rozmarynu, szałwii, kolendry, liścia laurowego. Jest to więc oferta kompleksowa.

Czy cena będzie znacząco wyższa?
Cena oczywiście będzie wyższa, ale nie znacząco. Zależy nam na tym, żeby produkty ekologiczne, świetnej jakości były dostępne dla naszych klientów. Dlatego też dużo pracujemy nad optymalizacją procesu produkcji i dystrybucji, weryfikujemy koszty dodatkowe, takie jak cena opakowania i etykiety. Trzeba pamiętać o tym, że są to rośliny najwyższej jakości, a więc służą naszemu zdrowiu, nie wyrządzając nam szkód.

W jaki sposób oznakowane są produkty ekologiczne, certyfikowane, w tym zioła?
Każdy produkt rolnictwa ekologicznego, po uzyskaniu certyfikatu potwierdzającego jego produkcję biologiczną, powinien zostać oznaczony logo złożonego z dwunastu białych gwiazdek w kształcie listka na zielonym tle. To jedyny symbol, według prawa unijnego, wskazujący na ekologiczność produktu. Kupujmy świadomie i nie dajmy się zwieść napisom na etykietach sugerujących, że produkt jest „eko”, „bio” czy „organic”, podczas gdy taki nie jest.

REKLAMA
Targi Zieleń to życie